İsmail Saymaz’ın mesajı sonrası Alevi gazetesi tartışması

Hürriyet muhabiri İsmail Saymaz'ın sözde Alevi gazetesi ile ilgili paylaşımına etnik ve mezhepsel bölünmelere karşı duran vatandaşlar tepki gösterdi.

İsmail Saymaz’ın mesajı sonrası Alevi gazetesi tartışması

İsmail Saymaz, bugün sosyal medyadan yaptığı paylaşımda “Türkiye’nin ilk günlük Alevi gazetesi Biryol, yayın hayatına başladı. Biryol’un yolu açık, Hızır yoldaşı olsun” diye yazdı.

Ancak bu mesaja tepkiler çığ gibi büyüdü. Saymaz önce, “Gazete kendisini böyle tanıtıyor. Nasıl bir zamanlar Alevi partisi kurulduysa Alevi gazetesi de olabilir.” diye kendini savunsa da gelen anlamlı ve düzeyli eleştiriler karşısında susmak ve geri adım atmak zorunda kaldı.

Gelen tepki mesajları, “Alevi gazetesi derken? Ben hiç böyle bir şey duymadım. Kimse bir gazeteyi Sunni gazetesi diye anons etmedi. Hoş gelmedi benim kucağıma. Sadece Aleviler mi çalışacak? Yada sadece Alevilerle ilgili bilgiler mi verilecek? Ne ki bu Alevi gazetesi?”, “Ne kadar mezhepçi, dinci yayın varsa, tez elden batması dileğiyle…”, “Gazetenin alevisi mi olur? Gazete sadece objektif ve tarafsız olur. Ötesi manasız olur!” temelindeydi.

Tepkiler, Alive-Sünni gibi mezhepçiliği körükleyen, ayırımcılığı teşvik eden paylaşımlara halkımızın ne kadar duyarlı olduğunu, bu toplumda artık bir daha “Alevi”, “Sunni” gibi ayrıştırıcı kavramların kullanılmaması gerektiğini, Türk toplumunun hele son yıllarda bölgesinde ve ülkede yaşadığı olaylardan sonra büyük bir olgunluğa eriştiğini, ancak “okur/yazar” kisvesindeki aydınlarının bu olgunluğa daha erişemediklerini gösteriyordu.

İsmail Saymaz’ın mesajına gelen tepkilerden bazıları şöyle: