İşte iktidar kayyımının THK'daki ilk icraatları!

Orman yangınlarıyla mücadele bir haftasını doldurmuşken, gözlerin çevrildiği THK'dan çarpıcı bilgiler geliyor.

İşte iktidar kayyımının THK'daki ilk icraatları!

Üst üste yaşanan orman yangınlarıyla birlikte tartışmanın Türk Hava Kurumu'na (THK) tartışmanın odağı haline gelmişti.

2 yıldan bu yana hükümetin atadığı Cenap Aşçı başkanlığındaki kayyımın icraatlerine ilişkin çarpıcı bilgiler gelmeye devam ediyor.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, "Kayyum heyeti uçakları yangın söndürmeye hazır etmek yerine neler yapmış onlara bakalım" dedikten sonra şu bilgilere yer veriyor:

"Kayyum Heyeti göreve gelir gelmez, THK Şube Başkanlarının tüm gelirlerine el koydu. Bu şubelerin kiralarını, elektrik, su, telefon, internet, doğalgaz, personel maaşları ve sigorta primlerini yatırmayarak, gönüllülük esasına göre görev yapmakta olan şube başkanlarını zorda bıraktı. Bu nedenle 30'a yakın şube başkanı istifa etti.
Birçok şube başkanı ve yönetim kurulu görevden alındı, yerlerine Kurum üyesi olmayan kişilerin THK tüzüğüne aykırı şekilde ataması yapıldı."

Türk Hava Kurumu'nun en değerli mülkü olan Laleli Oteli'nin tahliye kararı THK lehine sonuçlanmışken, istinaf aşamasında kurum aleyhine sonuçlandığını belirten Öztürk şöyle devam etti:

"THK, 1985 yılından itibaren ülkemizin orman yangınlarını söndürme görevini en üst düzeyde yerine getirmişti. Bakım-onarım yapılarak çok kısa sürede kullanıma hazır duruma getirilecek 5 adet CL-215 yangın söndürme uçağı çürümeye terk edildi. 35 yıldır sürdürülen yangın söndürme faaliyetlerini sona erdirdi. Çok zor şartlar altında ve uzun emek ve eğitimler sonucunda yetiştirilen yangın söndürme uçağı pilotları ile yangın söndürme uçaklarının bakım teknisyenleri işten çıkarıldı.
Kayyum Heyeti, THK Üniversitesi pilotaj öğrencilerinin velilerinden öğrenci başına 10 bin ABD doları tutarında bağış yapılmasını istedi. THK Üniversitesi'nde bütün personel üzerinde mobbing uyguladı. Bu nedenle birçok akademik ve idari personel üniversiteden ayrıldı."

THK'NIN TAŞINMAZLARI SATIŞTA

Öte yandan göreve başladıktan sonra 14 yangın söndürme uçağını satışa çıkaran THK kayyumu Cenap Aşçı, şimdi de kurumun Muğla, Bodrum, İzmir başta olmak üzere Türkiye genelindeki 43 taşınmazını satacağı öğrenildi. Sözcü'den Başak Kaya'nın haberine göre, taşınmazlar için 18 Ağustos 2021'de açık arttırma yapılacak. Satılacak gayrimenkuller arasında arsa, iş hanı, dükkan ve devremülkler de bulunuyor.

ATATÜRK BAĞIŞLADI

Türk Hava Kurumu'nun yurt çapında 1.300 gayrimenkulü bulunuyor. Bunlar arasında en kıymetlisi Atatürk tarafından THK'ya bağışlanan ve “Tayyare Apartmanları'' olarak bilinen Laleli'deki otel… Otelin bugünkü değeri, 500 milyon dolar olarak hesaplanmıştı. Otel yolsuzluktan tutuklanan eski başkan Osman Yıldırım döneminde Keskinoğlu Holding'e yıllık 3.25 milyon dolara kiralanmıştı.