İşte yerli otomobilin ilk görüntüsü

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu'nun, 2022 yılında üretimine başlayacağı yerli otomobil Gebze'de törenle tanıtıldı.

Türkiye’nin merakla beklediği yerli otomobilin ilk ön gösterimi gerçekleşti.

Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde düzenlenen “Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri, TOBB başkan ve yardımcıları, TOGG hissedarları, otomotiv endüstrisi, otomotiv tedarik sanayisi, iş dünyasının temsilcileri, medya temsilcileri ile TOGG çalışanları ve yakınlarının yer aldığı 2 bin kişilik bir davetli topluluğu katıldı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) açıklamasına göre, Türkiye’nin 60 yıllık otomobil özlemini gidermek ve milli otomotiv endüstrisinin dönüşümüne öncülük ederek Türkiye’nin ilk küresel mobilite markası olma amacıyla kurulan TOGG, pazara sunacağı otomobillerin teknik ve donanım özellikleriyle de ilklere ve enlere imza atacak.

TOGG, 2022 yılında C-SUV modeli pazara çıktığında, Avrupa’nın klasik olmayan doğuştan elektrikli ilk SUV üreticisi olacak. Türkiye’nin ilk doğuştan elektrikli, sıfır emisyonlu ve akıllı otomobili olarak üretilecek C-SUV modeli, bu ilklerin yanı sıra sınıfının en uzun aks mesafesi, en geniş iç hacmi, en iyi hızlanma performansı ve en düşük toplam sahip olma maliyeti gibi özellikleriyle de rakiplerinin önünde yer alacak.

TOGG mühendis ve tasarımcıları tarafından ortaya konan, fikri ve sınai mülkiyet hakları yüzde 100 Türkiye’ye ait doğuştan elektrikli modüler araç platformu üzerine geliştirilmekte olan Türkiye’nin otomobili, tasarım sürecinde de bir ilke imza attı.

Tasarım süreci kapsamında Türkiye’den ve dünyadan toplamda 18 tasarım evi, TOGG’un belirlediği 6 farklı kriter ile objektif bir değerlendirmeye alındı. Murat Günak’ın da yanında yer aldığı TOGG Tasarım Ekibi yaptığı değerlendirmede en yüksek skoru alan 3 tasarım eviyle sürece devam etme kararı verdi. Türkiye’nin otomobilinin tasarımını belirlemek için yurt içinde geniş kitlelerle yapılan otomobil satın alma davranışları araştırmasındaki bulgular doğrultusunda hazırlanan ipuçları bu 3 tasarım eviyle paylaşılarak 2 boyutlu tasarım yarışması süreci başladı.

4 aşamalı olarak kurgulanan yarışma toplamda 6 ay sürdü. Bu süre zarfında 100’ün üzerinde farklı tema değerlendirildi, tüketici araştırmalarında tespit edilen beklentiler tasarım evlerine geri bildirim olarak verildi. Süreç tamamlandığında her tasarım evinden gelen bir dış ve bir iç tasarım çalışması Türkiye’de geniş kitlelerle test edildi. Ortaya çıkan sonuç yine TOGG Tasarım Ekibi tarafından endüstrileşmeye uygunluğu konusunda değerlendirildi. Bu aşamalardan sonra dünyanın en iyilerinden Pininfarina tasarım evi iş ortağı olarak seçildi ve 3 boyutlu tasarım aşamasına geçildi.

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki “Bilişim Vadisi”nde düzenlenen “Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Yeniliğe Yolculuk Buluşması” programında yerli otomobil tanıtıldı. ( Elmurod Usubalıev – Anadolu Ajansı )

Türk tüketicilerinin içgörüleri doğrultusunda TOGG Tasarım ekibi ve Pininfarina tasarım evinin ortak çalışmaları sonucunda sadece Türkiye’de değil; dünyanın farklı coğrafyalarında da beğeni ile kabul görecek özgün bir tasarım dili ortaya kondu.

