İnternette çocukları etkileyebilecek tehlikeler

Çocuğunuzun sağlıklı yetişmesini istiyorsanız bu tavsiyeleri dikkate alın.

İnternette çocukları etkileyebilecek tehlikeler
( Serhat Çağdaş – Anadolu Ajansı )\n

Okullar açıldı, yaz tatilinin ardından okul dönemine geçiş sırasında pek çok aile için yeni düzene uyum sağlama süreci başlayacak. Bu süreçte, yaz aylarında daha fazla izin verilen video oyunlara, internete ayrılan süre kısıtlanacak ya da tamamen kaldırılacak. Hürriyet gazetesinden Serap Torun’un yazısında geçen önemli bilgileri sizler için derledik…

OYUNLAR

Video oyunlarını kısıtlarken çocuğunuzun cep telefonu veya bilgisayarı aracılığıyla sosyal medyada zaman geçirmesini kısıtlayamıyorsanız, ciddi bir sorun ile karşı karşıya olabilirsiniz. Çocuğunuzun bağımlılık aşamasına gelmemesine mümkünse ev ortamında oynanması ve çocuğun yaşına uygun olmasına dikkat edin. Online oynanan oyunlarda çocuklar genellikle başka server’larda yabancılarla da oynayabiliyorlar. Tanımadıkları insanlarla bu platformlarda konuşma, mesajlaşma imkânına ulaşıyorlar. Bu sebeple çocuklara yabancılarla mesafeli olmaları, kişisel bilgilerini paylaşmamaları yönünde önceden bilgi verillmeli.

ÇOCUKLAR AÇISINDAN SOSYAL MEDYA BÜYÜK RİSK

Yemek yedirmek için çocuğunuza Youtube açmak onu bu platforma alıştırmak ve ilerde istemediği videoları görmesine zemin hazırlamak anlamına geliyor. Bu yüzden sosyal medyadan ne kadar uzak tutarsanız çocuğunuz o kadar az zarar görür ve sosyalleşir.

KİŞİSEL BİLGİLER ELDE EDİLEBİLİR

Çocuğunuzun bu platformlarda ismi, fotoğrafı hesabında bulunuyorsa bu durum tehlike arz edebilir. Bilgileri kötü amaçlı insanların eline geçebilir. Siber zorbalığa maruz kalabilirler.

ÇOCUĞUNUZU ÜLKEMİZDE BULUNAN 52 MİLYON AKTİF KULLANICININ ARASINA BIRAKMAK DOĞRU MU?

Eğer çocuğunuzu 52 milyon kişinin olduğu bir yerde yalnız başına bırakır mısınız? Bırakmam diyorsanız mümkünse ailece bulunan ortamlarda internete girmesi, odasında tek başına internette uzun süreler geçirmemesine dikkat etmek önemli.

KÖTÜ GÖRÜNTÜLERE MARUZ KALABİLİRLER

Dünya’da yaşanan pek çok şiddet olayı, istismar vb. ilk önce sosyal medyada görülüyor. Çoğu zaman da bu haberler sansürsüz görüntüler ve yorumlar eşliğinde paylaşılıyor. Bu durum çocuklarınızda derin tahribata yol açabilir.

PAYLAŞIMLARI GELECEKTEKİ İŞ HAYATINI ETKİLEYEBİLİR

İş başvurusu yaptığımızda sosyal medya hesaplarımızın bile incelendiği zamanlarda yaşıyoruz. Çocuk ve gençlerin bir olay hakkında o an düşünmeden yaptıkları paylaşımlar ileride iş hayatlarını etkileyebilir. Bunun haricinde büyüyüp iş sahibi bir birey olan çocuğunuz bezli gezdiği fotoğraflarının mesai arkadaşlarınca görülmesini istemeyebilir. Dolayısıyla çocuklar kadar bizlerin de onların birey olarak haklarına saygı duyarak hem de iyi örnek olmak adına temkinli paylaşımlar yapmamız gerekiyor.

NELER YAPILABİLİR?

Çocuklara online yaptıkları hareketlerin bir sonucu olacağını her zaman anlatın,

Çocukların sosyal medya paylaşımlarını kısıtlayın, güvenlik kurallarını anlatın,

Çocuklarınızın profillerine erişimi sınırlayın,

Çocuklarla online yaptıkları yazışmalar ve paylaşımlar hakkında sık sık uygun bir dille konuşun, sohbet edin.

Sonuç olarak teknoloji güzel ve insanlık için pek çok fayda sağlıyor ancak teknoloji denildiğinde aklımıza ilk olarak sosyal medya gelmemeli. Sosyal medya dijital platformda yer alan bir haberleşme, sosyalleşme ağı yazılımı. Sosyal medyayı yeteri kadar, emniyetli ve doğru amaçlar için kullanmak gerektiğini unutmamak gerekiyor.