İngilizler çok kızgın: Kürtler ne zaman ABD ile işbirliği yaptıysa ihanete uğradı!

featured

İngiliz The Guardian, Suriye’den asker çeken Trump’ı çok sert ifadelerle eleştirdi. Chulov imzalı yazıda, ‘ABD ve Kürtler ne zaman işbirliği yaptıysa ihanet hiç bir zaman yakalarını bırakmadı ama hiç bir zaman bu kadar da çıplak olmadı’ denildi. Ayrıca, Batı’nın yıllarca ‘Suriye Demokratik Güçleri’ adıyla desteklediği yapının asıl yönetici makamında PKK olduğu itiraf edildi.

Çeviren: ENGİN ÖZDEMİR / Veryansın Tv

İngiltere’nin önemli gazetelerinden The Gurdian’ın Ortadoğu muhabiri Martin Chulov “Kürtlerin en son ihaneti, IŞİD’in yenilgisini baltalayan riskler” başlıklı makalesinde ABD Başkanı Trump’ın asker çekerek PKK/YPG’yi ortada bırakmasının sonuçları üzerine değerlendirmelerde bulunuyor. TSK’nın Barış Pınarı Harekatı’nı eleştiren Chulov, ihanete uğrayan PKK/YPG’nin (Yazar yazı boyunca ‘Kürtler’ ifadesini kullanıyor) bundan sonra ne yapacağı üzerinde fikir yürütüyor.

Chulov’ın 7 Ekim’de yayımlanan makalesinin tamamı (arabaşlıklar bize ait) şöyle:

“Türkiye’nin, gözaltı kamplarını ele geçirme iradesine veya kapasitesine sahip olup olmadığı açık değildir.

2015’in başlarında, IŞİD Orta Doğu ordusunu ezip batıyı tehdit ederken, ABD yardım için Kürtlere döndü. Washington, bölgede bir arkadaşa ihtiyaç duyduğunda, onlarca yılda tekrarlanan, tanıdık bir çağrıydı. Sonuç da benzerdi.

Dört yıl sonra, küresel düzenin korunmasına yardım eden halk, ABD tarafından Türklerin baskısı sonucunda Kuzeydoğu Suriye’de terk edildi.

HEP İHANET

ABD ve Kürtler ne zaman işbirliği yaptıysa ihanet hiç bir zaman yakalarını bırakmadı ama hiç bir zaman bu kadar da çıplak olmadı.

ABD askerleri Pazartesi günü bölgeden ayrılmaya başladığında, aşırı heyecanlanmış Kürt liderliği IŞİD savaşında elde edilen güvenlik kazanımlarını baltalamak da dahil olmak üzere bölgedeki haritayı değiştirebilecek büyük ölçüde sonuç verebilecek bir savaş istiyordu.

IŞİD GARDİYANLIĞI

Kürtler IŞİD’e karşı son zaferinden bu yana, savaşçı sıfatından, esir aldığı IŞİD elemanlarının gardiyanlığına rol değistirdi. Kürt bölgesindeki dört kampta 90.000 şüpheli IŞİD destekçisini tuttu. Bu Kürt gardiyanlar Washington’a sadık kaldı ama gelinen noktada sadık kalmalarına devam etmeleri için daha az nedenleri var.

Avrupa Devletleri, IŞİD kamplarında ne olduğu konusunda derinlemesine kaygı duymalarına rağmen Trump’ın Türkiye’nin bu kampları kontrol altına alacağını ve Ankara’nın böyle bir şey yapma isteğinin ve kapasitesinin olduğunu duyurarak Avrupa`yı ikna etmeye çalışıyor.

Washington’un Recep Tayip Erdoğan’a dayattığı bu teklif Ankara’nın da kafasını karıştırdığı görülüyor.

IŞİD’İN CANLANMASINI SAĞLAYACAK MİLİTANLAR VAR

Kampta gözaltına alınanlar arasında IŞİD’in yeniden canlanmasına ve bu cihat hayaletinin Suriye ve Irak ovalarında yeniden doğmasına sebep olacak donanımda militanları var.