Tasarımın vücut bulup 3 boyutlu hale geldiği ön gösterim versiyonu SUV ve konsept sedan modellerinin dış tasarımında yer alan belirgin ve keskin hatlar otomobillerin sağlam ve güçlü karakterini dışa vururken aynı zamanda önümüzdeki yıllarda genişleyecek ürün gamının dizayn DNA’sını oluşturuyor.

SUV modelin keskin hatları, önden başlayıp yan ve arka tasarımında akıcı bir devamlılık gösteren yalın ve net çizgiler ile hayat bularak Türkiye’nin otomobiline özgün ve modern bir görünüm kazandırıyor. Izgara ve far grubu tasarımıyla tüm bakışları üzerine çeken etkileyici ön yüzü şekillendiren göz alıcı krom detaylar yan ve arka tasarımda da devamlılık sağlayarak otomobilin prestijli görünümünü tamamlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tanıtım töreninde konuştu.

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları;

– Aziz milletim, değerli misafirler, hanımefendiler, beyefendiler sizleri bu anlamlı buluşmada en kalbi duygularla, hasretle muhabbetle selamlıyorum. Bugün ülkemiz için tarihi bir güne, Türkiye’nin 60 yıllık rüyasının gerçeğe dönüşmesine hep birlikte şahitlik ediyoruz

– Ülkemizi 35 bini bile bulmayan otomotiv üretim potansiyelinden 1,5 milyonun üzerine çıkardık. 2,5 milyar dolara ulaştı satışlar. Kendi otomobilimizi üretme çabalarımızda uzun süre çaba alamadık. Bu konuda girişimde bulunduk. Tüm hakları ülkemize ait olan milli teknolojilerle üretilen, dünyaya adımızı duyuracak bir otomobile sahip olmaktı. Bir babayiğite ihtiyacımız vardı. Elini taşın altına koyan babayiğitler ortaya çıktı. Türkiye’nin otomobil girişim grubunu oluşturdu.

– Bu iş için 100’ün üzerinde Türk mühendis gecesini gündüzüne kattı. Bunların bir kısmı prestijli işlerini bırakıp vatanlarına dönen arkadaşlarımız oldu. CEO’muz (Gürcan Karakaş) bunlardan biri, kendisine teşekkür ediyoruz.

– Bu mekanı özellikle seçtik. Burası Türkiye’nin Bilişim Vadisi, burası Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek eğitim üssü. Bu tarihi günde Bilişim Vadisi’ni de faaliyete alıyoruz.

– Projede emeği geçen herkese şükranlarımız sunuyorum. Türkiye’nin yerli ve milli otomobil arayışı yeni değil. Yaklaşık 60 yıl bu hayalin peşinden koştuk. Devrim’in hikayesi, hayallerin nasıl kabusa dönüştüğünün örneğidir. Daha önce uçak yapan, motor geliştiren müteşebbislerimizin başına ne gelmişse Devrim’in başına da o geldi. Kayseri’deki uçak fabrikasına sipariş verilmesine engel olan zihniyet bugünde faaliyette.

– Türkiye’nin kendi motorunu üretmesini üretmek için engel olanlar bugünde bizim karşımıza dikiliyor. Türkler otomobil üretemez diye bir kampanya başlatılıyor. En ilginci sanayi bakanının da bu kampanyaya katılmasıdır.

‘MOTOR MESELESİNİ KÖKTEN ÇÖZECEĞİZ’

– Nerelerden geçmişiz. O zamanlar bu teşebbüs hayata geçirilebilseydi bugün bambaşka bir yerde bulunacaktık. Ülkemizin ilk motor fabrikamızı teşebbüsümüzü başlatan Necmettin Erbakan hocamızı rahmet ve minnetle yad ediyorum. Bir kaç sene içerisinde de motor meselesini kökten çözmüş olacağız. Bu millet yapar, hele hele inandık mı çok farklı yapar.

– Devrim otomobilinin önünü kesmeyi başardılar ama şimdi yapacağımız “devrin” otomobilinin önünü kesemeyecekler.  Bugünler için 17 yıldır ter döküyor, emek veriyor, mücadele ediyoruz.

