İstanbul'un Kurtuluşu'nun yıldönümü! 4 yıl 10 ay 23 gün süren işgal...

Bugün İstanbul'un işgalden kurtuluşunun 98. yılı. İşgal altında süren 4 yıl 10 ay 23 gün sonrasında 6 Ekim 1923’te Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul’a girdi ve işgal resmen sonlandı. Her yıl, 6 Ekim İstanbul’un kurtuluş günü olarak belirlendi ve kutlanmaya başlandı. 6 Ekim İstanbul'un kurtuluşu hakkında kısa bilgi haberimizde...

İstanbul'un Kurtuluşu'nun yıldönümü! 4 yıl 10 ay 23 gün süren işgal...

Bağımsızlığı ilke edinmiş Türk Milleti, 1. Dünya Savaşı'nda müttefikleri yenilgiyi kabul edip savaştan çekilince yenilmiş sayıldı. Yenilgiyi fırsata çeviren İtilaf Devletleri donanmaları; 13 Kasım 1918'de Haydarpaşa önlerine demirleyip, İstanbul'a girdi. Fiilen gerçekleşen bu işgal, 16 Mart 1920 günü resmi işgale dönüştü.

‘GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER!’

Gazi Mustafa Kemal Paşa, Adana treninden inerek Haydarpaşa rıhtımına ayak bastı. O sırada, düşman gemileri zafer bayraklarını açarak İstanbul Limanı'na girdi. Mustafa Kemal, azınlıkların sevinç çığlıklarını görünce "Geldikleri gibi giderler!" dedi.

Bu sırada Kurtuluş Savaşı hâlâ devam ediyordu. Türk ordusunun İzmir'e girmesinden sonra Fahrettin Paşa komutasındaki 5. Süvari Kolordusu İtilaf Devletleri kontrolündeki tarafsız bölgeye doğru ilerlemeye başladı. Bunun ardından Fransız ve İtalyan birlikleri geri çekilme kararı aldı.

Çanakkale'de bulunan İngiliz birlikleri ise savunma pozisyonu aldı. İngiltere, Ankara Hükumeti ile anlaşma yolları aramaya başladı. Ankara Hükumeti İstanbul ve Çanakkale boğazlarının denetimini istedi. İngiltere başbakanı bu isteği reddetti. Bunun üzerine Türk birlikleri, Çanakkale Boğazı'na doğru ilerlemeye başladı.

6 EKİM 1923'TE İŞGAL SONLANDI

İzmir'in kurtuluşundan ardından Damat Ferit Paşa ülkeden kaçtı. Refet Paşa, 19 Ekim'de TBMM Muhafız Grubu'ndan 100 kişilik bir kuvvetle Gülnihal Vapuru ile Mudanya'dan ayrıldı ve İstanbul'a geldi.

Sonrasında "İstanbul Komutanı" sıfatıyla Selahattin Adil Paşa, 81. Alay ile İstanbul'a girdi. Refet Paşa ve Selahattin Adil Paşa'nın İstanbul'a gelmesine rağmen işgal sonlanmadı.

24 Temmuz 1923'te imzalanan Lozan Barış Antlaşması'nın ardından 23 Ağustos 1923'ten itibaren İtilaf kuvvetleri İstanbul'dan ayrılmaya başladı. Son İtilaf birliği 4 Ekim 1923'te Dolmabahçe Sarayı önünde düzenlenen bir törenle Türk bayrağını selamlayarak şehri terk etti.

6 Ekim 1923'te ise, Şükrü Naili Paşa komutasındaki 3. Kolordu İstanbul'a girdi ve 4 yıl 10 ay 23 gün süren işgal resmen sonlandı.

4 yıl 10 ay 23 gün sonra Türk bayrağını selamlayarak gittiler