Trump 3 çalkantılı yılını geride bıraktı. IŞİD’in tamamlanmamış bir iş olduğuna inanan Batı, Kürtlerin terk edilmesiyle ve ABD’nin artık Suriye’de liderlik etmek istemediğini ve anlamsız savaşlara devam etmek istemediğini dile getirmesiyle, Kürt kuvvetlerine borçlu olan Batı’nın taşın altına elini koymasını istiyor.

AHLAK SINIRLARI İÇİNDE DEĞİL

Trump’ın dünya görüşünün tarihte ve ahlak sınırları içerisinde bir karşılığı yok. Trump’ın İran’ı tehdit politikası ve asıl amacı olan İsrail’i güvence altına almak istediği bölgesel çıkarların bu kadar bariz bir ihanetle tehlikeye atıldığı gerçeğini görmezden gelemeyiz. ABD başkanının açıklamalarında İran’ı ve İran ekonomisini ezmek gibi tehditkar hitaplarına karşı İran’ın geçen ay Suudi Arabistan’ın petrol arzına yönelik saldırısı ABD’den bir cevap alamadı.

TRUMP’I İRAN’LA İKNA ETMİŞLERDİ

Trump geçen aralık ayında Kuzeydoğu Suriye’den çekilmeyi ilk kez işaretlerken, danışmanları İran’ın bölgeye sınırsız erişimini sağlayacağını ve Akdeniz’e daha kolay ulaşmanın yollarını açacağını söyleyerek onu bu kararından geri çevirebildiler. ABD’nin bu politikası İran’in Suriye sınırındaki ve Lazkiye limanındaki faaliyetlerine karşı on aydır devam ediyor.

ABD’nin çıkarlarına hizmet etmek Kürt liderlerinin şu anda çok da önceliği değil. Bunun yerine Şam’daki Suriye rejimi ile Türkleri kovmak için müttefik olmak ve büyük çaptaki Türk işgaline engel olmak önceliğidir.

ASIL YÖNETİCİ MAKAM PKK

Türkiye’nin ödülü çok önemli. Kürtleri sınırın neredeyse tümünden uzağa çekmek. Kürtlerin başındaki asıl yönetici makam olan PKK ve onun argümanlarını ve PKK’nın son altı yılda kazandığı kazanımları geri almak olacaktır. Türkiye’ye göre ABD yerel Kürtler ile PKK’nın kendisi arasında yanlış bir ayrım yaptı ve PKK ile ortaklık kurdu. Türkiye bu kazanımları yaparak ABD’nin güvensizliğini gösteren duruşa karşılık Erdoğan’ın net bir zaferi olacak.

KÜRTLER DAHA NE YAPMALI?

Sonuç olarak Trump için Türkiye’nin yeniden bir ortak olup olmayacağı açık bir soru olarak kalacak. Kürtlerin ABD’ye güvenip güvenmeyeceği çoktan cevaplandı. Güven yine kayboldu. Kürtler her türlü sadakati güvence altına almak için ne yapmaları gerektiğini merak ediyor olmalı.”

İngilizler çok kızgın: Kürtler ne zaman ABD ile işbirliği yaptıysa ihanete uğradı!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

3 Yorum

 1. 3 sene önce

  Kürtler değil, teröristler, coğrafyasına ihanet etmemeli.

  Cevapla
 2. 3 sene önce

  Öncelikle ortaya koydukları ile saygı göremeyecek pozisyonda olduklarını anlamalılar. Tetikçi, piyon, oyuncak, kukla veya ne derseniz, ahlak değerlerinden yoksun, erdemsiz, vasıfsız ve değersiz olduklarını farketsinler. Tarih okusunlar, bilinçlensinler. Konjektürün ve sanal algının, yarı legal hale getirdiği bozgunculardır, katillerdir, teröristlerdir neticede. Dünya değişecek ama bu gerçeklik değişmeyecek.
  Yalanlarla gerçeğe, yanlışlarla doğruya ulaşmak zordur, hatta beyhude. Önce insan olmak gerek!

  Cevapla
 3. 3 sene önce

  Olayı çarpıtıyorlar… Atlantik ile Avrasya savaşında Atlantikçiler yeniliyorlar…

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!