İngilizlerden tehdit gibi yazı: Erdoğan sabrını kaybederse sonuçlar korkunç olabilir

featured

İngiliz The Guardian gazetesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sabrını kaybetmesi durumunda, bunun sonuçlarının korkunç olabileceğini yazdı.

İngiliz The Guardian’ın internet sitesinde yer alan 25 Ağustos 2019 tarihli analizde, Erdoğan’ın 2018’den beri İdlib’de askerî gözlem noktaları kurarak mevcut durumun korunmasına yardımcı olduğu ve geçtiğimiz hafta Türk konvoyunun saldırıya uğramasının ardından Erdoğan’ın, Rus mevkidaşı Putin’le acil bir toplantı yaptığı bilgisine yer verildi.

Erdoğan’ın, sabrını kaybetmesi durumunda, Türkiye’nin daha önce El-Bab, Afrin ve Azez’e yaptığı operasyonlar doğrultusunda mülteciler için güvenli bölgeler oluşturmak adına Suriye’ye yeni harekâtlar yapılması talimatı verebileceği aktarıldı.

Erdoğan’ın, Fırat’ın doğusunda yer alan bölgelerde “Batı yanlısı” YPG/PYD’nin kontrolüne meydan okuyabileceğinin de belirtildiği analizde dikkat çeken bir diğer ifade ise şöyle:

“Erdoğan ana kaçış yolunu İdlib’deki sivillere kapatarak, 2015’tekine benzeyen, Avrupa yönlü yeni bir kitlesel mülteci akınını tetikleyebilir.”

Türkiye hâlihazırda yaklaşık 4 milyondan fazla sığınmacıya ev sahipliği yapıyor. 20 Mart 2016 tarihinde AB ile imzalanan Mülteci Antlaşması çerçevesinde Türkiye’ye verilen taahhütler ise henüz tam anlamıyla yerine getirilmekten çok uzakta.

ERDOĞAN: HER AN HER ŞEYİ YAPABİLİRİZ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz gün Rusya ziyareti dönüşü sırasında, Türkiye’nin şu anda bütün sınır boylarında hazır olduğunu ve “her an her şeyi yapabileceğimizi” söylemişti.

İngilizlerden tehdit gibi yazı: Erdoğan sabrını kaybederse sonuçlar korkunç olabilir

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!