İstanbul’da şiddetli deprem: 5.8 şiddetinde sallandık

İstanbul'da saat 14:00'te şiddetli bir deprem oldu. Silivri açıklarında meydana gelen depremin büyüklüğünü AFAD 5.8 olarak açıkladı. Deprem sonrası okullar ve hastaneler tahliye edildi. İstanbul Valiliği kentte meydana gelen deprem nedeniyle ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiğini açıkladı. İBB Başkanı İmamoğlu, kendilerine ulaşan can ve mal kaybı bilgisinin olmadığını duyurdu.

İstanbul’da şiddetli deprem: 5.8 şiddetinde sallandık

İstanbul’da saat 14.00’te şiddetli bir deprem meydana geldi.

Depremin yerin 6,99 kilometre derinliğinde oluştuğu ve Silivri’ye uzaklığının 21,68 kilometre olduğu belirtildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi de depremin büyüklüğünü 5,7 olarak açıkladı.

Kandilli Rasathanesi İstanbul’daki depremin şiddetini 6.0 olarak revize etti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgilere göre, İstanbul’da saat 13.59’da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından, saat 14.08 ile 15.58 arasında 30 artçı sarsıntı yaşandı. Artçı sarsıntıların ilki saat 14.08’de Silivri ilçesine 24.59 kilometre uzaklıkta, Marmara Denizi’nde 7 kilometre derinlikte kaydedildi. Yaşanan en büyük artçı sarsıntısının büyüklüğü ise 4.1 olarak kaydedildi. Sarsıntılardan 24’ünün merkez üssü İstanbul’un Silivri ilçesi olurken, 5’i Tekirdağ Marmaraereğlisi, 1’i de Yalova Çınarçık’ta kaydedildi. Depremler, İstanbul’un yanı sıra Bursa, Yalova, Tekirdağ ve Kocaeli’nde de hissedildi.

 

OKULLAR TATİL

Şiddetli deprem büyük panik yaratırken, İstanbullular kendilerini dışarı attı. Panik sonrası İstanbul trafiğinde yoğunluk oluştu.
Cep telefonlarında oluşan yoğunluk nedeniyle GSM şebekeleri çöktü.

Aileler okullara akın etti, dersler durdu öğrenciler okul bahçelerinde toplandı.

İstanbul Valiliği, deprem sonrasında saat 14.20 itibarıyla AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmadığını, bütün birimlerin depremin kentteki etkilerini yakından takip ettiğini duyurdu.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, saat 13.59’da 5.8 büyüklüğünde deprem meydana geldiği belirtildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Meydana gelen deprem sonrasında saat 14.20 itibarıyla ilimizdeki AFAD, AKOM, 112, 155, 156 ihbar hatlarına herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır. Bütün birimlerimiz depremin ilimizdeki etkilerini yakından takip etmektedir.”

İstanbul Valiliği ayrıca ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiğini açıkladı.

CAMİ MİNARESİ YIKILDI

Avcılar’da bir caminin minaresi yıkılırken çok sayıda evde çatlaklar oluştu.

İBB BAŞKANI İMAMOĞLU: ULAŞAN CAN VE MAL KAYBI BİLGİSİ YOK

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da meydana gelen depreme ilişkin “Henüz ulaşan bir can ve mal kaybı bilgisi yok” dedi. Silivri Belediye Başkanı Volkan Yılmaz da kendilerine ulaşan bir can veya mal kaybı bilgisi olmadığını belirtti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’da meydana gelen depremde can kaybı ve ciddi anlamda yaralanma ihbarı olmadığını bildirdi. ( İstanbul Büyükşehir Belediyesi – Anadolu Ajansı )

ERDOĞAN: YÜREĞİMİZİ YAKACAK BİR HABER ALMADIK

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da meydana gelen depreme ilişkin, “Oldukça ciddi sayılabilecek büyüklükteki bu depreme rağmen küçük birtakım hasarlar dışında yüreğimizi yakacak bir haber şu ana kadar almadık.” dedi.

Erdoğan, depremle ilgili tüm koordinasyonun ilgili bakanlık ve kurumların katımıyla bu merkezden yönetildiğine işaret ederek, şunları söyledi:

“Bu tür zamanlarda çok açıklama yapanlar olur. Bu tür açıklamalar kimseyi yanıltmasın, şaşırtmasın. Az önce sosyal medyada baktım bir kadın bir twit atmış, bu twitte ‘köprüleri kullanmayın, köprü halatları koptu…’ Böyle densizlik yapanlar da var. Bunu adeta fırsata çevirmek isteyenler var. Böyle bir şey söz konusu değil. Allah’a hamdolsun 8 kadar bir yaralanma olayı söz konusu. Bunlar da hafif yaralı olanlar. Bunun dışında binalarda bazı yerlerde hafif hasarlar söz konusu. Bunlar da yakın takipte devam ediyor. Oldukça ciddi sayılabilecek büyüklükteki bu depreme rağmen küçük birtakım hasarlar dışında yüreğimizi yakacak bir haber şu ana kadar almadık. Bütün kaymakamlıklarımız, hepsi AFAD’ın İstanbul genelindeki bütün birimleri yakın takipte. Olaylar takip ediliyor.”

SAĞLIK BAKANI: TEYAKKUZDAYIZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada “İstanbul Silivri açıklarında meydana gelen 5,8 büyüklüğündeki depremde can kaybının yaşanmaması en büyük tesellimiz.Bakanlık olarak her türlü afete karşı teyakkuz halindeyiz” ifadelerini kullandı.

