'İşçi Filmleri Festivali' 1 Mayıs'ta başlıyor

Koronavirüs kaynaklı salgınla mücadele koşulları nedeniyle bu yıl da “çevrimiçi” düzenlenecek festival 1-9 Mayıs günleri arasında yapılacak.

'İşçi Filmleri Festivali' 1 Mayıs'ta başlıyor

Bu yıl 16'ncısı düzenlenen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali (İFF), dünyadan ve Türkiye’den emekçilerin, işsizlerin, kadınların, LGBTİQ+’ların, gençlerin mücadelesini anlatıyor ve yaşanılan haksızlık ve adaletsizlikler sıralanarak  “Hangi Kadraja Sığar” ana temasıyla izleyicinin karşısına çıkıyor. 

Aralarında DİSK, Türk-İş ve bazı sendikalar ile sivil toplum örgütlerince düzenlenen festivalde 38 film seyirci ile buluşturulacak. Festivalin YouTube kanalından ücretsiz yapılacak gösterimlerde sinema kuralları uygulanacak, film başladıktan sonra giriş izni verilmeyecek.  

Festival öncesindeki etkinlikler ise festivalin Youtube kanalın üzerinden ''Festivale Doğru Cumartesi Sineması'' adı altında devam ediyor. 17 Nisan'daki etkinliğe önce Nordic Labour Film Festivalinden Susanne Ovelius konuk olacak. Ardından ''Ben de oradayım'' (Jag var också med) ve ''Duvar'' (Väggen) filmleri gösterilecek. Gösterimden sonra ise filmlerin yönetmeni Astrid Askberger ile söyleşi var.

24 Nisan Cumartesi günkü programda ise İspanya Bask LAN Film Festivali'nden Itxaso Díaz ile söyleşi ve ardından da Deniz Kadınları (Mujeres de la mar) filmi gösterilecek. 

Etkinlikler saat 20.30'da başlıyor.  Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim