İngiliz uzmandan 'Help Turkey' analizi

Yurdun dört bir yanında çıkan orman yangınlarıyla amansız mücadele sürerken, sosyal medya üzerinden başlatılan 'Help Turkey' kampanyası tartışma yarattı. Çok sayıda ünlü isim bu etiketle Türkiye'ye yardım çağrısında bulundu. Gerçek kullanıcıların yanı sıra sahte hesaplar da dikkat çekti. Dijital medya uzmanı Marc Owen Jones, söz konusu kampanyanın sahte hesaplar tarafından başlatıldığını, daha sonra bu hesapların tespit edilmemek için paylaşımların silinip, isimlerin değiştirildiğini açıkladı.

İngiliz uzmandan 'Help Turkey' analizi
İngiliz uzmandan 'Help Turkey' analizi

VERYANSIN TV

Türkiye'nin birçok bölgesinde günlerdir devam eden orman yangınların ardından Facebook, Twitter ve Instagram gibi dev sosyal platformlarda "#HelpTurkey" isimli bir etiketle mesajlar paylaşıldı.

Genel olarak Türkiye'ye yardım çağrılarının yapıldığı paylaşımlar kısa sürede dünya genelinde gündeme oturdu.

"Global Call" yani "Küresel Çağrı" söylemiyle başlatılan söz konusu kampanyada birçok vatandaş iyi niyetli olarak yardım çağrısı yaparken binlerce farklı bot hesaptan paylaşımlar yapıldığı da görüldü.

Türkiye dışında; ABD, Birleşik Arap Emirlikleri ve Birleşik Krallık'tan yoğun şekilde atılan tweet'ler dikkat çekti.


Konuya ilişkin Twitter hesabından değerlendirmelerde bulunan dijital medya uzmanı Marc Owen Jones, bazı sahte hesaplara dikkat çekti.

Yaklaşık 20 başlıkta düzenlenen sosyal medya kampanyasına değinen Jones, çalışmanın sahte ve bot hesaplarla gerçekleştiğini ifade etti.

Söz konusu paylaşımların, kampanyanın dünya gündemine oturmasının ardından hızlıca silindiğini belirten Jones, verdiği örneklerle birlikte "Takibi zorlaştırmak için kullanıcı adlarını değiştirdiler" ifadelerini kullandı.

Paylaşımların büyük bir çoğunluğunun kopyala-yapıştır içeriklerle donatıldığını belirten akademisyen, "Gündem gerçek dışı görünüyor" dedi.

İşte Jones'in tespitlerinden bazıları:

Tweet fırtınası "Güçlü Türkiye" ve "Yardıma ihtiyacımız yok" gibi etiketleri geçti...

Etiketin birçok ülkeden gerçek kullanıcıları vardı...

46 bin farklı Twitter hesabından 160 bin etkileşimi gösteren ağ analizi

Bu etiketle en fazla paylaşım yapan hesaplar çember içinde gösteriliyor...

Yeşil toplulukta etiketi en sık kullanan hesaplardan birine bakınca bu hesabın yeni açıldığı ve hiç takipçisi olmadığı görülüyor...

Hesabın hiç paylaşımı olmadığı yani tweet'leri sildiği görünüyor.

Twitter algoritmasına göre trendlere etiket sokmak için yazılan mesajların silinmesi ve tekrar paylaşılması sıkça kullanılan bir yöntem.

Çok takipçili hesapların da kullanıcı adı değiştiği görünüyor... Örneğin bu hesabın 15 bin takipçisi var...

Bu videoya bakarsanız Badboy2147 adlı kullanıcı hesabını Badboy353435 olarak değişiyor.

Bu hesabından #HelpTurkey etiketiyle attığı tüm mesajları sildiği, mesajlarına yazılan yanıtlardan görünebiliyor.

Burada da toprakofficial5'in nasıl  jokerqueenn_ olarak değiştiğini görüyorsunuz.

Tabi bu etiketle paylaşım yapanların büyük bölümü gerçek hesapardı.. Üstelik yüksek takipçili ünlüler. Ama bu ünlülerin mesajlarındaki tek tip cümle dikkat çekiciydi.

Bu kopya içerik 30 binden fazla hesaptan paylaşıldı ve grafikten de görüleceği gibi gece yarısından hemen sonra büyük bir artış yaşandı. Saat 00.16 en fazla tweet atılan zaman.

Etiketin bir başka dikkat çeken yönü ise "Türkiye yanıyor", "Yardıma ihtiyaç var" gibi paylaşımların farklı dillerde aynı şekilde yüzlerce kişi tarafından paylaşılıyor olmasıydı...

Yani #HelpTurkey etiketine bakınca gerçek hesaplar ve ünlü kişiler tarafından desteklense de binlerce sahte hesap tarafından da bu etiketle mesajlar atıldığı görünebiliyor.