IMF’den Venezuela’ya rezalet yanıt! ABD’nin yıkamadığını virüsle mi yıkmak istiyorlar?

Uluslararası Para Fonu (IMF), Venezuella'nın Covid-19 mücadele için 5.0 milyar dolarlık kredi talebini reddetti. Gerekçe olarak, 'IMF'nin yapacağı sözleşmeler, resmi hükümetin uluslararası toplum tarafından tanınmasına dayanır. Bu noktada burada böyle bir netlik bulunmuyor' diyerek halkın seçtiği meşru Maduro yönetimini tanımadığını ilan etti.

IMF’den Venezuela’ya rezalet yanıt! ABD’nin yıkamadığını virüsle mi yıkmak istiyorlar?

Amerikancı darbe girişimlerini halkın desteğiyle püskürten Venezuela yönetimi, koronavirüsle mücadele için de çabalıyor.

The Telegraph’ın haberine göre, salgınla mücadele için 2001’den bu yana ilk kez IMF’nin kapısını

çalan Venezuella’nın kredi talebi reddedildi. IMF’den yapılan açıklamada, “Ne yazık ki fon şu anda bu talebi dikkate alacak durumda değil” denildi.

IMF’nin Venezuella’nın talebini red etme gerekçesine ilişkin açıklamasında, “hükümetin uluslararası toplum tarafından tanınması konusunda netlik olmaması” denildi ve şu ifadeler kullanıldı:

“Daha önce de belirttiğimiz üzere, üye ülkelerle IMF’nin yapacağı sözleşmeler, resmi hükümetin uluslararası toplum tarafından tanınmasına dayanır. Bu noktada burada böyle bir netlik bulunmuyor.”

Diğer yandan IMF, Covid-19 salgınının yayılmasının sağlık sisteminde ve ekonomide yol açtığı zorluklarla başa çıkmasına yardımcı olmak üzere Bosna’ya 165 milyon euro kredi verdi.

IMF’nin Bosna temsilcisi Andrew Jewell yaptığı açıklamada, Bosna’ya desteğin Hızlı Finansman Enstrümanı çerçevesinde verildiğini belirtti. IMF’nin 50 milyar dolar büyüklüğündeki Hızlı Finansman Enstrümanı, üye ülkelerin koronvirüsün etkileri ile başa çıkma çabalarına destek için kullanıma sunulmuştu.