Erşat Salihi istifa etti! İşte Irak Türkmen Cephesi'nin yeni başkanı

Yaklaşık 10 yıldan bu yana Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanlığı görevini yürüten Erşat Salihi bugün istifa etti. Salihi’nin Barzani’ye karşı tutumu nedeniyle istifaya zorlandığı iddia ediliyor. Irak Türkmen Cephesi'nin yeni başkanı Hasan Turan oldu.

Erşat Salihi istifa etti! İşte Irak Türkmen Cephesi'nin yeni başkanı
Erşat Salihi istifa etti! İşte Irak Türkmen Cephesi'nin yeni başkanı

Son dönemde başta Sincar olmak üzere Irak sahasındaki hareketlilik devam ederken, Irak Türkmen Cephesi’nde deprem etkisi yaratan bir haber tartışmaları beraberinde getirdi. 

Yaklaşık 10 yıldan bu yana Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanlığı görevini yürüten Erşat Salihi’nin bugün istifa etti.

'DAVAMDAN ASLA VAZGEÇMEM'

Konuya ilişkin Habertürk yazarı Kürşad Zorlu’ya konuşan Salihi, “Bu bir bayrak yarışıdır. Mücadelemden ve davamdan asla vazgeçmem. Görevi devredeceğim arkadaşlara elimden gelen desteği vereceğim. Biz Türk’üz, Türkiye ve Türk Milleti benim her vakit baş tacımdır.” ifadelerini kullandı. 

Salihi neden istifa ettiğiyle ilgili bilgi vermekten kaçınırken, Türkmeneli Cephesi’nin resmi Twitter hesabından dikkat çeken bir açıklama geldi. 

'GÖREVİ BIRAK EMRİ...'

Açıklamada Erşat Salihi’nin önüne zorla “görevi bırak emri” konulduğu belirtildi, “Barzani” vurgusu yapıldı:

“Başkan Erşat Salihi Ankara’ya gidiyor. Tesadüf ki her yıl önüne zorla koyulan görevi bırak emri yine tazeleniyor ve yine baskı ile... Rahatsız olduğunuz şey Barzani tayfası gibi Bozkurt mu yoksa bölgede milletimizi Sünni-Şii demeden birleştiren Türk Milliyetçiliği mi?“

İstifasını açıklamadan önce resmi Twitter hesabından açıklama yapan Salihi şöyle demişti:

“Kendimizi tanıyalı, davaya hizmeti özümüze amaç bildik ve bilmeye de devam edeceğiz. Daha yolun ortasındayız. Asla ve asla geri adım atmak yok. Millete, davaya, Türkmeneli’ne ve Türk dünyasına, birlik beraberliğimizi koruyarak hizmete kaldığımız yerden devam edeceğiz.”

Irak sahası son olarak Sincar’daki hareketlilikle gündeme gelmişti. Operasyonun Barzani’nin liderliğini yaptığı KDP Peşmergeleri ile birlikte yapılacağı konuşuluyor. 

SALİHİ’NİN MANSUR YAVAŞ’I ZİYARETİNDEN BAHÇELİ RAHATSIZ OLDU

Diğer yandan Salihi’nin geçtiğimiz günlerde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı ziyaretinden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin çok rahatsız olduğu ve Salihi’ye yapılan baskılarda bu durumun da etkili olabileceği belirtiliyor.

YENİ BAŞKAN HASAN TURAN

2011 yılından itibaren Erşat Salihi'nin yürüttüğü Irak Türkmen Cephesi Başkanlığı'na, Başkan Yardımcısı Hasan Turan getirildi.

Hasan Turan, ITC içindeki muhafazakar kanadın temsilcisi olarak biliniyor.

İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Vedat Yenerer, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da Turan’ı göreve getirebilmek için çok çalıştığını belirtti.

Genel Merkezi Kerkük’te bulunan Irak Türkmen Cephesi, 1997 yılından bu yana Irak’taki tüm Türkmenlerin temsil edildiği en önemli siyasi parti olma özelliğini taşıyor.

SALİHİ'DEN MESAJ: GERİ ADIM ATMAYIZ

Erşat Salihi görev değişikliği sonrası yayınladığı mesajında Türkmeneli’ye ve Türk dünyasına hizmete devam edeceklerini belirtti.

"Bu kutsal davanın sahipleriyiz biz. Yolumuzdan asla geri adım atmayız. Aile terbiyesi olarak bize Türkçülük aşılandı. Türkmeneli’nin Türklüğünü korumak için var gücümüzle çabalamaktayız. Daha yolun ortasında, daha güdeceğimiz uzun yıllar var önümüzde."