İnönü Rektörü: Hipokrat yeminini değiştireceğiz

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, yemin metinlerinin üniversite senatosunun onayından geçtikten sonra mezun öğrencilere okutulacağını söyledi.

İnönü Rektörü: Hipokrat yeminini değiştireceğiz

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde, genç hekimlerin mesleğe başlamadan önce okuduğu “Hipokrat Yemini”nden “cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı yapılamayacağına” yönelik bölüm çıkarılmıştı.

'SAPKIN YEMİN'

Yeni Akit gazetesi, dün, Hipokrat Yemini’nin İnönü Üniversitesi’nde de değiştirildiğini duyurdu. Akit’in “Sapkın yemine ‘senato’ freni” başlıklı haberinde, İnönü Üniversitesi’nin de yeminle ilgili “değişiklik” yaptığı ifade edildi. Haberde, üniversitenin rektörünün de görüşleri aktarıldı ve şu satırlar yer aldı: “Tıp mezunu öğrencilere okutulan Hipokrat metnine sonradan sokuşturulan ‘Cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı yapılmayacağına’ dair sapkınlık yanlısı ifadeye, Sakarya Üniversitesi’nin de geçit vermeyeceği öğrenildi. Tıp öğrencilerine ‘yemin’ adı altında dayatılan sapkınlığın önüne geçeceklerini belirten İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, toplum ve aile değerlerini korumak adına yemin metinlerinin üniversite senatosunun onayından geçtikten sonra mezun öğrencilere okutulacağını açıkladı.