İsrail Filistin’in vergi gelirini ödedi

İsrail, Filistin'e 1 milyar doları aşkın birikmiş vergi geliri ödediğini açıkladı. Ödemenin gerçekleştiği, hem İsrail hem Filistin tarafından doğrulandı. Olay, Filistin İsrail yakınlaşmasının bir işareti olarak görülüyor.

İsrail Filistin’in vergi gelirini ödedi

İsrail, Filistin’e 3,77 milyar şekel (1.14 milyar dolar) tutarında birikmiş vergi geliri ödedi. 

Sputnik’in haberine göre ödeme, Joe Biden’in seçilmesi sonrası İsrail ile Filistin’in yakınlaşması olarak yorumlandı.

Filistin bütçesinin yarısından fazlasını oluşturan vergiler 1990’lı yıllardan itibaren İsrail tarafından toplanıyor. İsrail tarafından toplanan vergi aylık yaklaşık 200 milyon doları buluyor.

FİLİSTİN REDDEDİYORDU

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun işgal altındaki Batı Şeria'nın bazı kısımlarını ilhak etme planları nedeniyle Filistin hükümeti haziran ayından beri İsrail’in topladığı vergileri almayı reddediyordu. İsrail geçen sene Filistin’e ait vergi gelirinde, 'ölen veya hapsedilen Filistinlilerin ailelerine yardım yapıldığı' gerekçesiyle kesinti yapmış ve Filistin hükümeti kesinti yapılan vergi gelirini aylarca reddetmişti. Filistin, eline geçmeyen vergilerden ötürü geçtiğimiz aylarda 130 bin çalışanının maaşını tam ödeyememişti. Başbakan Muhammed Iştiyye, bugün transfer edilen vergi geliri ile birlikte tam maaş ödeyebileceklerini ifade etti.

ABD SEÇİMLERİ SONRASI YAKINLAŞMA

İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri ile diplomatik bağlar kurma stratejisinin bir parçası olarak ağustos ayında Batı Şeria’yı ilhak planlarını dondurdu. Kasım ayında Filistinliler, ilhak nedeniyle askıya alınan İsrail ile sivil ve güvenlik işbirliğini sürdürdüklerini duyurdular. Duyuru, Biden'ın ABD başkanlık yarışında görevdeki Donald Trump'ı yenmesinden yaklaşık iki hafta sonra geldi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, ABD seçimleri sonrası Beyaz Saray’a yönelik sürdürdüğü üç yıllık siyasi boykottan vazgeçeceğini açıkladı. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ise, "Şu anda sadece İsraillilere değil, sadece Biden yönetimine değil, aynı zamanda Avrupalılara da Filistin ve Filistinlilerin İsrail ile tamamen yeniden ilişki kurmaya hazır olduğu konusunda diğer birçok kişiye açık mesajlar gönderiyoruz" dedi.