İstanbul’un trafik sorununu Oray Eğin çözdü!

Oray Eğin yaşadığı New York kentini örnek alarak İstanbul'un trafik sorununun çözüleceğini yazdı.

İstanbul’un trafik sorununu Oray Eğin çözdü!

 

“İstanbul’da kim ne yaparsa trafik sorununu çözemedi bugüne kadar. Tünel kazılarak, yollar yapılarak çözüleceği zannedildi. Oysa daha fazla yol daha fazla araba ve trafik demekti.” diye yazan Oray Eğin, “New York’tan İstanbul’un öğreneceği bir ders varsa şehirlerin yayalara ait olduğudur.” dedi.

Oray ğin’in 6 Eylül 2019 tarihli Habertürk’te “Özel otomobillere savaş açmak şart” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

Bugüne kadar İstanbul hep araçlara öncelik verdi. Hatta Zorlu AVM gibi dev projelere yürüyerek ulaşmak mümkün değil. Mimarların, şehir planlamacıların aklına bile gelmedi.

Oysa İstanbul’un hızla özel otomobil sahibi olmayı zorlaştırması gerekiyor. Londra gibi şehir merkezine gelecek araçlardan ek vergi tartışılabilir, ya da gerçekten her türlü özel araç lüks kapsamına alınıp otopark ücreti gibi ek bedellerin fahiş fiyatıyla caydırıcı yöntemler bulunabilir.

İstanbul’da toplu taşıma birçok büyük şehre kıyasla çok daha verimli işliyor aslında. Şehrin dört bir yanını otobüsler bağlıyor en basitinden, çoğu zaman insanın özel bir araca ihtiyacı bile olmuyor. Arabalar yollardan çekildikçe toplu taşıma daha da iyi işleyecek.

Önemli olan alternatif ulaşım şekillerini teşvik etmek, insanların yürümeye alışması, toplu taşımanın özel otomobilin yerine geçmesi. İstanbul zaten yaşanmaz bir şehir, şimdiden önüne geçilmezse iyice kabusa dönüşecek.