İstanbul’u sağanak vurdu… İmamoğlu, saat vererek uyardı

İstanbul’da Meteoroloji’nin önceden duyurduğu yağmur başladı. Sağanak nedeniyle kentte trafik durma noktasına gelirken, Kapalıçarşı ve Mısır Çarşısı'nı su bastı. AFAD'dan sel, yıldırım, dolu, hortumlara karşı uyarı geldi. Öte yandan, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKOM'da yaşanan şiddetli yağışa ilişkin konuştu. İmamoğlu, yağışın öğleden sonra saat 2'ye 3'e kadar devam edeceğini söyleyerek uyardı.

featured

Haftanın ilk günü işe giden İstanbullular yağış nedeniyle zorlanırken, yollarda oluşan su birikintileri ise sürücüleri olumsuz yönde etkiledi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul’un yanı sıra birçok il için yağış uyarısında bulunmuştu. İstanbul’da sabah saatlerinde boğaz çevresindeki bazı ilçelerde yağmur yağışı başladı. Sarıyer, Beykoz ve Şişli ilçelerinde etkili olduğu görülen yağış nedeniyle trafiğe çıkan sürücüler güçlük çekti.

Maltepe’nin Aydınevler ve Zümrütevler mahallelerinde ve Çekmeköy Taşdelen’de cadde ve sokaklar sular altında kaldı. Sancaktepe’de bulunan bir TIR parkı da yağmur sularıyla dolarken, Sancaktepe’de bulunan galericiler sitesini su bastı.

Maltepe D-100 Karayolu yan yolda tıkanan rögarlar nedeniyle su birikintisi oluştu. Yan yolu kullanan araçlar ilerlemekte zorlandı. Maltepe Zümrütevler Mahallesi’nde ise bir çöp konteynerinin yağmur sularıyla birlikte ilerlediği görüldü. Maltepe Büyükbakkalköy Mahallesi Cezaevi yolunda ise bir araç alt geçitte mahsur kaldı.

KAPALIÇARŞI VE MISIR ÇARŞISINI SU BASTI

Kuvvetli yağış Fatih Eminönü’nde etkili oldu. Bir anda etkisini gösteren yağıştan kaçmak isteyenler alt geçitlere, dükkan tentelerinin altına sığındı. Yağmur yağışıyla Eminönü Meydanı çevresinde su birikintileri oluştu. Meydanda bulunan dükkanları su bastı. Esnaf kendi çabasıyla suyu tahliye etmeye çalıştı. Mısır Çarşısı’nın içinde de su birikintileri oluştu, orada biriken su da esnafın çabasıyla tahliye edildi. Kapalıçarşı’da da sel oluştu. Birçok dükkanı su bastı.

KAPALIÇARŞI YÖNETİM KURULU BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

Kapalıçarşı’daki su baskınıyla ilgili Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş yazılı açıklama yaptı.

Kurtulmuş, “İstanbul’da yaşanan ani yağmur yağışının getirdiği olumsuz durumdan Kapalıçarşı da etkilenmiştir. İstanbul genelinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle Eminönü ve Beyazıt’ta bulunan çevre sokakları da su basarken, esnaflar zor anlar yaşadı. Kapalıçarşı etrafında bulunan sokaklar da bu yoğun yağıştan etkilendi, baskınlar oluştu. Baskın nedeniyle esnaf zor anlar yaşadı. Dükkanına su girmemesi için vatandaşlar yoğun çaba sarf etti” dedi.

“Kapalıçarşı kot olarak yukarıda olmasına rağmen Mahmutpaşa, Eminönü rögar hattı Kapalıçarşı ile birlikte çalışmakta” diyen Kurtulmuş, “Aşağıda kalan bu hatlarda suyun gitmemesi sonucunda biriken yoğun su Kapalıçarşı’nın rögarlarına yaptığı baskı ile taşmalara neden oldu. Yaşanan bu afetin ardından Kapalıçarşı yönetimi ve ekibi zamanında müdahalede bulunarak esnafı bilgilendirmiş ve gerekli afet çalışmalarına başlamıştır. Kapalıçarşı’nın çatı restorasyonu tamamlanmış olup, gelen yağmursuları, yağmursuyu inişleri ile mevcut altyapı sistemine bağlanmıştır. Yağan yağmursuyu debisinin yüksek olması nedeniyle tüm Mahmutpaşa’nın bağlı olduğu kanalizasyon sistemi yetersizliğinden su gidecek yer bulamadığından yağmursuyu inişlerinde birikmeye sebep olmakta ve inişlerden taşma yapmaktadır” diye konuştu.

