IŞİD kadısı '2 askerin yakılmasından' tutuksuz yargılanıyor

2 Türk askerinin Suriye'de yakılarak şehit edilmesinde fetva verdiği iddiasıyla yargılanan IŞİD kadısının tutuksuz yargılandığı ortaya çıktı.

IŞİD kadısı '2 askerin yakılmasından' tutuksuz yargılanıyor

Gazeteci İsmail Saymaz, Halk TV'deki yazısında iki Türk askerinin IŞİD tarafından yakılarak şehit edilmesi için fetva verdiği öne sürülen IŞİD kadısı 'Ebu Abdullah El Şami' kod adlı Jamal Abdul Rahman Alwi'nin tutuksuz yargılandığını aktardı.

“Alwi yıllardır yaşadığı Gaziantep'te bir ihbar sayesinde 15 Haziran 2020'de tesadüfen yakalandı” diyen Saymaz, Alwi hakkındaki birçok iddiayı sıraladı. Alwi’nin 2 Mart 2021’de tahliye edildiğini belirten Saymaz, şunları kaydetti:

"Alwi, 18 Haziran 2020'de cezaevine gönderildi. Gaziantep 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde IŞİD yöneticiliğinden dava açıldı. İddianamede, 2013-2016 yıllarında IŞİD içerisinde yer aldığı, kadılık yaptığı, iki Türk askerinin de olduğu kişiler için infaz fetvası verdiği ileri sürüldü. İlk duruşma 22 Eylül 2020'de görüldü.

Avukatı, geçmişte Türk basınında Alwi hakkında Özgür Suriye Ordusu bünyesindeki Yavuz Selim Birliği'nde komutan yardımcısı olduğu yönünde haberlerin yayınlandığını ifade etti.

Alwi, 2 Mart 2021'de tahliye edildi. "Delillerin toplanmış olması ve karartma ihtimalinin bulunmaması, sanığın ailevi ve şahsi mazereti" gerekçesi gösterilerek, Alwi'ye konutu terk etmeme ve yurt dışına çıkmama tedbiri kondu. Bu tedbir 26 Haziran'da kaldırıldı. Diyeceksiniz ki, iki Türk askerinin öldürülmesinden yargılanmıyor mu? Bu cinayetlere ilişkin Kilis'te hakkında bir soruşturma var. Fakat 2015 yılından bu yana sürüyor. Hâlâ daha dava açılmadı. Alwi, Gaziantep'te hayatına kaldığı yerden devam ediyor. İhtimaldir ki kuşçu dükkanında, camekanın önünden geçerken gözü kuşlara takılan bir müşterinin içeriye girmesini bekliyor."