‘İntihal’ davası dünya basınında: Elif Şafak ‘yetmez ama evetçi, Zaman yazarı’, Mine Kırıkkanat ise ‘modern bir Kemalist’

Elif Şafak’ın Bit Palas adlı romanının Mine Kırıkkanat’ın Sinek Sarayı adlı romandan 'intihal' olduğuna hükmedilmesinin ardından, çeşitli haber portallarında davanın seyrine ilişkin haberlerin ardından Elif Şafak'ın "yetmez ama evetçi", "Zaman yazarı", "liberal" olduğundan bahsedilirken, Mine Kırıkkanat'ın ise "devlete ve cumhuriyete dair güçlü fikirleri olan bir Kemalist" olduğuna vurgu yapıldı.

featured

VERYANSIN TV

Yazar Mine Kırıkkanat, Elif Şafak’ın Bit Palas romanında, kendi romanı olan ‘Sinek Sarayı’ndan intihal yaptığı iddiasıyla dava açmıştı.

Anadolu 1. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde görülen duruşmada gerekçeli karar açıklanmış; mahkeme heyeti Elif Şafak’a 159 bin lira para cezası verirken, kitabı yayımlayan Doğan Kitap’a da 83 bin lira maddi tazminat cezası vermişti. Kırıkkanat’a da taraflardan 10 bin TL manevi tazminat bedeli ödenmesine hükmedilmişti.

DÜNYA BASININDA

Şafak’ın tazminata hükmedildiği dava, İngiltere’de yayın yapan Middle East Eye, Bangladeş’te yayın yapan The Daily Star ve Almanya’da yayın yapan Taz tarafından haberleştirildi.

MIDDLE EAST EYE

Middle East Eye, Şafak’ın “liberal ve demokratik” siyasi görüşleriyle tanınırken; Kırıkkanat’ın, “devlete ve cumhuriyete dair güçlü fikirleri olan bir Kemalist” olduğundan bahsedildi.

Şafak’ın avukatının mahkemede “Bit Sarayı’nın 281 sayfa, Sinekler Sarayı’nın ise 142 sayfa olduğunu, dolayısıyla davacının kitabın dört bölümünde de intihal olduğunu iddia etmesinin “iki metnin uzunluğu dikkate alındığında” mümkün olmadığını savunduğu”ndan bahsedildi.

Kırıkkanat, Vatanseverler Tv’de katıldığı yayında Şafak’ın Sinek Sarayı’nı sayfalara yayarak genişlettiğinden bahsetmişti.

THE DAILY STAR

The Daily Star ise, “Bu Şafak’ın mahkemeye ilk çıkışı değildi. Türkiye’nin en çok satan romancılarından biri olan ve edebiyat dünyasında hatırı sayılır bir etki bırakan sanatçının adı, Türkiye’deki tartışmalarla sık sık anılıyor.” diyerek Elif Şafak’ın sözde Ermeni soykırımını tanıdığına vurgu yapıldı.

Ragıp Soylu imzasıyla yayımlanan haberde şu ifadelere yer verildi:

“İstanbul Piçi (2007) adlı kitabının yayımlanmasının ardından, Ermeni Soykırımı’nı tanıyan bir karakter nedeniyle “Türklüğe hakaret” suçlamasıyla karşı karşıya kalan bir dava daha açıldı ve suçlamalar daha sonra düşürüldü. Havva’nın Üç Kızı (2016) ve Bakış (1999) adlı romanlarında çocuk istismarı ve cinsel şiddeti anlattığı için diğer romancılarla birlikte kendisi hakkında da soruşturma başlatıldı.” 

TAZ: MODERN BİR KEMALİST

Taz‘da ise şu ifadelere yer verildi: Mine Kırıkkanat, Türk toplumunda laiklik ilkesi için mücadele eden ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yönetimindeki iktidardaki AKP’nin uyguladığı İslamlaştırmayı kararlılıkla reddeden modern bir Kemalist. O ve destekçileri Elif Şafak’ı defalarca İslam ve İslamcılıkla flört etmekle ve en önemlisi bu konuda başarıya ulaşmakla suçluyor.

‘ZAMAN GAZETESİ’ VURGUSU

1990’lı yıllarda İslami Gülen cemaatinin önde gelen gazetesi Zaman’da köşe yazarlığı yapan Elif Şafak, daha sonra bu gazetenin genel yayın yönetmeni Eyüp Sağlık ile evlendi. Her şeyden önce Erdoğan hükümetinin yargıya boyun eğdirme sürecinde olduğu 2010 yılında Yetmez ama evet hareketinde önemli rol oynadı.

Bu, hükümetin yargı yapılarını değiştirdiği referandumu kamuoyuna duyuran, oldukça gürültülü bir sol-liberal aydın grubuydu , ama aynı zamanda Eylül 1980 darbesindeki generallerin cezasız kalmasının kaldırılması yönünde de oy kullandı. “Yetmez ama evet” sloganı desteklendi.

YETMEZ AMA EVET

Hareket, üst düzey yargıçların atanmasında son sözün siyasetçilere ait olmasını öngören yargı reformunu memnuniyetle karşıladı. Laikler bunu kuvvetler ayrılığına bir müdahale olarak gördüler. Geriye dönüp baktığımızda bu referandumun Erdoğan’ın otoriter politikalarının temelini oluşturduğunu görüyoruz. Erdoğan, 2014/15’te Gülen Cemaati’nden koptuğunda Elif Şafak çoktan Londra’daydı ve artan baskılara dışarıdan bakıyordu; o dönemde zaten “Yetmez ama evet” kahramanlarının aleyhineydi.

Bu arka plan şimdi bir kez daha 2000’lerin siyasi kamplarını karşı karşıya getiriyor ve Şafak’ın internette Kemalistler tarafından “linç edildiğinden” şikayet etmesine yol açıyor.”

 

‘İntihal’ davası dünya basınında: Elif Şafak ‘yetmez ama evetçi, Zaman yazarı’, Mine Kırıkkanat ise ‘modern bir Kemalist’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 2 Şubat 2024, 11:51

    Siyasal İslamcılar her zaman dış güçlerin oyuncağı olmuştur, Elif şafak gibilerin bunlarla ittifak etmesi tesadüf değil.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!