İstanbul’un yeni emniyet müdürünü hedefe koyan rapor neydi?

İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne atanan Zafer Aktaş bundan tam 21 yıl önce ilk FETÖ raporunu yazan çekirdek ekipte yer alan bir isim. Hazırladıkları rapor, örgütün emniyet ve kurumlar içerisindeki örgütlenmesini, hiyerarşik yapısını ve nihai hedefini o yıllarda ortaya koyuyordu...

İstanbul’un yeni emniyet müdürünü hedefe koyan rapor neydi?

VERYANSIN TV

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde yaşanan görev değişimi sonucunda 15 Temmuz darbe girişimi sırasında FETÖ’cülere meydan okumasıyla akıllara kazınan Dr. Mustafa Çalışkan Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı’na atanırken, yerine Adana Emniyet Müdürü Zafer Aktaş getirildi.

Zafer Aktaş bundan tam 21 yıl önce ilk FETÖ raporunu yazan çekirdek ekipte yer alıyordu.

YIL 1999…

Aydınlık gazetesinin 10 Ocak 1999 tarihli nüshasında “Fetullah, emniyeti ele geçirdi” başlığıyla “Emniyet Genel Müdürlüğü Personel Daire Başkanlığının yüzde 95’inin Fetullah cemaatine mensup olduğu, örgütlenmenin amirler ve polis memurları olarak iki koldan yürütüldüğü” şeklinde haber yer aldı.

Aynı günlerde Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderilen isimsiz ve imzasız ihbar mektubunda benzer iddialara yer verilerek, isimleri, rütbeleri ve çalıştıkları birimleri belirtilen 62 personelin cemaatle ilgisi bulunduğu ifade edildi. Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Sabri Uzun, 4 Şubat 1999’da konunun araştırılması için Ankara Emniyet Müdürlüğüne yazılı talepte bulundu. Ankara Emniyet Müdürlüğü de söz konusu iddiaları araştırmak üzere İstihbarattan Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Ak koordinasyonunda özel ekip kurdu.

Dönemin Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral, Emniyet Müdür Yardımcısı Osman Ak ve İstihbarat Şube Müdürü Ersan Dalman ile yardımcısı Zafer Aktaş’tan oluşan çekirdek bir kadro kuruldu. Yaklaşık 1 aylık çalışmanın ardından ‘Fetullah Gülen ve Işık Tarikatı’ başlıklı 46 sayfalık bir rapor hazırlandı. “Ayrıca konunun DGM kapsamına girip girmediği hususu da araştırılmaktadır” şeklinde tamamlanan rapor ve ekinin 15 Mart 1999’da İstihbarat Daire Başkanlığına sunulmasından 3 gün sonra elebaşı Fetullah Gülen ABD’ye kaçtı.

İLK SOSYOLOJİK TESPİT

Raporda, FETÖ’nün devletin en kritik kurumlarında nasıl örgütlendiği ve nihai hedefinin ne olduğu anlatıldı. Ayrıca, teşkilat içerisindeki bazı kişilerin örgüte bağlı olup olmadıklarının araştırılmasından öte FETÖ yapılanmasının sosyolojik ve ideolojik olarak da ilk tespiti yapıldı.

FETÖ’nün hiyerarşik yapısı da o raporla açıkça ortaya konuldu.

Cevdet Saral, “Gülen örgütlenmesinin ekonomik örgütlenmesi de göz önüne alındığında gelecekte ülkemizi bekleyen tehlikenin büyüklüğü endişe verici boyuttadır” tespitinde bulunduğu raporu, gereğinin yapılması için Nisan 1999’da Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığına iletti.

GÜLEN BERAAT ETTİ

Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel, soruşturma sonunda, 31 Ağustos 2000’de Gülen hakkında, “laik devlet yapısını değiştirerek yerine dini kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasa dışı örgüt kurup, bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunduğu” gerekçesiyle 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu uyarınca 10 yıla kadar ağır hapis cezası istemiyle dava açtı. Gülen, yargılama sonunda 5 Mayıs 2006’da beraat etti.

RAPORU HAZIRLAYAN EKİBE ‘TELEKULAK’ OPERASYONU

Bu çalışmayla birlikte Ankara Emniyet Müdürü Cevdet Saral ile Yardımcısı Osman Ak ve ekibi, örgütün “kara listesi”ne girdi. Saral, İstihbarattan Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ak, İstihbarat Şube Müdürü Ersan Dalman ve İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Zafer Aktaş’ın da aralarında bulunduğu ekip, Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Yüksel’in yürüttüğü ve kamuoyunda “Telekulak Operasyonu” olarak bilinen soruşturma kapsamında Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, milletvekilleri, yargı mensupları ve gazetecilerin de içinde yer aldığı çok sayıda kurum ve kişiyi dinledikleri iddiasıyla açığa alındı.

Savcı Yüksel, suçlamaların delili olarak gösterilen belgelerin sahte olduğunun tespit edilmesi üzerine, 9 Temmuz 2002’de takipsizlik verdi.

FETÖ’CÜLER YİNE HEDEF GÖSTERİYOR

Zafer Aktaş’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne getirilmesiyle FETÖ’cüler sosyal medyadan yine hedef göstermeye başladı.