İran açıkladı: İstediğimiz miktarda uranyum zenginleştirme kapasitesine sahibiz

Nükleer anlaşma ile ilgili taahhütlerini ABD'nin anlaşmadan çekilmesinin ardından ocak başında geri alan İran istediği miktarda uranyumu zenginleştirme kapasitesine sahip olduğunu açıkladı.

İran açıkladı: İstediğimiz miktarda uranyum zenginleştirme kapasitesine sahibiz

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı Ali Aşgar Zarean, internet üzerinden yayımlanan raporda Tahran’ın isteyebileceği her türlü orana ulaşabileceklerini açıkladı.

5 Ocak’ta uranyum zenginleştirme konusundaki sınırları kaldırdığını duyuran İran’da Zarean, ülkedeki zenginleştirilmiş uranyum miktarının bin 200 kilogramı geçtiğini ve bu miktarın daha önceden zenginleştirilen miktara hızla ekleneceğini duyurdu.

2015’te imzalanan nükleer anlaşmadan Amerika Birleşik Devletleri tek taraflı olarak 2018’de çekilmişti. Washington bu kararın hemen ardından İran’ın petrol ihracatını engellemeyi hedefleyen mali yaptırımları uygulamaya sokmuştu. Trump yönetimi böylece Tahran’a daha kapsamlı bir nükleer anlaşma imzalatmayı hedeflerken, İran yaptırımlar devam ettikçe hiçbir anlaşmaya imza koymayacağını açıklamıştı.