Evini alamayan ailenin inşaat önündeki isyanı… ‘Bize kim el uzatacak!’

İstanbul ili Tuzla İlçesi’nde, Anadolum İnşaat tarafından 2014’te satışına başlanan daireler hâlâ maliklerine teslim edilmedi. Mağdurlar, Veryansın Tv gönderdikleri videoyla sorunlarının çözülmesini istedi.

Evini alamayan ailenin inşaat önündeki isyanı… ‘Bize kim el uzatacak!’

‘İstanbul Tuzla’da Anadolum İnşaat tarafından 2014 yılında satışına başlanan A-B-C Blok ve 350 konuttan oluşan Anadolum Idol Konut Projesi’nde 2016’dan itibaren daire teslimlerinin yapılacağı taahhüdüne rağmen 2019 Mayıs ayına kadar hiç bir gelişme yaşanmadı.

Veryansın Tv’ye ulaşan mağdur aileler şu bilgileri verdi:

“A ve B Bloklar kaba inşaatta C blok henüz daha hiç başlanmamıştır. Dairelerin büyük çoğunluğu bir kısmı peşin olarak ve Ön Ödemeli Satış Sözleşmesi ile satılmıştır. 2019 Ocak ayında blokların kaba inşaatı bile tamamlanmamışken tapu verileceği söylenerek tapu harcı, elektrik ,doğalgaz ,su abonelik harçları ve iskan harçları toplanmak istenmiş, bu arada dairelerin İş bankası’na ipotekli olduğu belirtilmiştir.

Bu durumda çoğu hak sahibi ipotekli tapu almak istememiştir, bazı hak sahipleri ise ipotekli tapularını almıştır. Tapular üzerinde kat irtifakı kurulmuş gözükmektedir.

İNŞAAT FİRMASI KONKORDATO İLAN ETTİ

2019 Mayıs ayında ise ‘Anadolum İnşaat’ konkordato ilan ettiğini belirten mailler göndermiştir. Konkordato sebebini de ülkenin içinde bulunduğu mali krize bağlamıştır. Fakat elimizde bulunan ön ödemeli sözleşmelerde ki teslim tarihleri kimimizde 2016 yılı ortası , kimimizde 2017 yılı ortasıdır. Ülkede ki bu kriz 2018 ağustos ayında başlamıştır. Bu tarihe kadar çoktan bitirip teslim etmesi gerekirken ülkenin içinde bulunduğu krizi bahane ederek konkordato açıklamıştır.

Gebze Adliyesi’nde 07.11.2019′ da görülen davada mahkeme Anadolum İnşaat için kesin bir yıl mühlet kararı vermiştir. Komiserin mahkeme heyetine sunmuş olduğu finansal raporlarda ‘Anadolum İdol’ projesindeki 236 adet daire ‘Anadolum İnşaat’ adına gözükmektedir. Bu 236 adet daire ‘Anadolum İnşaat’ adına gözüktüğü için mahkeme heyetine sunulan finansal raporlarda ‘borca batık değildir’ notu yer almaktadır. İşin aslı şudur. Bu 236 dairenin sahipleri, ‘Anadolum İnşaat’a borcumuzu ödeyip daireyi almaya hak kazandık. Fakat dairelerin üstünde İş bankasının ipoteği olduğundan daireler bittiğinde ve devamında ipotek kalktığında dairelerimizi alırız diye düşündük.

Fakat geldiğimiz bu süreçte ne daireler bitti, ne de ipotek kalktı. Tapularımızı alamadığımız için dairelerde doğrudan İnşaat firması adına çıkmaktadır. Yani mahkeme yanıltılmıştır. Konkordato başlangıcında bir adet olan komiser sayısı üçe çıkartılmıştır. Süreç devam etmektedir. ‘Anadolum İnşaat’ sahibi Mustafa Yıldırım’ın mahkemeye sunduğu tüm mal varlıkları ipoteklidir ve inşaatı ne şekilde tamamlayacağına dair hiçbir somut planı yoktur.

Planı ipotekli mallarının satışına dayandırılmış görülmektedir. Proje deki C blokta yer alan daireler Avantaj Yapı kanalıyla satılmıştır. Müteahhit daireleri sattığı mağdurlarla şimdiye kadar hiçbir iletişime geçmemiştir. Sebep olduğu mağduriyetler ilerleyen zaman için hızla katlanarak artmaktadır.”