– İhracatımızı 36 milyar dolardan 170 milyar dolara yükselterek 5 kat ileriye taşıdık. İstihdamda 89 kat ilerledik. Asgari ücret işveren ve çalışanlarımıza hayırlı olsun. İşçimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik. Biz hiçbir zaman enflasyonun altında asgari ücret belirleyemeyeceğiz dedik. Şimdi de yine enflasyonun üstünde bir rakam belirledik. Bunun üzerinden spekülasyon yapıyorlar, öyle bir kampanya sürdürüyorlar ki bu fabrikalar çalışmasın. Bu çark dönecek, bu çarkın dönmesi için hesabı kitabı ona göre yapacağız. Biz bugüne kadar enflasyonun altında işçimizi ezdirmeyeceğiz dedik ve bundan sonra da öyle yapacağız.

– Biz körfezi dolaşarak değil daha kestirme köprülerimizi yapalım, buralardan süratle İzmir’e ulaşalım dedik. Bir çok hizmeti milletimizin hizmetine sunduk. Burası milli teknoloji hamlemizi ulusal ve uluslararası düzeyde temsil edecek bir yerdir. Ülkemizin en büyük teknoloji geliştirme merkezi burasıdır. Bu vadiyle yarının Türkiye’sini daha sağlam temellere oturtmayı hedefliyoruz. Savunma sanayi ürünleri sanayisinde güçlü ve küresel rakip olma yolunda ilerliyoruz

– Marmara’ya Bilişim Vadisi ve Tübitak Marmara bağlantısı merkezi kuruyoruz. Bu ulaşım hattına “Mega Teknoloji Koridoru” diyebiliriz. Artık İzmir’e 2.5 saatte ulaşılabiliyoruz. Buralarda oluşacak bir teknoloji üssü oluşturmanın peşindeyiz. Bu teknoloji üssü ile kritik teknolojilerin geliştirilmesiyle ülkemize inşallah çağ atlatacağız. Yazılımda bir sıçramayı burada yaşayacağız. Yazılımcı sayımızı hızla 500 binin üzerine çıkaracağız.

FABRİKA GEMLİK’TE

– Bilişim Vadisi açık kaynak platformunun da aynı zamanda merkezi olacak. Bilişim Vadisi Türkiye’nin otomobiline de ev sahipliği yapıyor. Otomobilimizin fiziken üretileceği yer ise bu endüstrinin kalbinin attığı Bursa olacaktır. Gemlik’te silahlı kuvvetlerimize ait olan büyükçe bir yerimiz var, inşallah bir milyon metrekaresini buraya tahsis edeceğiz. İnşallah orada fabrikamızın orada yapılmasına başlayacağız.

– Atılan hiçbir adım için kimseden lisans ve icazet almıyor, her türlü teknik özelliği kendimiz belirliyoruz. Oyunun kurallarını artık biz koyuyoruz. Suriye’de Libya’da biz koyuyoruz, savunma sanayinde biz koyuyoruz ve şu anda burada da yine biz koyuyoruz.

– Değişime adapte olmak zorundayız. Geride kalamayız. Bir sonraki çağı şimdiden hazırlamak istiyoruz. Hata yapma lüksümüz yok. Kuralları yapan biz olduktan sonra kimlerden destek aldığımızın yada kimleri çalıştırdığımızın bir önemi kalmıyor

CEO KARAKAŞ: AVRUPA’NIN SUV ÜRETİCİSİ OLMAK İSTİYORUZ

Yerli otomobil sunumunu TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş yapıyor. Karakaş’ın sunumunda öne çıkan noktalar şöyle:

Bugün sizlere geldiğimiz noktayı anlatmak, otomobilimizi tanıtmak ve otomobilden daha fazlasının ne olduğunu anlatmak istiyoruz.

Dünyada otomotivle oyunun kuralları yeniden yazılıyor.

Müşteri beklentileri değişmekte, teknoloji gelişmesiyle otomobil akıllı cihaza dönüşmekte.

Otomobil bir yaşam alanına dönüşüyor.

Bize geç kalmadınız mı diyorlar, hayır efendim doğru zamanda yola çıktık.

