İşte Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

Son 24 saatte 156 bin 642 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 103 kişiye hastalık tanısı konuldu, 141 kişi hayatını kaybetti

İşte Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar

Türkiye'de son 24 saatte 156 bin 642 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testi yapıldı, 5 bin 103 kişiye hastalık tanısı konuldu, 141 kişi hayatını kaybetti.

Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu, "covid19.saglik.gov.tr" adresinden paylaşıldı.

Güncel verilere göre, son 24 saatte 156 bin 642 Kovid-19 testi yapıldı, 5 bin 103 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 141 kişi yaşamını yitirdi, 3 bin 19 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 367 bin 592'ye yükseldi.

Toplam test sayısı 16 milyon 937 bin 887'ye ulaştı. Hasta sayısı 435 bin 273, vefat sayısı 12 bin 84, ağır hasta sayısı 3 bin 990, aktif hasta sayısı 55 bin 597 oldu.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,8, yatak doluluk oranı yüzde 54,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70,8, ventilatör doluluk oranı yüzde 37,6, ortalama temaslı tespit süresi 11 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,6 olarak kayıtlara geçti.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından verilere ilişkin yaptığı paylaşımda, "Bugün tespit edilen 5 bin 103 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız 4 bine yaklaştı. Salgınla mücadelede yeniden kısıtlamalar uygulamak zorunda kaldık. Birlikte tedbirlere uyarsak kendi kısıtlamalarımızı kendimiz koyarsak mücadele daha kolay olacak. Güç verin." ifadelerini kullandı.

YENİ "KOVİD-19 TEDBİRLERİ" UYGULANMAYA BAŞLANDI

İçişleri Bakanlığının, Kovid-19'la mücadele amacıyla valiliklere gönderdiği genelge kapsamındaki tedbirler, bugün saat 20.00'de uygulanmaya başlandı.

Bu kapsamda, alışveriş merkezleri, market, berber ve kuaförler ile güzellik merkezleri saat 20.00'de kapandı.

Restoran, lokanta gibi yeme içme yerleri, masa ve sandalyelerini toplayarak saat 20.00'den sonra sadece telefonla veya online sipariş üzerine paket servis hizmeti verdi.

Bugün saat 20.00 itibarıyla sinema salonları da yıl sonuna kadar kapatıldı. Kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaların faaliyetleri ise yeni bir karar alınıncaya kadar durduruldu.

Polis ve zabıta ekiplerince ülke genelinde, Kovid-19 tedbirlerine yönelik denetimler yapıldı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI, KOVİD-19 TEDBİRLERİYLE İLGİLİ MERAK EDİLEN SORULARI YANITLADI

İçişleri Bakanlığının internet sitesinde, yeni alınan Kovid-19 tedbirlerinin uygulanmasına ilişkin sık sorulan soruların cevaplarına yer verildi.

Buna göre, 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ancak seyahat izin belgesi almaları koşuluyla şehirler arası seyahat edebilecek.

20 yaş altı gençler ve çocuklar ise yanlarında veli/vasisi bulunması şartıyla herhangi bir belge aranmaksızın şehir içi ve şehirler arası yolculuk yapabilecek.

Yüz yüze eğitim kararı alınan anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıfı öğrencileriyle, bu yönde karar alınması halinde kreşlerdeki çocuklar, 20 yaş altındakiler için uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Çocuklar ayrıca kısıtlama getirilen saat dilimleri içerisinde veli/vasisi nezaretinde, bakıcıya, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakımevlerine götürülebilecek.

Yüz yüze eğitim gören 20 yaş altı üniversite öğrencilerine üniversite yönetimlerince ders programını gösterir şekilde özel belge verilecek. Bu belgeyi ibraz eden 20 yaş altındaki öğrenciler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

65 yaş ve üzerindeki çalışanlar, iş yerleriyle ilgili illiyetlerini gösteren belgeyi ibraz etmeleri halinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Cuma namazı kılmak isteyenler için İl ve İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca 65 yaş ve üzeri vatandaşların sokağa çıkma saati cuma namazı bitimine kadar uzatılabilecek, 20 yaş altındakilerin sokağa çıkış saati ise cuma namazına gidebilecekleri şekilde öne alınabilecek.

