‘İngiltere KKTC’yi tanıyacak’ iddiaları… Cenevre öncesi ne mesaj verdiler?

İngiliz medyası, Johnson hükümetinin KKTC'yi tanımayı düşündüğünü iddia ederken Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde bugün başlayacak ve 29 Nisan'da sona erecek Cenevre'deki gayriresmi Kıbrıs konferansına ilişkin Londra’nın vereceği mesaj merak konusuydu. İngiltere Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada “yeniden birleşmiş Kıbrıs'ın potansiyeline vurgu yapacak." ifadeleri kullanıldı.

‘İngiltere KKTC’yi tanıyacak’ iddiaları… Cenevre öncesi ne mesaj verdiler?

İngiliz medyası, Johnson hükümetinin KKTC'yi tanımayı düşündüğünü iddia etmişti.  İddia, hükümete yakın kaynaklara dayandırılarak, KKTC'nin bağımsız ülke olarak resmen tanınmasının adada taraflar arasındaki dengeyi sağlayacak bir adım olacağı belirtilmişti.

İngiliz The Sunday Express gazetesinin iddiası tartışılırken, İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan Cenevre öncesi açıklama geldi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığından  yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanı, ticaret, yatırım ve turizm konularında daha büyük fırsatlar içeren, aynı zamanda bölgedeki güvenlik ve istikrarı güçlendirecek 'yeniden birleşmiş Kıbrıs'ın potansiyeline vurgu yapacak." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Raab, konferansın Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm getirmeyi amaçlayan müzakereleri yeniden başlatmak için fırsat sunduğunu, tüm tarafların toplantıya yaratıcı ve esnek yaklaşmasını umduklarını aktardı.

Açıklama, İngiltere’nin tek devlet çözümünü dile getiren mevcut Kıbrıs politikasının sürdürülmesine yönelik bir mesaj olarak yorumlandı.

İlgili haber için tıklayın: BM'den ilk mesaj... Kıbrıs konferansı Cenevre'de başlıyor

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Rum kesimi ve Yunanistan'ın 53 yıldır müzakere edilen ancak başarısızlıkla sonuçlanan federasyon ısrarına karşın Ada'nın gerçeklerine uygun olan "iki devletli çözümün" masaya gelmesini istiyor.

Türkiye'nin garantörlüğü, Türk askerinin Kıbrıs'taki varlığı, KKTC'nin egemenliği ve siyasi eşitliğinin kırmızı çizgileri olduğunu ifade eden Kıbrıs Türk tarafı, bunlardan asla vazgeçilemeyeceğini her fırsatta vurguluyor.

Rum tarafı, bugüne kadar Kıbrıs meselesinin çözümüne fayda sağlamayan BM parametrelerinin değişmemesi gerektiği ve müzakerelerin bu temelde devam etmesi gerektiğini ileri sürüyor.