İran koronavirüs için tarih verdi

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, ülkedeki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınını mayıs sonuna kadar kontrol altına almayı hedeflediklerini söyledi.

İran koronavirüs için tarih verdi

Fars Haber Ajansına göre, İran Meclisi’nde milletvekillerine hitap eden Nemeki, Kovid-19’la ilgili ülkedeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Nemeki, “İnşallah, Kovid-19’u mayıs ayı sonuna kadar kontrol altına alacağız.” dedi.

ABD yaptırımlarının koronavirüsle mücadeleyi olumsuz etkilediğini yineleyen Nemeki, “Henüz hastalığı kontrol altına alabilmiş değiliz. Hastalığın üzerimize gelmesini beklemiyoruz, yaptığımız çok sayıdaki testlerle biz hastalığın üzerine gidiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Virüsün kontrol altına alınması için sosyal mesafe ve izolasyonun önemine dikkati çeken Nemeki, “Salgın süresinin uzaması ekonomiye zarar veriyor. Sağlık tedbirleri kapsamında alınan kararların ekonomiyi çökertmeyecek kararlar olmasına özen gösteriyoruz.” açıklamasında bulundu.

Çin’den dünyaya yayılan Kovid-19, İran‘da ilk olarak 19 Şubat’ta Kum kentinde görülmüş, ardından ülkenin tamamına yayılmıştı.

SON 24 SAATTE 133 KİŞİ ÖLDÜ

Öte yandan, İran’da koronavirüs salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 133 artarak 3 bin 872’ye çıktı.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, son bir günde 2 bin 89 kişide koronavirüs tespit edildiğini, hastalığa yakalanan kişi sayısının 62 bin 589’a yükseldiğini duyurdu. Sözcü, bugüne kadar toplam 211 bin 136 test yapıldığını aktardı.

İyileşerek hastanelerden taburcu edilenlerin toplam sayısı 27 bin 39 kişi olarak bildirildi. 3 bin 987 hastanın ise yoğun bakımda olduğu kaydedildi.