İran’dan İsrail’e ‘yeni saldırı’ açıklaması

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, İran'ın İsrail'e karşı saldırılarını sürdürme niyetinde olmadığını ancak muhtemel bir saldırıya karşı yanıt vermekte tereddüt etmeyeceğini söyledi. Öte yandan, İran, Tahran'daki Fransa, İngiltere ve Almanya büyükelçilerini "İsrail'in İran aleyhine girişimleri karşısındaki tutumlarına tepki olarak" Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

featured

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, X sosyal medya platformundan paylaştığı mesajında, “Meşru savunma hakkını kullanması, İran’ın bölgesel ve uluslararası barış ve güvenliğe karşı sorumlu yaklaşımını göstermektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

İsrail’e karşı doğrudan saldırıların sona erdiğine işaret eden İran Dışişleri Bakanı, “İran’ın bu noktada savunma operasyonlarına devam etme niyeti yoktur ancak gerekirse yeni bir saldırıya karşı meşru çıkarlarını korumaktan da çekinmeyecektir.” ifadelerini kullandı.

3 ÜLKENİN BÜYÜKELÇİSİ DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞRILDI

Öte yandan, İran Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, İngiliz Büyükelçi Simon Shercliff, Fransız Büyükelçi Nicola Resch ve Alman Büyükelçi Hans Udo Muzel’in ayrı ayrı çağrıldığı belirtildi.

Büyükelçilere, İsrail’in İran aleyhine girişimleri ve Suriye’deki konsolosluğuna yönelik saldırısı hatırlatılarak, ülkelerinin, İsrail’in bu girişimleri karşısında sorumsuzca tutum sergilediği iletildi.

İran’ın İsrail’e dünkü saldırısının Birleşmiş Milletler kuralları çerçevesinde meşru müdafaa kapsamında gerçekleştirildiği kaydedildi.

İRAN-İSRAİL GERİLİMİ

İsrail, İran’ın Şam’daki konsolosluk binasına 1 Nisan’da hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıda, İran Devrim Muhafızları Ordusundan 2’si general rütbesinde toplam 7 kişi ölmüştü.

İran, İsrail’in konsolosluk saldırısının ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini ve misillemede bulunacaklarını duyurmuştu.

İsrail de İran’ın saldırılarına karşılık vereceğini bildirmişti.

İran dün İsrail’e yüzlerce kamikaze insansız hava aracı, balistik ve seyir füzesiyle saldırı başlatmış, bazı askeri hedeflerin vurulduğunu açıklamıştı.

İsrail ise saldırıların çoğunun hava savunma sistemlerince önlendiğini ancak güneydeki bir askeri üsse füze isabet ettiğini belirtmişti.

thumbnail
İlişkili Haber

Biden ve Netanyahu görüştü: ‘İran’a karşı destek çıkmadı’ iddiası

thumbnail
İlişkili Haber

İran’dan ABD’ye gözdağı: İsrail’e destek verirseniz…

thumbnail
İlişkili Haber

İran’ın İsrail saldırısı sonrası Bitcoin’de sert düşüş

thumbnail
İlişkili Haber

ABD’de ‘İran’dan İsrail’e yeni saldırı’ iddiası

thumbnail
İlişkili Haber

ABD’den İran’ın İsrail saldırısına ilk tepki

thumbnail
İlişkili Haber

İran İsrail’e saldırı başlattı! İki ülkenin ordusundan karşılıklı açıklamalar

İran’dan İsrail’e ‘yeni saldırı’ açıklaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. İranın kaçamak gürlemesinden başka birşey değil. Bir de email yollasaymış madem dronları yolluyoruz diye.

  2. İran’ın gücü ancak başını açan kadınları kırbaçlamaya yeter. Ha birde ortadoğuda Türk ve arapları arkadan vurmaya. Dua etsinler ABD destek vermiyorda İsrail karşı saldırıya geçmedi, yoksa İran’da halkını koruyacak ne savunma sistemi ne de hava alanını savunacak savaş uçakları (70 model F4 ler hariç) var.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!