İngiliz basınında felaket senaryoları… ‘Daha yeni başlıyor’

featured

İngiltere’nin önemli gazetesi Guardian, TSK’nın Barış Pınarı Harekatı ve Trump’ın asker çekme kararını işlemeye devam ediyor. TSK’ya yönelik kara propagandaya da yer verilen ‘Bir felaket hâlâ sürüyor’ başlıklı makalede, ‘Türkiye’ye baskı yapma’ çağrısı yapıldı.

Çeviri: ENGİN ÖZDEMİR / Veryansın Tv

Guardian, günlerdir Barış Pınarı Harekatı sonrası Suriye’yi tartışmaya ve terör örgütü PKK/YPG’yi yalnız bıraktığı gerekçesiyle ABD Başkanı Trump’ı sert dille eleştirmeyi sürdürüyor. Eski IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün görüşlerine de yer verilen yazıda (Arabaşlıklar bize ait) şöyle denildi:

“ABD Başkanı, Kürtlere ihanet etmenin sonuçları konusunda uyarıldı ve başkan şimdi tehditleri görüyor ve hala umursamıyor. Amerika’nın eski IŞİD’le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk Pazar günkü yazısıyla son birkaç günün olaylarını özetleyen bir yazı kaleme aldı.

Donald Trump, Amerika’nın Kürt ortaklarını Kuzeydoğu Suriye’de terk etme ve Türk kuvvetlerine bırakma kararını kendi iradesiyle, şaşırtıcı bir şekilde aniden aldı. Sonuçları da aynı hızda ve korkunç büyüklükte önüne geldi. Ancak bu sonuçların geleceği büyük ölçüde tahmin edilmişti ve Trump’a söylenmişti.

TSK’YA YÖNELİK DEZENFORMASYON

İlk olarak insani felaket geldi: Yaklaşık 130.000 kişinin Türkiye’nin saldırısından kaçtığı söyleniyor. İkincisi, bir insan hakları gözlemcisi, önde gelen bir Kürt siyasetçi de dahil olmak üzere dokuz sivilin Türk destekli milisler tarafından idam edildiğini iddia etti . Üçüncüsü, IŞİD tutuklusu en az 750 kişinin, Türkiye’nin Ain Issa kampı yakınlarındaki bombardıman sonrasında kamptan kaçtığı bilirildi.

Türkiye’nin amacı Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri (SDF) ile PKK’nın Kuzey Suriye’deki dört yıllık bir yerel isyanından sınırlı değil. Türkiye’nin belirtilen amacı bir tampon bölge sağlamak ve oraya Suriyeli mültecileri yerleştirmek. Ancak ABD Savunma Bakanlığı sekreteri Mark Esper, Türkiye’nin planlanandan daha güneye ve daha batıya saldırma ihtimalinin olduğunu söylüyor. Suriye’deki tahmin edilen 1000 ABD askeri, bu nedenle ülkenin kuzeyinden çekiliyor.

TRUMP: TÜRKLER ÖĞLE YEMEĞİNE GİDER GİBİ SAVAŞIYOR

Ayrıca “Türkiye Sınırındaki yoğun mücadeleye dahil olmamak çok akıllıca” diyen Trump, çatışmanın patlak vermesini tetiklememiş gibi Twitter’da kafa karıştırdı. (Aynı gün Trump’ın bir Amerikan Tv’ sine verdiği mülakatta ‘Türklerin öğle yemeğine gider gibi savaştığı’nı ve bu anlamsız ve sonu gelmeyen savaşlardan uzak durmak istediğini de belirtmişti.)

Tump hakkındaki suçlama davaları ve 2020 seçimleri ABD başkanının uzun zamandır bölgeden asker çıkarma isteğini ateşledi. IŞİD ile ilgili mahkumların yarattığı olası tehdit hakkında sorulduğunda, omuz silkti: “Avrupa’ya kaçacaklar” dedi… Suriye Demokratik Güçleri, IŞİD’e karşı savaşta yer alan binlerce savaşçıyı kaybetti ve o zamandan beri mahkumları korumakla görevlendirildi. Kamplar asla uzun vadeli bir çözüm olmadı. Ancak, yerel mahkumiyetleri güvence altına almanın zorluğuyla ve tehlikeli kişilerin serbestçe dolaşmasına izin verme riskiyle karşı karşıya kalan Avrupa, vatandaşlarının sorumluluğunu almak için acele etmedi. İngiltere’nin Shamima’nın vatandaşlığı konusundaki kararı ve burada doğan ve radikalleşmiş insanları başkasının sorunu olarak ele alma konusundaki kararlılığı en göze çarpan örnek oldu. Hiçbir zaman Suriye’ye gitmeyi seçmeyen ve gidecek başka kimsesi olmayan – Ain Issa kampında bulunduğu bildirilen – üç yetim İngiliz çocuğa olan görevimiz ve Bu konular artık ertelenemez.

TÜRKİYE’YE BASKI YAPMAK İÇİN BİR NEDEN DAHA

Eski Savunma Bakanı James Mattis, IŞİD’in yeniden dirilişinin mümkün olacağı şartların oluşmasına izin verildiği konusunda uyarıyor. Bu tehdit, bu ölümcül taarruzun durdurulması için Türkiye’ye baskı yapmak için bir neden daha. Öyleyse, Kürt liderlerin açıkça Rusya ve Beşar Esad’ın rejimiyle anlaşma yapmaktan bahsedildiği gerçeğidir. Sayın Trump’ın, yalnızca bir hafta önce Türkiye Cumhurbaşkanına yaptığı kader ve sadakat çağrısının sonuçları artmaya başladı. Toplam felaket mi? Bu daha yeni başladı.”

İngiliz basınında felaket senaryoları… ‘Daha yeni başlıyor’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 3 sene önce

  Kurduklari oyun bir bir cöküyor ve siyonist serefsizler darmadagin oluyorlar. Kuyruk acisi var.

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  Suriye Enformasyon Bakanlığı Müsteşarı Dr. Besam Abu Abdullah: PYD’yle anlaşma yok teslim oldular
  16.10.2019
  İşin aslı da bu…

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Milli Savunma Sistemlerimizi, yazılımlarımızı, NATO karargahlarında öğretilmeyen savunma taktiklerimizi ve 2500 yıllık Türk Ordusu törelerimizi muhafaza ettiğimiz sürece ,küçük bir çelik parçasının nice demirleri doğradığı gibi müstevlilerin planlarını doğrayacağız. Oluşan milli havanın ,siyasi menfaatler için harcanmaması tek temennimiz.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!