İşte İzmir depreminde yıkılan binaların öncesi ve sonrası

İzmir'in Seferihisar ilçesinde 6.6 büyüklüğündeki deprem sonrası yıkılan binaların enkazında arama kurtarma çalışmaları aralıksız sürerken hayatını kaybedenlerin sayısı 51'e, yaralı sayısı ise 896’ya çıktı. İşte birçok kişiye mezar olan binaların eski ve yeni halleri...

İşte İzmir depreminde yıkılan binaların öncesi ve sonrası

Veryansın TV / Buse Erdem

Ege Denizi’nde, İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında cuma günü saat 14.51’de, 6.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Birçok bina depreme dayanamayarak yıkıldı ve ağır hasar gördü. İşte günlerdir arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü o binaların depremden önceki ve sonraki halleri:

BARIŞ SİTESİ

Bayraklı ilçesindeki 7 katlı Barış sitesi C blokun zemindeki 4 katı çöktü. Apartmanın enkazında sürdürülen arama-kurtarma çalışmalarından şu ana kadar 3 kişi sağ kurtarılırken, Ayşe Özbek'le birlikte toplam 5 kişinin cesedine ulaşıldı. Enkaz altında olduğu sanılan 1 kişi için arama kurtarma çalışmaları sürüyor.

CUMHURİYET SİTESİ

Sokakta karşılıklı olarak bulunan ve aynı müteahhidin yaptığı öne sürülen Cumhuriyet Sitesi’nin ise 8 bloğundan 2’si çöktü ve yan yattı. 

DOĞANLAR APARTMANI

Doğanlar Apartmanı’nda arama-kurtarma çalışmalarında şu ana kadar 14’ü sağ olmak üzere 24 kişiye ulaşıldı. Apartmanın enkazı altında kalan Seher Dereli Perinçek ile 10 yaşındaki ikizleri Ezel ve Elzem yaralı olarak kurtarıldı, oğlu Umut'un ise cansız bedenine ulaşıldı. Perinçek'in 3 yaşındaki kızı Elif ise hala enkaz altında bulunuyor.

EMRAH APARTMANI

Depremde çok sayıda can kaybının yaşandığı Emrah Sitesi ise iki blok ve 28 daireden oluşuyor. Bina tamamen çöktü. Enkazdan şu ana kadar 12 kişinin cansız bedenine ulaşıldı, 19 kişi ise sağ olarak kurtarıldı. 21 kişinin ise arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.

YILMAZ ERBEK APARTMANI

Apartmanın iki katı tamamen çöktü. Bina vinçlerin desteğiyle ayakta duruyor. Altında market ve bakkal bulunan apartmanın enkazından 11 kişi sağ olarak çıkarıldı, iki kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Binanın altındaki süpermarketin kendine alan açmak için kolonları kestiği iddia ediliyor.

RIZA BEY APARTMANI

Depremde tamamen yıkılan sekiz katlı Rıza Bey apartmanında üç işyeri ve 29 daire bulunuyor. Arama kurtarma çalışmaları hala devam ediyor...

YAĞCIOĞLU APARTMANI

Yağcıoğlu apartmanı tamamen çökerken enkaz altında kalanların sayısı ise bilinmiyor. Arama kurtarma ekipleri Yağcıoğlu Sitesinin enkazında saat 01.30'da 1 kişinin cansız bedeni çıkardı. Binanın enkazında 1 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldığı, çıkarılması için çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

EGEMEN APARTMANI