İsrail'den Doğu Akdeniz açıklaması

İsrail'in Yunanistan Büyükelçisi Amrani, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ı makamında ziyaret etti. Büyükelçilik'ten yapılan açıklamada, İsrail'in Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın yanında olduğu ifade edildi.

İsrail'den Doğu Akdeniz açıklaması
İsrail'den Doğu Akdeniz açıklaması

Türkiye ile Yunanistan’ın Doğu Akdeniz’de yaşadığı krize ilişkin İsrail’den açıklama geldi.

İsrail'in Atina Büyükeliliği'nden yapılan açıklama şu şekilde: "İsrail Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimi yakından takip ediyor. İsrail, deniz bölgelerinde ve Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) sınırlandırmasında Yunanistan'a tam desteğini ve dayanışmasını ifade ediyor." 

BÜYÜKELÇİ YUNAN BAKAN'LA GÖRÜŞTÜ

Öte yandan, İsrail'in Atina Büyükelçisi Yosi Amrani bugün Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ı ziyaret etti.

Dendias sosyal medya hesabından ziyarete ilişkin yaptığı paylaşımda “Konu: Türkiye’nin Doğu Akdeniz'deki yasa dışı eylemleri” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin sismik araştırma ve sondaj gemisi Oruç Reis için Akdeniz’de Navtex ilan etmesi Atina ile Ankara arasında gerilimi yeniden yükseltmişti. Yunanistan, dün Türkiye’nin Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi’nin acilen toplanmasını istemişti.

Yunanistan’ın acil toplantı talebine tepki gösteren AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Yunanistan her zamanki gibi haksız, hukuksuz, saldırgan politikalarına destek için Avrupa Birliği’ni toplantıya çağırmış. AB, Yunanistan’ın tüm Avrupa’yı Yunan tiyatrosuna çevirmesine izin vermemelidir” demişti.