Irak güvenlik güçleri Sincar'da: PKK çıkarılacak mı?

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Irak güvenlik güçlerinin Sincar’ın merkezinde konuşlanma planını uygulamaya başladığını duyurdu. Bölgeden bölücü terör örgütü PKK'dan çıkarılıp çıkarılmadığı ise netlik kazanmadı.

Irak güvenlik güçleri Sincar'da: PKK çıkarılacak mı?

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı'ndan "Komutanlığımıza bağlı Batı Ninova Gücü tarafından, güvenlik güçlerinin Sincar'ın merkezinde konuşlanma planı uygulanmaya başlandı. Güvenlik güçleri, Sincar ilçesi ve ona idari olarak bağlı bölgelerdeki istikrarı sağlama icraatına devam edecek." ifadeleri kullanıldı. 

ANLAŞMA İMZALANMIŞTI

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) İçişleri Bakanı Reber Ahmed ve Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Araci, 17 Kasım'da Erbil'de düzenledikleri ortak basın toplantısında, Bağdat ile Erbil arasında 9 Ekim'de imzalanan terör örgütü PKK'nın Sincar'dan çıkarılmasını da kapsayan anlaşmayı uygulamaya başladıklarını açıklamıştı.

Irak merkezi yönetimi, 20 Kasım'da Sincar'a federal polise bağlı iki tugay göndermişti.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tahsin Hafaci de 25 Kasım'da Irak resmi haber ajansına yaptığı açıklamada, şunları kaydetmişti:

"Ortak Operasyonlar Komutanlığı Komutan Yardımcısı Abdulemir Şammari, Federal Polis Teşkilatı Başkanı Cafer Battat ile Kara ve Hudut Komutanlığı Komutanı Hamid Şatri, Sincar Anlaşması'nın uygulanmasını denetlemek ve yerinde izlemek için Musul'a gitti. Sincar'da Irak bayrağı dışında hiçbir bayrak dalgalanmayacak ve hükümete bağlı olmayan hiçbir büro açılmayacak."

Bağdat ile Erbil'in imzaladığı ve terör örgütünün Sincar'daki varlığını sonlandıracak anlaşma, BM tarafından da destek görüyor.

PKK 1000 TERÖRİST GÖNDERDİ

Son olarak Irak'ta günlük el-Meda Gazetesi, terör örgütü PKK'lı 1000 teröristin Suriye'den Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar ilçesine giriş yaptığını öne sürmüştü.

AA muhabirine konuşan yerel kaynaklar, terör örgütü PKK'nın Sincar merkez ve çevresinde 2014'ten bu yana el koyduğu 8 binayı boşalttığını iddia etmişti. 

PKK'nın bölgeden çekilip çekilmediğine ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.  

DHA'nın haberine göre terör örgütünün bölgeyi boşaltmadığı belirtildi.