Çarpıcı iddia: İngiliz HSCB Bank, FETÖ delillerini yok etti

FETÖ'yü finanse etmekle suçlanan Boydakların HSCB'ye yatan paraların belgelerinin imha edildiği öne sürüldü.

Çarpıcı iddia: İngiliz HSCB Bank, FETÖ delillerini yok etti

Eski adıyla Boydak Holding (şu anda ismi Erciyes Anadolu Holding) FETÖ'nün en önemli finans kaynaklarından biriydi. Kayseri'deki FETÖ/PDY davaları kapsamında şirketlere el konuldu. Boydak ailesi fertleri tutuklandı. Holding bünyesindeki şirketler, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yönetilmeye başlandı.

Ancak en büyük finansörlerinden Boydaklar'ın Türkiye Finans'taki hisseleri için harekete geçilmediği belirtiliyordu.

Sabah yazarı Dilek Güngör, "Defalarca yazıp çizdim. Nihayet Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) en büyük finansörlerinden Boydaklar'ın Türkiye Finans'taki hisseleri için harekete geçildi. Erciyes Anadolu Holding tarafından Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu" ifadelerini kullandı.

Suç duyurusunun içeriğine ilişkin Güngör şu bilgileri paylaştı:
"Mustafa Boydak, Hacı Boydak, Memduh Boydak, Şükrü Boydak, Bekir Boydak, Yusuf Boydak, Murat Bozdağ, Halit Bayhan hakkında ihbarda bulunuluyor. Bu kişilerin gerçek hissedar olmamasına rağmen bedelsiz olarak hisselerini eş ve çocuklarına devrettiği anlatılıyor. Ve söz konusu kişilerin şahsi mal varlıkları, para, gayrimenkul ve şirket hisselerinin müsaderesi isteniyor. O dönemde delilleri kararttığı iddia edilen HSBC'yle ilgili soruşturma yapılması, Türkiye Finans'taki Boydak hisseleri için kayyum atanması talep ediliyor...

Türkiye Finans'ın satışından Boydaklar'a gelen paranın FETÖ'ye gittiği ayan beyan ortada… Zira bu konuda MASAK raporları var. Satıştan gelen para Boydaklar'ın o dönemde havuz hesabından yönetilmiş ve terörün finansmanı için kullanılmış."

HSBC ile ilgili iddialar ise çok çarpıcı.

Dilek Güngör, o iddiaları şöyle özetliyor:
"Boydaklar bankayı sattığında para HSBC Bank'ta Mustafa Boydak'ın hesabına yattı. Mahkeme, HSBC'den cevap isteyince "belgeleri mahkemeye göndermek için hazırladık ama yanlışlıkla imha edilecek belgelere karıştı" cevabı verildi. Erciyes Anadolu Holding, suç duyurusunda, İngiliz bankanın, suç delili olan belgeleri bir şekilde kararttığını öne sürüyor. Bu konuda da soruşturma açılmasını mahkemeden talep ediyor.
Belli ki, bu mesele daha çok su kaldıracak!"