İngilizlerin gizli Türkiye toplantısına Ankara neden sessiz?

Yunanistan'ın etkili gazetesi Estia yazdı, iktidarın gazetesi Akşam manşet yaptı. Ancak İngiliz Büyükelçilerinin Atina'da yaptığı ve 'Erdoğan'ın gidişi', 'darbe senaryoları' ve 'savaş ihtimalleri'nin konuşulduğu toplantıya Ankara'dan bir tepki çıkmadı.

İngilizlerin gizli Türkiye toplantısına Ankara neden sessiz?

VERYANSIN TV

Yunanistan'ın 127 yıllık gazetesi Estia geçen hafta Türkiye'yi yakından ilgilendiren ilginç bir iddia ortaya attı. Gazete, İngiltere'nin Ankara, Atina ve Lefkoşa Büyükelçilerinin Yunan siyaset ve medya temsilcileriyle bir toplantı yaptığını öne sürdü. Toplantının ana gündemi Türkiye ve siyasi iktidarı. Toplantıda İngiliz elçilerin Türkiye'deki siyasi durumla ilgili “Erdoğan'ın günleri sayılı, kansız bir geçişe gidiyoruz” yorumlarında bulunduğu öne sürüldü.

Gazetenin haberi, geçen günlerde iktidara yakın Akşam gazetesinin manşetine taşındı.

Estia gazetesi, gizli kalması kararlaştırılan, ancak sızdırılan toplantı için “Atina, Lefkoşa ve Ankara gibi kilit görevlerdeki üç önemli İngiliz Büyükelçinin komşu ülke Türkiye’deki durum konusunda görüş alış-verişi alışılagelen bir uygulama değil, üstelik bu kadar geniş katılımla” yorumunda bulundu.

Yani söz konusu toplantı için “hiç alışılagelmiş değil” diyen gazete şöyle devam ediyor:

İşin özü, Büyükelçilerin Türkiye’ye ilişkin çizdikleri resimde. İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi, İngiltere Savunma Bakanlığı’ndan bir üst düzey yetkilinin de önünde, artık Erdoğan’ın iktidardaki günlerinin sayılı olduğunu, yeni bir duruma kansız bir geçişin ihtimal dışı olmadığını söyledi. Bunun üzerine (Erdoğan’ın) sağlığına dair söylentilere dair detaylı bir tartışma yaşandı.”

‘DARBE SENARYOLARI DA KONUŞULDU’

Tartışmada “darbe senaryoları”nın da konuşulduğuna işaret eden Estia gazetesi, "Bir saray darbesinde ailesinin korunması ve güven altına alınmasına yönelik garantilerle iktidarın barışçıl teslimine liderlik edebilecek şahıslara atıfta bulunuldu" diye yazdı.

'GÖREVDEKİ İKİ YETKİLİ'

Gazete, "tartışmalardan, bu isimlerin eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve görevdeki iki yetkili olduğunun anlaşıldığını" öne sürdü.

Gazeteye göre, "Başta Ankara Büyükelçisi olmak üzere İngiliz diplomatlar, 'Yunanistan açısından Türkiye önemli ama Türkiye açısından Yunanistan o kadar önemli değil. Ancak Yunanistan rehavete kapılmamalı, çünkü Erdoğan Ege'de sıcak bir olaya neden olarak kahramanca bir çıkış teşebbüsünde bulunabilir, ya da aksine Ege'deki sıcak olaydan yararlanıp bunu iktidarda kalmak için kullanabilir' dediler."

'ERDOĞAN BUNU AŞAR'

Gazete, toplantıda "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir daha tahminlerini boşa çıkaracağı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin 2023'teki 100. yılını kutlayacağına" dair karşıt görüşlerin de dile getirildiğini not etti.

Estia'ya göre, toplantıda Başbakan Kiriyakos Miçotakis'in gelecek Mayıs ayında erken seçim ilan edeceği, gerekçe olarak da 'Türkiye ile savaş'ı göstereceği de konuşuldu.

BÜYÜKELÇİLİK HESABINDAN PAYLAŞIM

14 Ekim'de yapıldığı öğrenilen toplantıya ilişkin İngiltere’nin Atina Büyükelçiligi'nin resmi sosyal medya hesaplarında da paylaşım yapıldığı görüldü.

Paylaşımda “Büyükelçiler Matthew Lodge Dominick Chilcott Stephen Lillie Atina’da, diplomatlar ve analistlerle Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri ve olasılıkları tartıştı. Verimli ve yapıcı fikir alışverişi!” ifadeleri kullanıldı.

ANKARA VE DIŞİŞLERİ SESSİZ

Söz konusu haberin üzerinden 4 gün geçmesine ve Akşam gazetesinin manşete taşımasına rağmen iktidardan ve ona bağlı Dışişleri Bakanlığı'ndan henüz bir tepki gelmemesi dikkat çekti.