İşte işinize yarayacak, kullanışlı 22 internet sitesi

Saatlerce aranması gerekebilecek şeyleri internet kullanıcılarına 10 saniyelik bir aramayla buldurabilen kullanışlı 22 internet sitesi ve özellikleri işinize çok yarayacak...

İşte işinize yarayacak, kullanışlı 22 internet sitesi

İnternet dünyasında  gündelik hayatta işe yarayacak sitelerin olması kullanıcıların yüzünü güldürmeye ve işlerini kolaylaştırmaya devam ediyor. İşte Webtekno'nun hazırladığı, 22 kullanışlı internet sitesinin yer aldığı haberin tamamı:

1) FARKLI ŞEHİRLERİN EKONOMİK DÜZEYLERİNİ ANLAMAK İÇİN NUMEO

Seyahate giderken cebinizdeki parayı düşünmek zorunda kaldığımız anlar elbette olmuştur. Bu durumda gideceğimiz yerin fiyatını yaşadığımız şehrin fiyatına kıyaslarız. İşte Numbeo, tam da bu gibi durumlar için. İki şehri maliyetler açısından kıyaslayan sitede; su fiyatlarından, ortalama kira, meyve ve sebze fiyatlarına kadar birçok mali kıyaslamayı bulabilirsiniz.

Bu sitede yapacağınız mali kıyasla, gideceğiniz yere göre bütçe belirleyebilir ve harcamalarınızı o yönde gerçekleştirerek sürprize kapalı şekilde bir seyahat sürdürebilirsiniz. Bu açıdan Numeo, sıkça kullandığınız internet siteleriniz arasına gireceğe benziyor. Tabii her şeyden önce salgının döneminin bitmesi gerekiyor.

2) ODANIZI BAŞTAN YARATMAK İÇİN HOMESTYLER

Dizayn konusunda çok kararsız kalan kişiler için uygun olan bu sitede, odanızdaki eşyaları nereye yerleştirebileceğinizi 3 boyutlu olarak görebilirsiniz. Böylece odanızdaki eşyaları tek tek yer değiştirmek yerine önceden bir fikir edinebilirsiniz. Ayrıca Homestyler’ın Android ve iOS cihazlarla uyumlu uygulaması da bulunmakta.

3) SPOTIFY'DAN DAHA İYİ ŞARKILAR ÖNEREN SİTE FORGOTIFY

Spotify’da yer alan ancak daha önce hiç kimsenin dinlemediği şarkıları ilk kez dinlemek ve bu duyguya ortak olmak isteyenler için iyi hissettirecek bir site. İleride belki de hit olacak bir şarkıyı Forgotify’da ilk kez dinleyen olabilirsiniz.

4) CEBİMİZDEKİ PARANIN ESKİ DEĞERİNİ GÖSTEREN SİTE: IN 2013 DOLLARS

Bu site, şimdiki para birimini, istediğimiz yılın para değeriyle kıyaslıyor. Örneğin; elimizde olan 100₺’nin 1980 yılında kaç paraya denk olduğunu bu sitede bulabiliriz. Aynı şekilde, sitede çeşitli ülkelerin para birimlerini de geçmişteki değerlerine. Sitenin bize göre tek eksik yanı, TL’yi kıyaslama işleminin 1960 yılından öncesine yapılamaması.

5) HAYALLERİNİZDEKİ KİTABI BULMAK İÇİN : WHICHBOOK

Birçok kişi aklından geçen, hayallerinde yaşadığı romanı okumak istemiştir ancak literatürde böyle bir kitaba henüz rastlamamıştır. Kitabın sonunu kendimiz belirlemişçesine birtakım özellikler sunan site, biz kullanıcılara farklı şekilde arama yöntemleri sunuyor.

Whichbook sitesi, kullanıcılarına okumak istedikleri kitabın kriterlerine göre seçenekler sunuyor. Mesela bir romanın sonu mutlu ve sürprizlere kapalı, sayfa sayısı kısa bir şekilde bitsin istiyorsanız bu kriterlere uygun aramayı Whichbook sitesinden yapabilirsiniz. İstediği tarzda kitap okumak isteyen kitapseverler için oldukça kullanışlı.

