İncirlik’teki nükleer silahlar ne olacak?

ABD'nin İncirlik Hava Üssü'nde bulunan nükleer silahları, Barış Pınarı Harekatı sonrası gerilen ilişkiler nedeniyle ABD medyasında yeniden gündem oldu.

İncirlik’teki nükleer silahlar ne olacak?

ABD’de savunma sitesi Defense One’da, Rusya ile Türkiye ilişkilerinin NATO’yu tehdit ettiği ve İncirlik’teki nükleer silahların güvende olmadığını savunan bir makale kaleme alındı.

Yeni Şafak’ın sorularını yanıtlayan Emekli Hava Pilot Tümgeneral Beyazıt Karataş, ABD’nin İncirlik’ten nükleer silahlarını çekmesinin Türkiye için bir mükafat anlamına gelebileceğini belirterek, “NATO politikaları çerçevesinde nükleer bombalara ev sahipliği yapması Türkiye için bir tehdit. ABD nükleer bombaları bir yerde kullandığı anda, karşıdaki ülke sizi hedef olarak konumlandırır. Türkiye, NATO’nun bu politikasına destek verirken, hedef ülke haline geliyor” değerlendirmesinde bulundu.

MENZİL AÇISINDAN KRİTİK

ABD’nin zaman zaman nükleer silahları Romanya ve Yunanistan’a taşınmasını gündeme getirdiğini belirten Karataş, “Yunan halkı bu talep karşısında ayağa kalktı. ‘Topraklarımızda nükleer bomba istemiyoruz’ dediler. Nükleer bombalar uçaklar aracılığıyla atıldığı için, İncirlik menzil açısından hedef ülkeye yakınlık açısından olağanüstü kolaylık sağlıyor. Siz bombaları buraya koyduğunuz anda, 1-2 saat menzilden kazanıyorsunuz” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE’NİN İZNİ OLMADAN ÇEKEMEZ

ABD’nin Türkiye’nin izni olmadan bu nükleer silahları çekemeyeceğinin altını çizen Karataş, “Nükleer bombaların taşınması için öncelikle ev sahibinin onayı gerekli. Taşıyabilmeleri için emniyetli bir yer bulmaları lazım ki, bu şu anda yok” dedi.

Barış Pınarı Harekatı sonrası yeniden gündeme gelen nükleer silahların çekilmesiyle ilgili Karataş, “Demokratlar birkaç yıl önce iktidardaydı, bu nükleer silahları o zaman neden taşımadılar? ABD’de muhalefet, iktidarı köşeye sıkıştırmak için bu argümanı kullanıyor. Devletler nükleer silahlarla ilgili sessizlik politikası izler, cevap verilmez ve genelde reddedilmez. Bu sessizlik Trump’ın geçtiğimiz günlerde yaptığı ‘Türkiye’deki nükleer silahların güvenliğinden eminim’ sözleriyle bozuldu” yorumunu yaptı.