İngiltere ölen ajanla ilgili Rusya’yı suçladı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Beyoğlu'nda cesedi bulunan Suriye'deki 'Beyaz Baretliler' örgütünün kurucusu eski İngiliz istihbarat subayı James Gustaf Edward Le Mesurier ile ilgili açıklama yaptı. Vali Yerlikaya, Mesurier'in ölümünü aydınlatmaya yönelik çok yönlü bir çalışma yürütüldüğünü söyledi. İngiliz Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Tom Tugendhat ise, Mesurier'in Rusya tarafından hedef gösterildiğini iddia etti. 

İngiltere ölen ajanla ilgili Rusya’yı suçladı

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, dün evinin önünde ölü bulunan eski İngiliz istihbarat subayının soruşturmasındaki son gelişmelerin sorulması üzerine, “Arkadaşlarımız çalışıyor. Cumhuriyet Başsavcılığımız, emniyetimiz çok yönlü olarak konuyu aydınlatmak için gayret gösteriyor. Dün bir açıklama yaptım bununla ilgili. Yeni bir açıklama yapmamızı gerektirecek gelişme olduğu zaman sizlerle paylaşacağız” dedi.

GELEN KARGODA DİKKAT ÇEKİCİ DETAY

Le Mesurier’in evinin bulunduğu sokakta sessizlik hakim. Sabah saatlerinde Le Mesurier’in ofisine kargoyla paket geldi. Kargo paketinin üzerinde Nihad Sarmini isminin yer aldığı görüldü. Sarmini’nin sosyal medya hesabından eski istihbarat görevlisinin ölümü sonrasında paylaşımlar yaptığı görülürken “Bu sabah büyük bir şok oldu. James Le Mesurier bize her toplantıda ‘daha fazla hayat kurtarmak için ne yapabiliriz derdi. Huzur içinde yatsın’ ifadelerini paylaştı. Sarmini’nin sosyal medya bilgilerinde Suriye İdlib’li olduğu görülüyor. Kargo çalışanı kapının mühürlü olması nedeniyle paketi geri götürdü.

EŞİ EVİN ÖNÜNE ÇİÇEK BIRAKMAK İSTEDİ

Le Mesurier’in eşi Hedving Christina’nın arkadaşları gün içinde evin bulunduğu sokağa geldi. Hayatını kaybeden eski İngiliz istihbarat görevlisinin eşinin de evin önüne çiçek bırakmak istediğini belirten kadınlar basın mensuplarını görünce uzaklaştı.

İNGİLTERE’DEN RUSYA’YA SUÇLAMA

İngiliz Parlamentosu Dışilişkiler Komisyonu Başkanı Tom Tugendhat da eski İngiliz istihbarat subayı James Le Mesurier’in Rusya tarafından hedef gösterildiğini iddia etti.

Financial Times gazetesine açıklama yapan Tugendhat, Le Mesurier’in ölümüne ilişkin, “Suriye’de insan haklarını savunma konusunda yaptığı kahramanca çalışma ona pek çok düşman kazandırdı ve Rus yetkililer onu sık sık terör örgütleriyle ilişkili olmakla suçladı” ifadelerini kullandı.

Tugendhat, Le Mesurier’in ölümüyle ilgili soruşturmaya İngiliz yetkililerin de dahil olması gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Daily Telegraph gazetesi de İngiliz istihbarat örgütleri ve hükümetinin, Le Mesurier’in ölümüyle ilgili gelişmeleri yakından izlediğini ancak ölüm nedeniyle ilgili bir hükme varmak için erken olduğunu düşündüklerini aktardı.

Gazete, ismi açıklanmayan bir Suriye uzmanının da görüşlerine yer vererek, Le Mesurier’in “akılalmaz bir baskı altında olduğunu” ve “hedef haline geldiğini” öne sürdü.

KRALİÇE’DEN NİŞAN ALMIŞTI

Batı’nın Suriye hükümetinin saldırılarından sivilleri kurtarmaya çalışan bir yardım örgütü olarak gösterdiği ve ABD tarafından desteklendiği bilinen Beyaz Baretliler’in kurucusu olarak bilinen Le Mesurier, 2016’da İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’ten Britanya İmparatorluğu nişanı almıştı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Le Mesurier’i İngiltere’nin dış istihbarat servisi MI6’nın çalışanı olduğuna dikkat çekmiş, MI6’nın Balkanlar ve Orta Doğu operasyonlarında görev aldığını ifade etmişti.

Singapur’da asker bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Le Mesurier’in İngiltere’nin ünlü askeri akademisi Sandhurst’tan mezun olduğu, görev yerleri arasında Kuzey İrlanda, Bosna Hersek ve Kosova’nın bulunduğu belirtiliyor.

Le Mesurier’in, ölümü sırasında evde bulunan eşiyle geçen yıl evlendiği ifade ediliyor. Komşuları “Burada Suriye’den gelen kişilere eğitim veriyorlardı” demişti.

‘Beyaz Baretliler’in kurucusu eski istihbaratçı İstanbul’da ölü bulundu