İran, Erbil’de ABD üslerini vurdu mu? Beyaz Saray’dan açıklama

ABD, İran Devrim Muhafızları Ordusu'nun Erbil'e yönelik balistik füze saldırılarını şiddetle kınadı. Beyaz Saray, saldırılarda ABD personeli veya tesisinin hedef alınmadığını açıkladı.

featured

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, basın toplantısında İran tarafından yapılan saldırılara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Miller, “ABD, İran’ın bugün Erbil’e düzenlediği saldırıları güçlü biçimde kınıyor ve saldırılarda ölenlerin ailelerine başsağlığı diliyor.” dedi.

ABD’nin, Irak hükümetine ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne (IKBY) verdiği desteğe dikkati çeken Miller, “İran’ın, Irak’ın istikrarını baltalayan pervasız füze saldırılarına karşı çıkıyoruz.” ifadelerini kullandı.

SALDIRILARDA ABD PERSONELİ HEDEF ALINMADI

Beyaz Saray, dün akşam saatlerinde İran’ın, IKBY ve Suriye’nin kuzeyine yönelik füze saldırılarında hiçbir ABD personeli veya tesisinin hedef alınmadığını aktardı.

AA muhabirine e-posta yoluyla açıklama yapan Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adrienne Watson, “Raporları gördük, Irak ve Suriye’nin kuzeyini etkileyen füzeleri takip ettik. Hiçbir ABD personeli veya tesisi hedef alınmadı.” bilgisini verdi.

Watson, ABD’nin üst düzey Iraklı yetkililerin yanı sıra IKBY yetkilileriyle de temas halinde olduğunu söyleyerek, “İran, bunun Kirman ve Rask’taki IŞİD kaynaklı terörist saldırılara yanıt olduğunu iddia ediyor.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin, Irak’ın egemenliğini, bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü desteklediğini belirten Watson, “Durumu değerlendirmeye devam edeceğiz, ancak ilk belirtiler bunun pervasız ve dikkatsiz saldırılar olduğu yönünde.” dedi.

BARZANİ’DEN AÇIKLAMA

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, X sosyal medya hesabından dün saat 23.30’da Erbil’de gerçekleşen saldırılara ilişkin açıklamada bulundu.

Barzani, Erbil’in bir kez daha İran Devrim Muhafızları Ordusu tarafından saldırıya uğradığını, bu “gerekçesiz” saldırıda birçok sivilin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını belirtti.

IKBY halkına yönelik yapılan bu “korkakça” saldırıyı en şiddetli şekilde kınadığını belirten Barzani, Irak merkezi hükümetini Irak ve IKBY’nin “egemenliğinin apaçık ihlaline” karşı ilkeli bir pozisyon alma çağrısında bulundu.

Barzani, uluslararası toplumdaki ortaklara tekrar eden bu saldırılar karşısında sessiz kalmamaları çağrısında bulunarak, “Önümüzdeki birkaç gün içinde, masum halkımıza karşı bu acımasız saldırıları durdurmak için uluslararası toplumdaki ortaklarımızla birlikte çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

ERBİL’E YÖNELİK BALİSTİK FÜZE SALDIRILARI

IKBY Güvenlik Konseyi’nin açıklamasında, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Erbil’deki birçok sivil yerleşim birimine çok sayıda balistik füzelerle gerçekleştirdiği saldırılarda 4 sivilin hayatını kaybettiği, 6 kişinin de yaralandığı belirtilmişti.​​​​​​​

İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan yapılan açıklamada, Suriye topraklarındaki terör örgütü DEAŞ’a ait hedeflerin yanı sıra Erbil’de İsrail dış istihbarat teşkilatı Mossad’ın karargahının balistik füzelerle hedef alındığı bildirilmişti.

Açıklamada, İsrail’in, Devrim Muhafızları ve İran destekli milis grupların komutanlarının öldürülmesine karşı düzenlendiği belirtilen saldırılarda, “İran’daki casusluk faaliyetlerinin ve terör eylemlerinin planlanmasının merkezi olan Mossad’ın Erbil’deki ana casusluk karargahlarından birinin imha edildiği” aktarılmıştı.

İran, Erbil’de ABD üslerini vurdu mu? Beyaz Saray’dan açıklama

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!