İstanbul ve Ankara Başsavcıları için flaş karar

featured

Son dakika… HSK, İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcıları İrfan Fidan ve Yüksel Kocaman’ın arasında bulunduğu 11 hakim ve savcıyı Yargıtay’a üye seçti.

Buna göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin Akıncı Üssü Davası’nı karara bağlayan Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Selfet Giray, eski HSK Genel Sekreteri Fuzuli Aydoğdu, Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Mehmet Beyhan Seçkin, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Canel Rüzgar, Gaziantep Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, hakim Kemal Güngör, Mersin Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Ercan, Savcı Mustafa Doğan ve hakim Savaş Şahinbay Yargıtay’ın yeni üyeleri oldu.

HSK, Yargıtay üyesi olan 4 il başsavcısı ile diğer isimlerin yerine gelecekleri daha sonra belirleyecek. 

Görevl yerleri değiştirilen başsavcılar Fidan ve Kocaman, FETÖ davaları dahil kritik soruşturmalara imza atmıştı.

Öte yandan, atamaların Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanlığı görevinden istifasının ardından “demokrasi ve hukuk reformu”nun konuşulduğu dönemde gelmesi dikkat çekti.

ERDOĞAN ‘YENİ DÖNEM’ SİNYALİ VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ilk olarak AKP Meclis Grup Toplantısı’nda yaptığı açıklamada ekonomide ‘yeni dönem’ sinyali verirken bunun hukuk alanında da desteklenmesi gerektiğini söylemişti.

BAKAN GÜL AYM KARARLARINA UYULMASINI İSTEMİŞTİ

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül de geçen günlerde Ceza Hukukunda Alternatif Çözüm Yolları Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada yargının kararlarını hukuka göre vermesi gerektiğini söylemiş, AYM kararlarına uyulmasını istemişti. “Bırakın adalet yerini bulsun, isterse kıyamet kopsun. Yargı konjonktüre, birilerinin dediğine bakmaz. Yargı dosyaya, vicdanına, hukuka, Anayasa’ya bakar. Bizim beklentimiz budur” diyen Bakan Gül, tutuklu yargılamayla ilgili de şu ifadeleri kullanmıştı:

“Haksız yere içerde tutuklu kalan kişinin o günleri geri gelmiyor, ticari kayıpları geri gelmiyor. Dolayısıyla ‘pardon’ dediğinizde, özür dilediğinizde veremeyeceğiniz o günleri, o özgürlüğü, o kararı verirken çok iyi düşünmek, haksızlık ve mağduriyete neden olmamak lazım.”

 

İstanbul ve Ankara Başsavcıları için flaş karar

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 2 sene önce

    Bumu reform?

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!