İşte Erdoğan'ı kızdıran o Şeb-i Arus töreni

Mevlana'nın 747. Vuslat Yıl Dönümü etkinlikleri kapsamında İBB'nin düzenlediği Şeb-i Arus töreninde Kuran-ı Kerim, teşrik tekbiri ve Naat-ı Şerif Arapça değil Türkçe okunmuş ve kadın semazenler de törende erkeklerle birlikte yer almıştı. Bu görüntüler bazı kesimlerden alkış alırken bazı kesimlerin de eleştirilerine neden olmuştu.

İşte Erdoğan'ı kızdıran o Şeb-i Arus töreni

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) geçen hafta düzenlediği Şeb-i Arus töreninde Kuran-ı Kerim, teşrik tekbiri ve Naat-ı Şerif'in Türkçe okunmasına tepki gösterdi. Törende ayrıca kadınlarla erkekler birlikte sema yapmışlardı.

Erdoğan, "Bu zihniyet geçtiğimiz günlerde, 'Mevlana'nın vuslat yıldönümü töreni' kılıfı altında, asırların birikimi olan bir geleneği yerle yeksan etmeye kalktı. Milletimizin uzun mücadeleler sonunda yıktığı, Kur'an-ı Kerim'i ve ezanı Türkçe okutma benzeri bir garabet, 'Mevlevi Mukabelesi' adı altında İstanbul'da sahnelendi. 'Allahuekber' demekten, 'Lailaheillallah' demekten, 'Sadakallahulazim' demekten imtina eden zihniyetin, 70 yıl sonra yeniden hortladığına şahit olduk" dedi.

'AYASOFYA'DA DA YAPTILAR...'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Aynı zihniyetin, Ayasofya'nın ibadete açılmasından, Büyük Çamlıca Camii, Melike Hatun Camii gibi abide eserlerin ülkemize kazandırılmasından duyduğu rahatsızlığı da unutuyor değiliz. Aradan geçen bunca yıla rağmen demokrasiyi hala hazmedememiş olanların, tek parti faşizminin özlemiyle yanıp tutuştukları anlaşılıyor. Biz milli iradeyi güçlendirdikçe, bu özlemin emareleri ortaya saçılmaya başladı. Tabii buradaki asıl mesele, naatın ve duaların nasıl okunduğundan ziyade, niçin bu yola başvurulduğudur. Gerçekten inanıyorsanız, dinimizin temel kaynaklarında belirtilen hükümler ve usuller açıkça ortadadır. Buna göre inancınızı, ibadetinizi, zikrinizi yaşarsınız, yaşatırsınız. Şayet inanmıyorsanız da böylesine hassas bir konuda inanç sahiplerini rencide edecek yollara başvurma hakkınızın olmadığını bileceksiniz" ifadelerini kullandı.

İşte Erdoğan'ın tepki gösterdiği o tören...