KPSS, Kariyer Mesleklerin Giriş Sınavları, TOEFL, IELTS gibi ülke genelinde düzenlenen sınavlara girecek kişiler hangi yaş grubundan olursa olsun sokağa çıkma kısıtlamasına tabi tutulmayacak.

İnşaat sektörü ve çalışanları genelge uyarınca istisna hükümleri kapsamında kaldığından, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Turistik faaliyetler kapsamında geçici süreyle ülkede bulunan yabancı turistler, hafta sonları uygulanacak sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

KOVİD-19 AŞISININ FAZ-3 ÇALIŞMALARI İÇİN GÖNÜLLÜ ARANIYOR

Türkiye'de faz-3 çalışmalarına başlanan Çin menşeli Kovid-19 aşısı, sağlık çalışanlarından sonra vatandaşlar üzerinde de uygulanmaya başlanacak. 

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, 18-59 yaş arası, daha önce Kovid-19 geçirmemiş vatandaşlar, "https://covid19asi.calismasi.info" adresinden veya 0850 811 18 80 telefon numarasını arayarak gönüllü olabilecek.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI ASKERLİK YÜKÜMLÜLERİNİN SEVKLERİNİ ERTELEDİ

Milli Savunma Bakanlığınca, askerlik görevlerini yapmak üzere sevke tabi olan yükümlülerin sevk tarihlerine ilişkin yapılan açıklama, "Pandemi ile mücadele kapsamında 23-25 Kasım 2020 tarihlerinde sevke tabi yükümlülerin sevkleri, 22-24 Aralık 2020 tarihleri arasında icra edilecek şekilde ertelenmiştir." ifadesi kullanıldı.

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Kovid-19 salgını nedeniyle zorlu bir 3 ay geçirileceğini belirterek, "Eğer kan ve immün plazma bağışı artmazsa alarm vermek durumunda kalabiliriz, bunu istemiyoruz." dedi. 

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, Kovid-19'un tedavisinde hekime başvurmadan aspirin kullanılmaması gerektiğini belirtti.

İZMİR'DE 65 VE ÜSTÜ YAŞ GRUBU, CUMA GÜNLERİ 1 SAAT FAZLA DIŞARIDA KALACAK

İzmir'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında dışarıya çıkmalarına kısıtlama getirilen 65 ve üstü yaş grubundakilerin cuma günleri dışarıda kalma süresi, 1 saat uzatıldı.

Valilikten yapılan açıklamada, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca, daha önce 65 ve üzeri yaş grubunun 10.00-13.00 saatlerinde sokağa çıkabileceklerine karar verildiği hatırlatıldı.

Konunun yeniden değerlendirildiği, bu yaş grubu vatandaşların, cuma günleri saat 14.00'e kadar dışarıda kalabilmelerine imkan tanıyan kararın alındığı belirtildi.

İSTANBUL HAVALİMANI'NDA KAÇAK KORONAVİRÜS İLACI OPERASYONU

Kovid-19 tedavisinde kullanılan "Remdesivir" adlı antiviral ilaçları yurda kaçak olarak sokmaya çalışan Özbekistanlı iki kişi İstanbul Havalimanı'nda yakalandı.

Rize'de, Kovid-19 vaka sayılarının kasım ayı ile artışa geçmesinin ardından yoğun bakım ünitelerinin en üst seviyeye çıkarıldığı bildirildi.

Ardahan'ın Göle ilçesinde bir köy, Kovid-19 tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

Osmaniye'de Kovid-19 tedbirleri kapsamında bir köy, bir mahalle ve iki sokakta karantina tedbirleri uygulanmaya başlandı.

Tunceli'nin Çemişgezek ilçesinde Kovid-19 tedbirleri kapsamında bir köyün karantinaya alındığı belirtildi.

Süper Lig ekiplerinden Kasımpaşa'da 7 oyuncunun Kovid-19'a yakalandığı bildirildi.

ING Basketbol Süper Ligi ekiplerinden Aliağa Petkimspor'da bir basketbolcunun Kovid-19 testi pozitif çıktı.