İran’da Türk asıllı milletvekilinden harekata destek

Meclisi Batı Azerbaycan Eyaleti Milletvekili Seyyid Hadi Bahadırı, Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı'nı destekleyerek, terör örgütü PKK ve savunucularının yok olması gerektiğini belirtti.

İran’da Türk asıllı milletvekilinden harekata destek

İran Meclisi Batı Azerbaycan Eyaleti Milletvekili Seyyid Hadi Bahadırı Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “İster DAEŞ, İsterse PKK olsun teröristler ve onları savunanlar yok olmalıdır. Daha önce terörün acısını çektik.” ifadelerini kullandı.

İRAN MECLİSİ’NDE BARIŞ PINARI HAREKATI TARTIŞMALARI

İran Meclisi’nde geçtiğimiz günlerde Kürt kökenli bazı milletvekilleri Barış Pınarı Harekatı’na karşı tepki göstermişti.

Bukan Milletvekili Kasım Osmani’nin Türkiye’yi hedef alan sözlerine sessiz kalmayan Türk kökenli milletvekilleri harekatı destekleyen açıklamalarda bulunmuştu.

İran Meclisi Doğu Azerbaycan Eyaleti Milletvekili Muhammed Hasan Nejad, “Biz düne kadar onlara ‘ABD’nin desteklediği teröristlerdir ve askerlerimizi şehit ediyorlar’ diyorduk. Şimdi ne oldu da bu teröristler için üzülüyoruz?” diye konuşmuştu.

Bazı milletvekillerinin operasyonun “Kürt milletini hedef aldığı” şeklindeki ifadelerine tepki gösteren Nejad, “Bizim bir milletimiz var o da İran milletidir. Kürt milleti sözü ayrılıkçı Kürtlere yarar. Bu ne biçim bir iştir?” ifadelerini kullandı.

Doğu Azerbaycan Eyaleti Milletvekili Muhammed Hasan Nejad, sözlerini şöyle tamamladı: “Burası İran Meclisi mi yoksa Suriye Kürtlerinin meclisi mi? Biz düne kadar onlara ‘ABD’nin desteklediği teröristlerdir ve askerlerimizi şehit ediyorlar’ diyorduk. Şimdi ne oldu da bu teröristler için üzülüyoruz?”

İiran’da geçen Cuma günü İran lideri Ali Hamaney’in resmi temsilcileri konumunda olan cuma namazı imamları, hutbelerinde ülkelerinde kanlı eylemler yapan PJAK’ın ana yapısı durumunda olan PKK’yı görmezden gelerek Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirilen operasyon hakkında, “Türkiye Osmanlı hayali görüyor, bir an önce Suriye topraklarından çıkmalıdır.” şeklinde açıklamalar yapmışlar ve bu açıklamalar üzerine bazı kentlerde Türkiye aleyhine gösteriler yapılmıştı.