6) TARİHİN HERHANGİ BİR DÖNEMİNDE İNSANLARIN NASIL YAŞADIĞINI ÖĞRENMEK İÇİN CHRONAS

Bu sitede karşınıza çıkan dünya haritasından istediğiniz zaman dilimindeki devletlere ve bölgelere ulaştıktan sonra, dönemin demografik yapısını, yaşanılan savaşları harita üzerinden kullanıcılara ulaştıran bu site meraklıları için oldukça keyif verici. Sitede kendi tarihimiz hakkında da fazla derecede keyifli bilgi mevcut.

7) BUZDOLABINDAN NE VARSA ONA GÖRE TARİF ARAMA SİTESİ: MTFRIDGEFOOD

Buzdolabında kalan, kurumuş, kenarları sertleşmiş bir somun ekmekten enfes bir pizza yapabilirsiniz. Bu site, buzdolabında olan ürünleri seçtiğinizde, size bu ürünlerle bir sonraki öğüne neler hazırlayabileceğinizin tarifini sunuyor. Buzdolabındaki alakasız ürünlerle ortaya bir şef spesiyali hazırlayabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun :)

8) FİLM ZEVKİNİZE GÖRE FİLM BULMAK İÇİN TASTEDIVE

Tastedive, genelde aynı konulu filmler izleyenler için önemli bir yer tutacak. Tastedive sitesinde izlediğiniz bir filme benzeyen tarzdaki filmlerin hepsinin listesine bir tıkla ulaşabiliyorsunuz.

9) HERHANGİ BİR SİTENİN BENZERİNİ BULMAK İÇİN SIMILARSITES

Günlük hayatta en çok kullandığınız sitelerin bir benzerini bulmak hep aklınızdan geçmiştir. Aynı işleve sahip, birbirine benzer siteleri bulan bu site, sıkça kullandığımız sitelerin arasına alternatif üretmek için Similarsites oldukça ideal bir site.

10) HARİTADA TIKLADIĞINIZ YERİN DİLİNİ VE AKSANINI DİNLEMEK İÇİN: LOCALLINGUAL

Localingual sitesi kullanıcılarına farklı ve bir o kadar eğlenceli bir konsept sunmuş. Bu sitede dünya üzerinde seçtiğiniz haritalarda farklı dil ve aksanlarda konuşan insanların ses kayıtlarını dinleyebileceksiniz. Size küçük bir tavsiye; kayıtlara Ankara veya Trabzon’dan başlayabilirsiniz. :)

11) FİLM SENARYOLARINI OKUMAK İÇİN: IMSDb

Dünya üzerinde çekilmiş ünlü filmlerin senaryolarını okuyabileceğiniz gibi kendi yorumunuzu da siteye ekleyebiliyorsunuz. IMSDb sitesi bu yönüyle, senaryo konusunda meraklı arkadaşları tartışma ortamına sürükler nitelikte.

12) MAÇLARIN TEKRARLARI İÇİN FOOTBALL FULLMATCH

Tuttuğum takımın her maçını takip ederim, hatta tutmadığım takımın maçını bile 90 dakika boyunca izlerim diyenler için dünyanın her yerindeki maçları 90 dakika kesintisiz olarak bu siteden izleyebilirsiniz. Böylece sıkıcı bir hafta sonunu daha renkli bir hale getirerek hayattan keyif alabilirsiniz.

13) KENDİ TAMİRCİNİZ OLMAK İÇİN IFIXIT

Bu site size, iyi bir servis kadar tamirat bilgisi öğretiyor. Giyim, telefon, araç gibi konularda çözüm yolları sunuyor ve bunları videolarla destekliyor. Başınızı ağrıtan durumlarda çözüm geliştirme yeteneğinizi bu siteyle pekiştirebileceksiniz.

14) ÖNEMLİ SORULARIN CEVAPLARINI BASİT BİR ŞEKİLDE ALMAK İÇİN: NEAL.FUN

Evrenin sonsuzluğu, dünyadaki suların altında hangi canlılar yaşar gibi soruların yanıtı alırken sıra çizim yapabilme özelliğini içinde barındıran site bilgiye ve keşfedilmeye değer oldukça fazla şey var. Tam da güldürürken düşündürten cinsten bir site.

