Irak şiilerinin lideri Ali Sistani iki ülkeyi de uyardı!

Iraklı Şiilerin en büyük dini otoritesi Ali es-Sistani, ABD ve İran'ın Irak topraklarında yaptığı saldırıları kınayarak, Washington ve Tahran arasındaki çatışmalar sonucunda ülke ve bölgede güvenliğin kötüye gittiği konusunda uyarıda bulundu.

Irak şiilerinin lideri Ali Sistani iki ülkeyi de uyardı!

Şarkul Evsat’taki habere göre, Sistani’nin Kerbela’daki temsilcisi Abdulmehdi Kerbelayi, Cuma hutbesi sonrası es-Sistani’nin mesajını okudu.

Reuters’a göre söz konusu mesajda Sistani, “Bu saldırılar Irak’ın egemenliğini ihlal ediyor. Dış güçlerin ülkenin kaderini belirlemesine izin verilmemeli. Irak’taki ABD-İran çatışması Irak’ın egemenliğinin ihlalidir ve ciddi bir saldırıdır. Yetkililerin ihlaller karşısındaki zayıflığı ile son günlerde Irak egemenliğine yönelik ciddi saldırılar meydana geldi. İnsanların onlarca yıldır katlandığı sıkıntılar yeterli” ifadelerini kullandı.

İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis ABD tarafından geçtiğimiz hafta Bağdat’ta öldürülmüştü.

Bunun ardından, İran Çarşamba sabahı Irak’taki ABD güçlerine ev sahipliği yapan Ayn el-Esed ve Harir askeri üslerine füze saldırısı düzenlemişti.

Bilindiği gibi ABD Bağdat elçiliği basılmadan önceki günlerde Ali Sistani’ye bağlı şiilerin de büyük kitlesini oluşturduğu göstericiler aylar boyu süren eylemlerinde İran Büyükelçiliği ve Konsolosluklarını hedef almıştı.