Irak'taki direniş gruplarından ABD'nin hava saldırısına tepki

Irak Direniş Grupları Koordinasyon Komitesi, ABD'nin Suriye sınırındaki silahlı grupları hedef alan hava saldırısına "uygun" bir yanıt vereceklerini açıkladı.

Irak'taki direniş gruplarından ABD'nin hava saldırısına tepki
Irak'taki direniş gruplarından ABD'nin hava saldırısına tepki

Irak Direniş Grupları Koordinasyon Komitesi, ABD'nin Suriye'deki hava saldırısına ilişkin açıklamada bulundu.

AA'da yer alan habere göre, Irak Direniş Grupları Koordinasyon Komitesinden yapılan açıklamada, "IŞİD'e karşı savaşan Haşdi Şabi'ye ait Suriye'deki noktalara yapılan ABD saldırılarını büyük bir suç" olarak niteledi.

Iraklı direniş gruplarının, ABD kuvvetlerinin ülkeden çıkışının gerçekleşmesi için Ekim 2020'de ateşkes ilan ettiği belirtilen açıklamada, "Bu tür çirkin saldırılar, uygun bir cevap verilmeksizin geçip gitmeyecek. Saldırılara verilecek cevaplar, tekrarının yaşanmasını engelleyecek şekilde caydırıcı olacak." ifadelerine yer verildi.

Ateşkes ilanına rağmen Irak'ta ve Suriye'de ABD'nin saldırıları devam etmişti.

Direniş gruplarıysa ABD'ye misilleme yapmıştı.

ABD askerlerinin de konuşlu olduğu Erbil Havalimanı'na 15 Şubat'ta, Bağdat'taki korunaklı Yeşil Bölge'ye de 22 Şubat'ta roketli saldırılar düzenlenmişti. Erbil saldırısında bir sözleşmeli personel ölmüş, biri ABD askeri 4 kişi yaralanmıştı.

İRAN: ABD, IŞİD'İ GÜÇLENDİRİYOR

İran devlet medyasının haberine göre Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile bir araya gelen Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Ali Şemhani, ABD’nin Suriye'de IŞİD karşıtı gruplara yönelik hava saldırısını eleştirdi.

ABD'nin saldırı düzenlediği güçleri "direniş grupları" olarak nitelendiren Şemhani, "ABD'nin son saldırıları IŞİD'in terör faaliyetlerini güçlendiriyor. Saldırı organize terörizmin yeni döneminin başlangıcıdır. İran ve terörizme karşı olan diğer devletler, tekfirci terörün bölgede ortaya çıkmasına izin vermeyecek." ifadelerini kullandı.

Şemhani, Irak Meclisinin, ABD güçlerinin ülkeden çıkmasıyla ilgili onayladığı kanunun uygulamada gecikmesinin de gerginliğin artmasına ve bölgedeki krizin büyümesine neden olduğunu söyledi.

IRAK HİZBULLAH'I ASKERİ ÖLDÜ

Irak Ketaib Hizbullah, ABD'nin Suriye-Irak sınırı Kaim bölgesinde düzenlediği saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, ABD saldırısında Haşdi Şabi Cezire ve Badiye 46.Tugayı’na (Irak Hizbullahı) bağlı Rahi Selam eş-Şeirifi isimli askerin öldüğü belirtildi.

Sosyal medyada ölen kişi için Babil vilayetinde düzenlenen cenaze merasiminden fotoğraf paylaşıldı.