15) GERÇEK HAYATTAN UYARLANAN FİLMLERİN GERÇEK HİKAYELERİNE ULAŞMAK İÇİN HISTORY VS HOLLYWOOD

Historyvshollywood sitesi, içinde gerçek hayata dair hikayeler barındıran filmlerdeki kahramanların birçoğunun gerçek hayattaki adını hikayesini size sunuyor. Gerçek hayattaki karakter ve filmdeki karakter arasındaki farkı ortaya çıkarıyor ve bunu fotoğraflarla da destekliyor. Film izleyicilerinin merak ettiği sitelerden biri olmaya aday.

16) DİLEDİĞİNİZ ÜLKEDE ARABAYLA GEZERKEN ORANIN RADYOLARINI DİNLEMEK İÇİN DRIVE AND LISTEN

Bu siteyle evde oturduğunuz yerden, dünya üzerinde seçtiğiniz bir şehrin sokaklarını arabada radyo açıkken turlayabiliyorsunuz. Radyodan açtığınız bir parça eşliğinde hikayenizin olduğu sokaklarda bile sevdiğiniz şarkıya denk gelebilirsiniz.

17) DÜNYANIN NERESİNDE İNSANLARIN NE KADAR MUTLU OLDUĞUNU ÖĞRENMEK İÇİN  HOW IS THE WORLD

Dönem dönem, ülkelerin vatandaşlarının mutluluk oranlarına dair listeler açıklanır. Ancak bu site yalnızca ülke bazında olayı ele almıyor; bir ülkenin tüm şehirlerindeki mutlu/mutsuz olma oranlarını kullanıcılara sunuyor. Ayrıca siz de ruh halinizi belirttikten sonra o listede yer alan insanlardan biri olabileceksiniz.

Site, fazla Türk kullanıcısı olmadığı için rakamlar konusunda biraz eksik olabilir, ancak buraya bulunduğumuz ili ve ruh halimizin durumunu ekleyince tıpkı diğer ülkelerdeki gibi popüler bir hale gelebilir.

18) İNTERNET FENOMENLERİNİN YILLIK KAZANCINI HESAPLAYAN SİTE SOCIAL BLADE

Bu sitede milyonlarca abonesi olan Youtube kanallarının, bol takipçili Twitter ve Instagram hesaplarının yıllık tahmini gelirlerinin dökümünü görüntüleyebilirsiniz. Takipçisi olduğunuz kanalları izledikten sonra aklınıza gelme ihtimali bir hayli yüksek olan bir site. 

19) SIRADAN FOTOĞRAFLARI SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN

Bu sitede milyonlarca abonesi olan Youtube kanallarının, bol takipçili Twitter ve Instagram hesaplarının yıllık tahmini gelirlerinin dökümünü görüntüleyebilirsiniz. Takipçisi olduğunuz kanalları izledikten sonra aklınıza gelme ihtimali bir hayli yüksek olan bir site. 

20) EVDE SPOR YAPMAYI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN

Spor salonlarının kapalı olduğu şu dönemlerde formunu korumak isteyen takipçilerimiz için faydalı bir site. Vücudunuzun çalıştırmak istediğiniz bölgesini seçiyorsunuz ve o alana uygun olan hareketleri görüntülü ve videolu olarak size aktarıyor. Evde spor yapmak denilince aklınıza gelecek siteler arasında olmaya aday bir site.

21) İSTEDİĞİNİZ ŞEHRİN SOKAKLARINI CANLI İZLEMEK İÇİN: SKYLINE

Bu uygulama tüm şehrin sokaklarını, caddelerini anbean izleme fırsatı sunuyor. Tek yapmanız gereken istediğiniz şehri seçmek ve sokaklarında gezinmek.

22) VAHŞİ YAŞAMA CANLI TANIK OLMAK İÇİN

Bu site size doğanın beşiğinde, uçsuz bucaksız ovalarda serengeti hayatı yaşatabilir. Bir aslanın veya bir ceylanın gününü nasıl geçirdiğini gizli kameralarla takip edebilirsiniz. Bu yönüyle vahşi hayata ve doğaya ilgisi olan kullanıcıların sıkça kullandığı bir site olabilir.