Erdoğan'ın uçak filosu belli oldu

Yurttaşların içinde olduğu ekonomik darboğaz etkisini giderek artırırken sıkça tartışmalara neden olan Cumhurbaşkanlığı filosundaki uçak sayısı resmi olarak açıklandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Cumhurbaşkanlığı envanterine kayıtlı sekiz uçak olduğunu bildirirken CHP’li Çakırözer, “Sadece bir kişinin kullanımında sekiz uçağın bulunması büyük israftır” dedi.

Erdoğan'ın uçak filosu belli oldu

Cumhurbaşkanlığı’nın açıklamaktan ısrarla kaçındığı, “Cumhurbaşkanlığı’na ait uçakların sayısı” belli oldu. CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in Cumhurbaşkanlığı’na ait uçaklara ilişkin sorusuna yanıt veren Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, envantere kayıtlı sekiz uçağın bulunduğunu bildirdi.

HİÇBİR YERDE BU ŞATAFAT YOK

Birgün'den Mustafa M. Bildircin'in aktardığına göre tüm ülkenin ekonomik kriz ve salgınla mücadele ettiği bir dönemde sadece bir kişinin kullanımında sekiz uçağın bulunmasını, “Büyük israf” olarak değerlendiren Çakırözer şunları söyledi:

“Açıklanan sadece Cumhurbaşkanı’nın uçakları... İşin bir de bakanlıklar, Milli Savunma ve Genelkurmay tarafı var. Onlar da eklendiğinde sayı 15-16’yı buluyor. Dünyanın hiçbir yerinde böylesine bir şatafat yok. Kullanılmayan uçaklar satılarak, bu zor dönemde 83 milyonun ihtiyaçları için kullanılmalıdır. Bakanlıklar ve diğer kamu kurumlarındaki toplam VIP uçak sayısı da kamuoyuna açıklanmalı.”

Türkiye’nin dünyanın en fazla VIP uçağa sahip ülkesi olduğunu savunan Çakırözer, “Bu kadar VIP uçak kabul edilemez” dedi. CHP’li Çakırözer, yalnızca Saray’a ait sekiz uçağın bulunmasının israf olduğunu söyledi.