IŞİD’liler Türkiye’ye getirilecek mi?

Tutuklu IŞİD'liler yargılamanın ardından sadece onların kalacağı özel cezaevlerine konulacağı öğrenildi. IŞİD'liler Afrin, Bab, Azez ve Cerablus'taki hapishanelerde bir nevi 'karantina' altında tutulacak.

IŞİD’liler Türkiye’ye getirilecek mi?

Barış Pınarı Harekâtı sırasında terör örgütü PKK/YPG, Türkiye’yi dünya kamuoyunda sıkıştırmak için cezaevlerindeki IŞİD’lileri serbest bırakmıştı. Bunların bir kısmı operasyonlarla gözaltına alındı. Yakalanan IŞİD’liler arasında Fransa, Belçika, Rusya, Özbekistan uyruklu teröristler de bulunuyor.

Yeni Şafak’ın aktardığına göre, örgüt üyelerinin sorgu işlemleri halen Afrin, Cerablus, Azez ve Bab’da yapılıyor. İfadeleri tamamlandıktan sonra teröristlerin işledikleri suçlara göre ‘kısa dönemli IŞİD üyeliği’, ‘yoğun olarak çatışmaya giren IŞİD’li savaşçılar’ ve ‘sempati boyutunda kalanlar’ olarak üç gruba ayrılarak yargı önüne çıkarılacağı ifade ediliyor. IŞİD’lileri Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekât bölgelerindeki yerel meclislerin yargılayacağı belirtildi. Zanlıların verilecek hükümler sonrası sadece onların kalacağı özel cezaevlerine konulacağı öğrenildi. IŞİD’liler Afrin, Bab, Azez ve Cerablus’taki hapishanelerde bir nevi ‘karantina’ altında tutulacak.