Adli Tıp Kurumu’ndan ölü bulunan İngiliz ajanla ilgili açıklama

Eski İngiliz askeri istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier'in ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumunca hazırlanan ilk raporun tamamlandığı ve ölümün genel bedensel tramvaya bağlı olduğu iddialarına Adli Tıp Kurumu Başkanlığı'ndan açıklama geldi. Adli Tıp Kurumu, 'Kurumumuz tarafından herhangi bir ön ya da ilk rapor hazırlanmış değildir' diyerek çıkan haberleri yalanladı. Le Mesurier'in eşi ise soruşturma kapsamında bilgisine başvurulmak üzere Cinayet Büro'ya çağrıldı.

Adli Tıp Kurumu’ndan ölü bulunan İngiliz ajanla ilgili açıklama

Beyoğlu’nda ofisinin olduğu sokakta ölü şekilde bulunan Suriye’deki ‘Beyaz Baretliler’ örgütünün kurucusu eski İngiliz askeri istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier‘in ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumu’nca ölüm raporu hazırlandığı haberinin yayılmasının ardından Adli Tıp Kurumu Başkanlığı’ndan açıklama geldi.

Eski İngiliz askeri istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier’in ölümüne ilişkin Adli Tıp Kurumunca hazırlanan ilk raporda, ölümün genel bedensel tramvaya bağlı olduğu ve herhangi bir darp izine rastlanmadığı belirtildi.

Adli Tıp Kurumu, Le Mesurier’la ilgili ilk ya da ön rapor hazırlanmadığını bildirdi.

Le Mesurier’la ilgili Adli Tıp Kurumu tarafından ilk raporun tamamlandığı iddia edilmişti. Raporda Le Mesurier’in vücudunda darp ve cebir izine rastlanmadığı, vücudundaki izlerin düşme sonucu olduğu, ölümünün genel bedensel tramvaya bağlı olduğu öne sürülmüştü. Söz konusu raporun intihar ihtimalini güçlendirdiği öne sürülmüştü.

ADLİ TIP KURUMU: HABERLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Adli Tıp Kurumundan yapılan açıklamada, bugün bazı medya kuruluşlarında “James Gustaf Edward Le Mesurier’in ölümüne ilişkin kurum tarafından ilk raporun hazırlandığı” şeklinde yayınlanan haberin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Kurumumuz tarafından herhangi bir ön ya da ilk rapor hazırlanmış değildir. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından otopsi yapılmak üzere dün kurumumuza gönderilen mütevefanın cenazesine aynı gün Minnesota Otopsi Protokolü’ne göre ayrıntılı bir otopsi yapılmış ve incelenmek üzere gerekli tüm örnekler alınmıştır. Örneklerde toksikolojik, histopatolojik ve moleküler genetik incelemeler devam etmekte olup, analiz sonuçları ile otopsiden elde edilen bulgular birlikte değerlendirilerek otopsi raporu hazırlanacak ve en kısa sürede Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilecektir.”

CENAZE ADLİ TIP’TAN ALINDI

Öte yandan, James Gustag Edward Le Mesurier’in cenazesi Adli Tıp Kurumu’ndan alındı. Cenaze ülkesine gönderilmek üzere havalimanına götürüldü.

EŞİ CİNAYET BÜROYA ÇAĞRILDI

Le Mesurier’in ölümüne ilişkin soruşturma ise çok yönlü olarak sürüyor. İngiliz ajanın eşi davet üzerine cinayet büro amirliğine geldi. Daha önce ifadesi alınan ve eşinin intihar etmiş olabileceğini söyleyen Emma Hedvig Christina Winber’in sohbet şeklinde tekrar bilgisine başvurulduğu gerekli görülmesi halinde ek ifade alınacağı öğrenildi.

Gayretepe’de bulunan Asayiş Şube Müdürlüğü’ne saat 13.30 sıralarında bir kadın arkadaşı ile birlikte gelen Emma Hedvig Chirstina Winber bina girişinde kaydını yaptırdıktan sonra 3. katta bulunan cinayet büro amirliğine çıktı. Daha önce polis tarafından olayla ilgili ifadesi alınan genç kadın, eşinin antideprasan ilaçlar kullandığını, intihar etmiş olabileceğini belirtmişti.

İsveç uyruklu Emma Hedvig Chirstina Winber’in savcılığın talimatı sonucu bir kez daha emniyete çağrıldığı öğrenildi. Emma Hedvig Chirstina Winber’in sohbet şeklinde yapılan mülakatta olayın bir kez daha üzerinden geçildiği karanlıkta kalan noktaların aydınlatılmaya çalışıldığı öğrenildi. Bu mülakatın tamamlanmasının ardından gerekli görülmesi halinde Emma Hedvig Chirstina Winber’in ek ifadesinin alınacağı kaydedildi.

Emma Hedvig Chirstina Winber Cinayet Büro’da yaklaşık 3 saat kaldıktan sonra şubeden ayrıldı.

KRALİÇE’DEN NİŞAN ALMIŞTI

Batı’nın Suriye hükümetinin saldırılarından sivilleri kurtarmaya çalışan bir yardım örgütü olarak gösterdiği ve ABD tarafından desteklendiği bilinen Beyaz Baretliler’in kurucusu olarak bilinen Le Mesurier, 2016’da İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’ten Britanya İmparatorluğu nişanı almıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Le Mesurier’i İngiltere’nin dış istihbarat servisi MI6’nın çalışanı olduğuna dikkat çekmiş, MI6’nın Balkanlar ve Orta Doğu operasyonlarında görev aldığını ifade etmişti.

Singapur’da asker bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Le Mesurier’in İngiltere’nin ünlü askeri akademisi Sandhurst’tan mezun olduğu, görev yerleri arasında Kuzey İrlanda, Bosna Hersek ve Kosova’nın bulunduğu belirtiliyor.

Le Mesurier’in, ölümü sırasında evde bulunan eşiyle geçen yıl evlendiği ifade ediliyor.