İran Devrim Muhafızları komutanı Suriye'de öldürüldü iddiası

İran Devrim Muhafızları komutanlarından Müslim Şahdan’ın Suriye'nin Irak sınırındaki Elbukemal ilçesinde düzenlenen hava saldırısıyla öldürüldüğü iddia edildi.

İran Devrim Muhafızları komutanı Suriye'de öldürüldü iddiası

 İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Müslüm Şehdan, Suriye'nin Irak sınırında yer alan Deyrizor ilinde düzenlenen hava saldırısında yaşamını yitirdi.

AA'nın aktardığına göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Müslüm Şehdan ve beraberindeki korumaları, sabah saatlerinde, Irak üzerinden Suriye'ye geçtikten kısa süre sonra, Deyrizor'un doğusundaki Elbukemal ilçesindeki Suveyiyye köyü yakınlarında, aidiyeti bilinmeyen bir savaş uçağının saldırısına maruz kaldı.

Saldırıda Şehdan ve 3 koruması öldü.

Hava saldırısını henüz üstlenen olmadı.

Saldırının, İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden Muhsin Fahrizade'nin öldürülmesinden 3 gün sonra gelmesi dikkat çekti.

- İran destekli grupların Deyrizor'daki varlığı

Suriye-Irak sınırındaki Deyrizor, İran'dan Lübnan'a uzanan kara bağlantısını sağlayan kent konumunda bulunuyor. Irak ve Ürdün'den gelen boru hatları ve ticaret yolları da bu kentten geçiyor.

Deyrizor il merkezi ve batısı, İran destekli grupların ve Rusya'nın yardımıyla, Kasım 2017'de terör örgütü IŞİD'in çekilmesinin ardından Suriye ordusu kontrolüne geçti.

Deyrizor'da konuşlu İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan kökenli grupları, İran Devrim Muhafızları Ordusu mensupları komuta ediyor.

Fırat Nehri'nin doğusunda kalan Deyrizor toprakları ise ABD destekli terör örgütü YPG/PKK'nın işgalinde bulunuyor.

İSRAİL'DE ALARM

İsrail Kuzey İsrail'deki Hayfa Limanı yakınlarında Demir Kubbe Sistemi yerleştirdi.

Hizbullah Örgütünün İsrail'e saldıracağı yönünde iddialar gündeme geldi.