İlgili haber: Deprem çantasında bulunması gereken şeyler nelerdir?

KOCAELİ’DE DE OKULLAR TATİL

Merkez üssü Marmara Denizi Silivri olan 5,8 büyüklüğündeki deprem, Kocaeli ve Sakarya’da da hissedildi.

Kocaeli merkezinde ve ilçelerde hissedilen depremde kısa süreli panik olurken bina içlerinde olan insanlar hızla kendini sokağa attı.

Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, yaptığı açıklamada, Gebze ilçesinde bulunduğunu belirterek, ilk bilgilere göre depremin hissedildiği kentte olumsuz bir durum olmadığını söyledi.

Vali Aksoy, “Tekli eğitim yapanların zaten çıkma zamanı. Öğrencileri bir süre tedbir amaçlı bahçelerde tutacağız.” dedi. Eğitime yarım gün ara verildi.

Sakarya İl AFAD Müdürlüğü yetkilileri de şu ana kadar kentte olumsuz bir durum olmadığını bildirdi.

İNEGÖL’DE 20 ÖĞRENCİ HASTANEYE KALDIRILDI

Bursa Valiliği’nden Marmara Denizi’nde, İstanbul’un Silivri açıklarında meydana gelen kentte de hissedilen 5.8 büyüklüğündeki depremle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Deprem sonrası ilimizdeki AFAD, 112, 155 ve 156 ihbar hatlarına şu ana kadar herhangi bir hasar ihbarı yapılmamıştır. Can ve mal kaybı bulunmamaktadır. Tedbiren deprem nedeniyle ilimizdeki ilk ve orta dereceli okullarımızda bugün eğitimin geçici olarak tatil edilmesine karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Bu arada, İnegöl ilçesinde bazı okullarda deprem sonrası fenalaşan yaklaşık 20 öğrenci, İnegöl Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Ayakta müdahale edilen öğrencilerin sağlık durumlarının iyi olduğu bildirildi.

BURSA’NIN INEGOL ILCESINDE, MARMARA DENIZI SILIVRI ACIKLARINDA SAAT 13:59’DA MEYDANA GELEN 5.8 ‘LIK DEPREM SONRASI FENALASAN YAKLASIK 20 OGRENCI, INEGOL DEVLET HASTANESINE KALDIRILDI. OGRENCILERIN SAGLIK DURUMUNUN IYI OLDUGU BILDIRILDI. FOTO: YAVUZ YILMAZ/INEGOL,(BURSA),(DHA)

YALOVA’DA 11 KİŞİ BAYGINLIK GEÇİRDİ

Deprem sonrası Yalova’da da okullar tatil edildi. Yalova Valiliği’nden yapılan açıklamada, okulların tedbir amaçlı saat 4.30 itibariyle tatil edildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca, kentte sarsıntının ardından baygınlık geçiren 11 kişinin ambulanslarla hastanelere kaldırıldığı, bu kişilerin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

DEPREM SIRASINDA KORKAN COK SAYIDA KISI UZUN SURE KENDISINE GELEMEDI. (FOTOGRAF:IHSAN DORTKARDES/ISTANBUL-DHA)

KIZILAY BAŞKANI: ARTÇILAR SÜREBİLİR

Kızılay Başkanı Kerem Kınık ‘Bu Deprem Marmarada beklediğimiz büyük deprem fayında oldu. Orta büyüklükte bir deprem ve bir iki hafta bu hatta artçılar (4 ve üzeri)sürebilir. Yerkabuğunu kırabilecek bir enerji oluşturabileceğinden hasarlı ve riskli binalardaki vatandaşlarımızın evlerini terk etmesi gerekiyor’ dedi.

‘DAHA BÜYÜĞÜ GELMEZ DİYEMEYİZ’

Yıldız Teknik Üniversitesi Prof. Dr. Şükrü Ersoy, depremin kuzey Anadolu fayında meydan geldiğini belirterek şunları söyledi:
”Çok şiddetli hissettim ama çok kısa sürdü. 5,8’lik bir depremin enerjisi yer kabuğunu da kırabilir. Kırsal kesimlerde hasar da verebilir. Silivri çevresindeki kötü yapılar etkilenmiş olabilir. 4,6 büyüklüğündeki deprem kuzey Anadolu fayının tam üstündeydi ama bu da Silivri açıklarında olduğu için büyük ihtimalle aynı fay üzerindedir. 5.8’lik bir depremin olması biraz endişelendirdi beni açıkçası bir bilim insanı olarak. Öncü mü yoksa müstakil bir deprem mi bunu bilme şansımız yok. Ama bağımsız bir deprem ise giderek küçülmesi lazım ama daha büyüğü gelmez diyemeyiz.”

SIDDETLI SARSINTININ ARDINDAN VATANDASLAR, HALKALI CADDESI CEVRESINDEKI PARKLARDA OTURMAYA BASLADI. FOTOGRAF: IBRAHIM MASE/ ISTANBUL, (DHA)

KADIOĞLU: AFETE HAZIRLANMAMIZ GEREKİYOR

İstanbul’da büyük paniğe yol açan depreme ilişkin, Profesör Mikdat Kadıoğlu, İstanbul’da paniğe yol açan depremi SuperHaber’e değerlendirdi.

Kadıoğlu şöyle konuştu:

“Yıllardır uyuyan bir fay hattı var arada bir kendini hatırlatıyor bize İstanbul’da. Bu deprem büyük İstanbul depreminin habercisi. Ulusal seferberlik halinde Marmara bölgesini afete hazırlamamız gerekiyor. %