Kurtulmuş, “Konunun altyapı ile ilgili olduğu çatı ile alakalı olmadığının bilinmesini rica ederim. Alt yapıdan kaynaklanan sorunun ise tamamen yağmursuyu debisinin yükselmesi sonucu oluştuğu, alt hatta kalan Mahmutpaşa , Eminönü hatlardan suyun gitmemesi sonucu Kapalıçarşı rögarlarından suyun taşmasının meydana geldiğini belirtiriz. Kapalıçarşı yönetimi olarak bütün halkımıza ve esnafımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunarız” ifadelerini kullandı.

GÖÇÜK ALTINDA KALAN İŞÇİ KURTARILDI

İstanbul’un etkisi altına alan sağanak yağış nedeniyle Beykoz Körfez Caddesi’nde saat 11.00 sıralarında restoranın istinat duvarı çöktü. Restoranda çalıştığı öğrenilen Emre Arslan, göçük altında kaldı. İhbar üzerine olay yerine itfaiye, sağlık, AFAD ve polis sevk edildi. Ekiplerin 3,5 saatlik çalışmaları sonucunda göçük altından çıkarılan Arslan’a ilk müdahale olay yerinde yapıldı. Sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilen Arslan, hastaneye kaldırıldı.

İLKOKULU SU BASTI

Soğuksu İlkokulu’nu su bastı. Çevredekiler yağmurdan kaçmak için otobüs duraklarına sığındı. Yağmurdan dolayı evine gidemeyen Salih Erçakmakçı “Ben bu kadar yağmur görmedim. Çok şiddetli yağıyor. Yolları su bastı, rögar kapakları doldu. Evim 100 metre ama sağanak yağıştan dolayı gidemiyorum” dedi.

YOL ÇÖKTÜ, OTOMOBİL ÇUKURA DÜŞTÜ

Gaziosmanpaşa’da Validesuyu Caddesi’nde yağış nedeniyle yol çöktü. Salih Osman’ın kullandığı 55 ACE 53 plakalı otomobil çukura düştü. Eşiyle otomobilden çıkan Osman, itfaiyeyi ve polisi arayarak yardım istedi. Otomobilinin çıkarılması için itfaiye ekiplerinin çalışmalarını tamamlamasını bekleyen Osman, “Yağmur vardı, sel akıyordu. Adımı atana kadar çöktü orası. Önümdeki araç geçti, arkası çukura düştü önden kurtardı. Ben de arkasındaydım yavaşladım ama düştüm çukura. Burada sel akıyordu. Kendi imkanlarımızla çıktık araçtan” dedi.

YENİKAPI ALTGEÇİDİNİ SU BASTI

Yağmur nedeniyle Yenikapı alt geçidi göle döndü. Bazı araçlar mahsur kaldı. Ekiplerin çalışmalarıyla su tahliye edildi.

İETT OTOBÜSÜ SU ALTINDA KALDI

Yoldaki su birikintisinde ilerleyen İETT otobüslerinin içi su doldu. Otobüslerdeki yolcular zor anlar yaşadı. Yolcular panikle kaçışırken o anlar bir yolcunun cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.

İMAMOĞLU’NDAN UYARI

İmamoğlu, “Ne yazık ki, iklim değişikliğinin etkin halini yazın ortasında, bazen yağmurla ve değişen sıcaklıklarla yaşayabiliyoruz. Şu anda İstanbul’da, 5 bin 890 personelimizle, 2 bin 135 araçla ve iş makinesi ekipmanlarla birlikte vatandaşımızın hizmetindeyiz. Çekmeköy’de 90-100 yüz kilo metrekareye, Sarıyer-Maslak civarında 80 kilo metrekareye yağışla karşı karşıya kaldık. İstanbul’un genelinde, 45-50 kiloyla 100 kilo yüz kilo arasında bir yağışı muhtelif bölgelerinde yaşadık, yaşamaya devam ediyoruz. Sabah erken saatlerde Sarıyer, Beykoz, Çatalca üzerinden bir geçiş yaptı. Daha sonra Marmara Bölgesi’nden gelen yağışla birlikte, Anadolu yakasında yoğun bir etki yarattı. Şu anda ise hem buradan kayan yağış dalgası hem Marmara’dan gelen yağış dalgasıyla İstanbul’un güneybatısından Beylikdüzü. Avcılar, Esenyurt hattına giriş yapan bir yağış aksı söz konusu” dedi.

