İngiliz basını: Üçüncü gemi meydan okumadır!

İngiliz Times gazetesi, Erdoğan'ın açıkladığı Türkiye'nin Fatih ve Yavuz'un ardından Doğu Akdeniz'e üçüncü sondaj gemisi gönderme planını yorumladı. Gazete, Ankara'nın bu adımla Brüksel'in uyarılarına karşın Avrupa Birliği'ne meydan okuyacağını iddia etti.

İngiliz basını: Üçüncü gemi meydan okumadır!

Libya ile varılan mutabakatın ardından dünyanın odaklandığı bölge haline gelen Akdeniz’de Türkiye yeni bir adıma hazırlanıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, gün katıldığı TRT1 yayınında verdiği “Gerekirse Libya’ya asker göndeririz” mesajı dışında üçüncü sondaj gemisi için de adım attıklarını söyledi.

Bu gelişme batı basınında da gündem oldu. Times gazetesinin Türkiye muhabiri Hannah Lucinda Smith’in imzasını taşıyan haber, “Cüretkar Türkiye, Akdeniz’de üçüncü sondaj gemisini konuşlandıracak” başlığını taşıyor.

Sabah gazetesinde dün yayımlanan haberde, üçüncü sondaj gemisi için temas kurulan ülkeler arasında ilk iki geminin alındığı Norveç’in de olduğu bildirilmişti.

Bu habere atıfta bulunan Times, Türkiye ve Libya’nın 27 Kasım’da, deniz yetki alanları sınırlandırmasına dair mutabakat muhtırasını imzaladıklarını ve Yunanistan’ın anlaşmaya tepki gösterdiğini hatırlatıyor.

‘BİRÇOK AB BAKANI TÜRKİYE-LİBYA ANLAŞMASINA KARŞI’

BBC Türkçe’nin aktardığı haberin satır başları şöyle:

“AB Dışişleri Bakanları dün yaptıkları toplantıda hızla büyüyen krizi değerlendirdi. Birliğin yeni Dış Politika Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bugün itibarıyla Türkiye’ye yaptırımlar uygulanmasının söz konusu olmadığını, dışişleri bakanlarının Türkiye ve Libya’nın imzaladığı mutabakat muhtırasını inceleyeceklerini söyledi.

Birçok dışişleri bakanı ise anlaşmaya karşı olduklarını söyledi. Avusturya Dışişleri Bakanı Alexander Schallenberg anlaşma için ‘hayret verici’ dedi.”

ANKARA’NIN MESAJLARI

Times’taki haberde, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun anlaşmayla ilgili sözleri de yer aldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “Mutabakat hiçbir komşumuza karşı değil, iki egemen ülke Libya ve Türkiye’nin hak ve menfaatlerinin kollanması için yapılmıştır” sözleri hatırlatıldı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ise “Biz kimseyle çatışmak, savaşmak istemeyiz ama Kıbrıs etrafındaki gemilerimizi de koruruz” cümlesine yer verildi.