IŞİD’in yeni lideri belli oldu iddiası

IŞİD’in kurucusu Ebubekir el-Bağdadi'nin öldürülmesinin ardından terör örgütünün yeni liderinin belli olduğu öne sürüldü.

IŞİD’in yeni lideri belli oldu iddiası

Newsweek’in haberine göre, Ebubekir el-Bağdadi’nin öldürülmesinin ardından IŞİD’in yeni liderini belirlediği iddia edildi.

Haberde, örgütün yeni lideri olarak, yakın bir zamanda Bağdadi tarafından örgütün din işlerini yönetmesi için görevlendirilen Hacı Abdullah el-Afari lakaplı Abdullah Kardaş’ın belirlendiği bilgisi verildi.

Newsweek’e konuşan isimsiz bir istihbarat yetkilisi, “Bağdadi bir kuklaydı. Operasyonlarda veya günlük işlerde yer almadı” dedi. Yetkili, “Bağdadi’nin tek yaptığı şey evet ya da hayır demekti; planlama değil” ifadelerini kullandı.

IŞİD’in kurucusu Ebubekir el Bağdadi’ye yönelik önceki gece Suriye’nin İdlib vilayetindeki Barisha köyünde ABD askerlerince operasyon düzenlenmişti. ABD Başkanı Trump dün Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, Bağdadi’nin bir tünelde kıstırıldığını, üzerindeki patlayıcıyı infilak ettirerek iki eşi ve üç çocuğuyla öldüğünü söylemişti. Trump, “Bağdadi vahşi bir şiddet yanlısıydı ve vahşet içinde hayatını kaybetti. Bir köpek ve bir korkak gibi öldü” demişti.

ABD Başkanı operasyon için Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak’a da teşekkür etmişti.

Rusya ise Washington’un, Bağdadi’nin Nusra’nın kontrolündeki topraklarda bulunduğuna dair doğrudan delil sunması için çağrı yapmıştı.