‘İLÇE BELEDİYELERİYLE KOORDİNELİ ÇALIŞTIK’

İlçe belediyeleriyle de koordineli çalıştıklarını aktaran İmamoğlu, “Şu anda yoğun bir biçimde sahadayız. Bölge bölge bazı anlık su birikintileri yollarda oluştu. Ama bir bölgeye müdahalemiz, en fazla 10 dakika, 15 dakikayı bulmadı. Ve yollardaki bu birikintileri giderdik. Şu anda akışkanlık, olabildiğince makul seviyede İstanbul genelinde. Arkadaşlarımın bana verdiği bilgi doğrultusunda, yağışın öğleden sonra saat 14.00-15.00’e kadar devam edeceği yönünde. Dolayısıyla vatandaşlarımızın mecbur kalmadıkça araçlarıyla seyahat etmemelerini ve dışarıya çıkmamalarını ben buradan istiyorum bütün hemşehrilerimizden” dedi.

Geçmiş dönemde bazı sorunların meydana geldiği İstanbul’un meydanlarında ciddi bir sıkıntı yaşanmadığını belirten İmamoğlu, “Hatta hemen hemen hiç sıkıntı yaşanmadı. Eminönü’nden Üsküdar’a, Maltepe Pendik’ten diğer bölgelerimize varıncaya kadar benzer sorunun yaşanmadığını net olarak ifade edebilirim. Burada mikro alanlarla ilgili de görüntüleri görüyoruz. Bazen bu Eminönü civarında, örneğin Kapalıçarşı civarında olabiliyor veya Unkapanı’nda olabiliyor veya Mecidiyeköy noktasındaki olabiliyor. Ekrandan Baltalimanı’nın sürecini analiz ediyoruz arkadaşlarla. Ki o bölgede de Baltalimanı Yaşam Vadisi ve özellikle dere ıslahı üzerindeki şantiyemizin de başladığını belirteyim. Oralarda bazı sıkışıklıklar söz konusu, ama su birikintileriyle ilgili süreçler ve sorunlar atlatıldı” ifadelerini kullandı.

İklim değişikliğinin bütün dünyanın ortak sorunu olduğuna vurgu yapan ve İstanbul’un mevsim normallerinin 4 katı üzerinde yağış aldığı bilgisini paylaşan Ekrem İmamoğlu, “3-4 gün gün sonra da meteorolojiden gelen bilgilere göre, hafta sonunda 35 dereceye doğru çıkacak olan bir hava sıcaklığını konuşuyor olacağız ve bu konuda vatandaşlarımızı uyaracağız. Bu bağlamda istirhamımız net olarak şu: Lütfen bu uyarılara dikkatli bir biçimde vatandaşlarımızın eşlik etmesi, bize yardımcı olmaları. Ki bu konuda gerçekten duyarlı bir hemşehrimiz var, 16 milyon insanımız var. İklim değişikliğiyle mücadelede el birliğiyle hareket etmemiz şart” diye konuştu.

‘MECBUR KALMADIKÇA TRAFİĞE ÇIKMAYIN’

İmamoğlu, “Şu ana kadar bir yaralanma ya da bir vatandaşımızla ilgili, Allah korusun, bir kaza vesaire gibi bir ihbar almadık. Mikro ölçekli su baskınlarıyla ilgili de çok yoğun bir 153’e ulaşan ve telafi edilemez noktada olan bir sorun yaşamadık. Burada arkadaşlarımla beraber hem gelen ihbarları takip ediyoruz hem bizi arayan yetkili arkadaşlarımız, muhtarlarımız, yine aynı zamanda bizim birçok arkadaşımız sahada, zabıtalarımız sahada; gelen ihbarlara da hızlıca müdahale ediliyor. Çoğu da yollardaki göllenme. Vatandaşlarımıza iş birliği için teşekkür ediyorum. Yağmur öğleden sonra ayrılana kadar da lütfen konumunuzu değiştirmemeye gayret ediniz. Mecbur kalmadıkça trafiğe çıkmayınız. Biz de tedbirlerimizi hızlıca alalım. Bu kadar yoğun yağışa rağmen, gerçekten çok az sorunla süreci atlattığımızı, yönettiğimizi ifade edebilirim. Bütün emeği geçen, yaklaşık 6 bine yakın çalışanımıza yürekten teşekkür ediyorum. İstanbullu hemşehrilerime de geçmiş olsun diyor, güzel bir gün olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

AFAD UYARDI

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ise “İstanbul için kuvvetli yağışın devam etmesi bekleniyor. Sel, yıldırım, dolu, hortum gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olun.” uyarısında bulundu.

 

thumbnail
İlişkili Haber

Meteoroloji’den ‘kuvvetli yağış’ uyarısı

İstanbul’u sağanak vurdu… İmamoğlu, saat vererek uyardı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!