İstanbul ‘Dünya Kitap Başkenti’ mi oluyor?

TÜYAP tarafından Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliğiyle düzenlenen 38. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı dün açıldı.

İstanbul ‘Dünya Kitap Başkenti’ mi oluyor?

Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’ndeki fuar, 10 Kasım’a kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. Yurtiçi ve yurtdışından 800’ün üzerinde yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katılımı beklenen fuarda, dokuz gün boyunca panel, söyleşi, şiir dinletisi ile çocuk atölyelerinden oluşan kültür etkinliklerinde ve imza günlerinde, yüzlerce yazar okurlarıyla buluşacak. Kitap fuarı, ARTİST 2019 / 29. İstanbul Sanat Fuarı ile eşzamanlı olarak yapılıyor.

Törende, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, IPO Başkanı Hugo Setzer ve Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, İstanbul’un 2022 yılında UNESCO’nun “Kitap Başkenti” projesine aday olmasına tam destek verdi.

‘İBB ADAY OLSUN’

Karadeniz Salonu’ndaki törende ilk konuşmayı TÜYAP Kültür Fuarları Kurumsal İletişim Müdürü Cemran Öder yaptı.

TYB Başkanı Kenan Kocatürk ise konuşmasında, “Ülkemizin yayıncılığının ağırlığı, okuma kültürü ile doğrudan ilgili 346 vakıf, dernek, topluluk, kişi ve online platformun 342’si İstanbul’dadır. UNESCO her yıl bir başkenti ‘Dünya Kitap Başkenti’ ilan ediyor. 2022 yılında İstanbul’un Dünya Kitap Başkenti ilan edilmesi için İBB aday olmalıdır” diyerek devlet, belediye, kurum ve kuruluşların desteğini istedi.

Ardından konuşan Doğan Hızlan, bakan, vali ve belediye başkanının, okuru kitabını okuduğu yazarla yüz yüze getiren bu fuarın açılışında bulunmalarından duyduğu sevinci ifade etti.  IPA Başkanı Setzer, İstanbul’un Dünya Kitap Başkenti ilan edilmesinin çok güzel bir proje olduğunu belirterek destekleyeceklerini söyledi. Setzer, “Mustafa Kemal Atatürk’ün zamanından beri Türkiye’yi karakterize etmiş olan demokratik değerler, bugünlerde sansür ve artan otosansür nedeniyle risk altında… Yayımlama özgürlüğü insan haklarının doğal uzantısıdır. Tüm dünyada da Türkiye’de de yayımlama özgürlüğü kısıtlamaları var” dedi.

Bakan Ersoy, kültür ve turizm için çok önemli olan 2022 projesi için her türlü desteği vermeye istekli olduklarını belirtti. Ersoy, ilgili meslek kuruluşları ve sektör kuruluşlarıyla koordineli olarak sektörün problemlerini çözmeye çalıştıklarını, KDV alacaklarının hızlandırıldığını açıkladı. Vali Yerlikaya da 2022 projesine destek vereceklerini belirtti.

ÖZYALÇINER: KİTAPLAR  OLDUKÇA DÜŞÜNCE ÖZGÜR

Onur sanatçısı Mevlüt Akyıldız, “Aslında hepimize düşen görev, ayrışmalara düşmeden, ortak değerler yaratarak kendi kültürümüzü, hele de iyice dışlandığımız bir dünyada, çağdaş kültürümüzü bütün dünya kültürü ile tanıştırmak kendimizi daha iyi ifade etmektir” dedi.

Onur yazarı Adnan Özyalçıner ise öykülerinde İstanbul’un kenar mahallelerini, öteki yüzünü yazdığını belirterek “Bu onurda, yazdıklarımın, toplumsal çabalarımın yanında 1950 kuşağının yazarı olarak siyaset, toplum, edebiyat, sanat alanındaki Sennur Sezer’le birlikte ataklığımın/ataklığımızın payı var. Bu onurda, yasaklara, baskılara, haksızlıklara karşı çıkarak hapsedilen hem düşüncenin hem yaşamın özgürleşmesine çalışan herkesin payı var. Kitaplar oldukça düşünce özgürleşecektir” diye konuştu.