İşgalci Ermenistan’ın sınırı yok: Bu sefer okul ve müzeyi hedef aldılar

Azerbaycan-Ermenistan cephe hattında çatışmalar devam ediyor. Ermenistan'ın sivilleri hedef alan saldırıları sürerken Azerbaycan ise bölgede alan hakimiyetini genişletiyor. Gün içerisinde Azerbaycan'ın Gence kenti bir kez daha füzelerin hedefi olurken yayınlanan yeni görüntülerde Ermeni güçlerinin verdiği ağır kayıplar kameralara yansıdı.

İşgalci Ermenistan’ın sınırı yok: Bu sefer okul ve müzeyi hedef aldılar

VERYANSIN TV

Ermenistan'ın, Azerbaycan yerleşim birimlerine top ve füzelerle gerçekleştirdiği saldırılarda yaşamını yitiren sivil sayısı 31'e, yaralı sayısı 154'e yükseldi.

Azerbaycan Başsavcılığı, 27 Eylül'den 8 Ekim 13.00'e kadar Ermenistan'ın saldırıları nedeniyle meydana gelen can ve mal kayıplarının bilançosunu açıkladı.

Açıklamaya göre, belirtilen dönemde 31 Azerbaycanlı sivil yaşamını yitirdi, 154 sivil yaralandı.

Ermenistan'ın saldırılarında 928 ev, 45 apartman, 133 kamu binası kullanılamaz hale geldi. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açan Ermenistan ordusuna ait Grad füze sisteminin imha edildiğini duyurdu. 

Hacıyev, Grad sisteminin imha edilmesiyle çok sayıda sivilin hayatının kurtarıldığını belirtti. 

Cephe hattındaki çatışmalar; Ermenistan'ın sivillere, Azerbaycan'ın da Ermeni güçlerinin mevzilerine yaptığı saldırılarla devam ediyor.

İşte gelişmeler:

BİR KEZ DAHA GENCE'YE SALDIRDILAR

Ermenistan, çatışma bölgesi Dağlık Karabağ'a yakın Azerbaycan'ın 2'nci büyük kenti Gence'deki yerleşim yerlerine füzelerle saldırmaya devam ediyor. 

Ermenistan silahlı güçlerinin gece saatlerinde kente fırlattıkları füze, Nizami Gence Müzesi ile bir ortaokulun yakınına düştü. Füzenin düştüğü yerde yaklaşık 1,5 metrelik bir çukur meydana geldi. 

Saldırının gece saatlerinde, caddenin işlek olmadığı bir anda meydana gelmesi sebebiyle herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Ancak füzenin isabet ettiği bir sivil araç, okul, müze ve caddedeki dükkanlarda büyük maddi hasar meydana geldi. 

Füzenin düşmesi sonucu işletmesi tamamen harabe hale gelen Genceli esnaf Suphan Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dükkanının büyük hasar gördüğünü, artık kullanılmaz halde olduğunu söyledi. 

Çatışmaların başladığı 27 Eylül'den itibaren Ermenistan'ın aralıksız bir şekilde Gence'de sivillere ait yerleri hedef aldığını belirten Hüseyin, "Bu saldırıyla Ermenistan'ın amacı ve hedefinin ne olduğu yeniden ortaya çıktı." dedi. 

Ermenistan ordusunun saldırıları nedeniyle 27 Eylül'den bu yana 31 sivil hayatını kaybetti.

ERMENİ GÜÇLERİ TANKLARI BIRAKIP KAÇTI

Azerbaycan’ın Ermenistan’ın işgalindeki toprakları kurtarmaya yönelik operasyonlarda, Ermenistan ordusu, Fuzuli bölgesindeki Horadiz şehrinde tanklarını bırakarak kaçtı.

KRİTİK İSİM GÖREVDEN ALINDI


Cephe hattında ağır kayıplar veren Ermenistan, Ulusal Güvenlik Servisi Başkanı Argişti Kryamyan'ı görevden aldı. Kararnameyi, Başbakan Nikol Paşinyan’ın teklifi üzerine Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan imzaladı.

AZERBAYCAN ATİNA BÜYÜKELÇİSİNİ ÇAĞIRDI 

Azerbaycan, Atina Büyükelçisi'ni istişarelerde bulunmak üzere geri çağırdı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun 27 Eylül'de Azerbaycan'a saldırısı kapsamında, Ermeni asıllı Yunan vatandaşları dahil, yabancıların çatışmalara katılmak için bölgeye geldiğine dair açık kaynaklarda yer alan bilgilerin, Yunanistan Dışişleri Bakanlığına sunulduğu belirtildi. 

Açıklamada, Yunanistan'dan bu bilgilerin araştırılması ve Azerbaycan'a bilgi verilmesinin talep edildiği bildirildi. 

Yunanistan'ın Bakü Büyükelçisi'ni istişarelerde bulunmak üzere geri çağırdığı ifade edilen açıklamada, Azerbaycan'ın da Atina Büyükelçisi'ni aynı nedenle geri çağırdığı bilgisi paylaşıldı.

MSB: ERMENİSTAN HESAP VERMELİ

Azerbaycan'ın sivvileri hedef alan saldırılarına MSB'den de tepki geldi. Twitter hesabından yapılan paylaşımda "Sivillere saldırarak tüm dünyanın gözü önünde savaş suçu işleyen Ermenistan, kendi tarihine bir kara leke daha eklemektedir. Ermenistan işgal ettiği Dağlık Karabağ’ı derhal boşaltmalı ve işlediği insanlık suçlarının hesabını da vermelidir!" ifadeleri kullanıldı. 

Açıklamada video da paylaşıldı.