İnternetin kendisinde olduğu bir otomobilden bahsediyoruz.

Çevik olan, yaratıcı olan, kullanıcıyı merkeze koyan şirketler başarılı olabiliyor.

İki hedefi olmazsa olmaz belirledik. Fikri sınai mülkiyeti Türkiye’ye ait olan bir marka yaratmak istedik.

Teknolojinin en güncelini kullanmayı hedefledik.

Sadece ülkemizde değil tüm dünyada rekabet etmek.

Avrupa’nın küresel olmayan ilk SUV üreticisi olmak istiyoruz.

Bir otomobilden fazlası derken tabii bir otomobille başlıyoruz.

2025’ten sonrası akıllı cihazları düşünerek baz alıyoruz.

Yeni çözümler üreten, veri tabanlı hizmetlerden iş imkanları sağlayan bir sistemden bahsediyoruz.

“Türkiye’nin Otomobili”nin tanıtım toplantısı, Gebze’deki “Bilişim Vadisi”nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla başladı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katıldı. ( Cumhurbaşkanlığı / Murat Çetinmühürdar – Anadolu Ajansı )

18 ŞİRKETİ İNCELEDİK

Nasıl başaracaksınız sorusu soruldu. Biz bu projeye başlamadan önce 18 şirketi inceledik. İyi ve kötü yönleriyle. Kapsamlı bir plan hazırladık.

Her faaliyetimizi müşterimizi kullanıcımızı ön planda tutarak yapıyoruz.

Bilişim Vadisine neden geldik?

Bizim dünyanın en iyileriyle çalışmaktan başka lüksümüz var mı? Yok. En iyilerle beraber çalışıyoruz.

Siz ciddi misiniz fabrika yeriniz var mı sorular geliyor. Aylardır yan sanayilerle beraber çalışıyoruz.

Şarj cihazı için bakanlıklarla iletişimdeyiz.

2022 yılında Türkiyenin şarj aleti sorununun çözüleceğine inanıyoruz

Türkiye’nin mobilite ekosistemini burada kurup büyüteceğiz.

Ortaklık yapımızla bir ekosistem kurduk.

Fikri mülkiyeti yüzde 100 bizim olan bir otomobilden bahsediyoruz.

15 sene içinde 5 modelimiz olacak.

“Türkiye’nin Otomobili”nin tanıtım toplantısı, Gebze’deki “Bilişim Vadisi”nde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla başladı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım da katıldı. ( Cumhurbaşkanlığı / Murat Çetinmühürdar – Anadolu Ajansı )

TÜRKİYE’NİN OTOMOBİLİ PROJESİ

Erdoğan’ın çağrısıyla birlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) liderliğinde başlayan yatırımcı arayışı kısa sürede tamamlandı. 2 Kasım 2017’de Türkiye’nin Otomobili Projesi, Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü, Anadolu Grubu, BMC, KÖK Grubu, Turkcell Grubu, Zorlu Holding ve TOBB’la imzalandı.

Türkiye’nin Otomobil Projesi’ndeki 5 büyük grubun yüzde 19’luk hisselerinin olduğu girişim grubuna, TOBB yüzde 5 hisseyle dahil oldu. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Sanayi ve Ticaret AŞ’nin kuruluş ve ortaklık sözleşmelerine imzalar 31 Mayıs 2018’de atıldı.

1 Eylül 2018’de ise Mehmet Gürcan Karakaş, TOGG’un Üst Yöneticisi (CEO) olarak belirlendi.

“Türkiye’nin Otomobili” çalışmalarında sona gelen TOGG tarafından 27 Aralık’ta Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde düzenlenecek tanıtım toplantısına, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra bakanlar, üst düzey yöneticiler ve iş dünyasından önemli isimler katılacak.

Toplantı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünyaca ünlü tasarım firması Pininfarina tarafından tasarlanan ilk gösterim aracını test etmesi de bekleniyor.

2022’DE SERİ ÜRETİM BEKLENİYOR

Türkiye’nin otomobil üretim yolculuğunda süreç, yola çıkılırken planlandığı şekilde devam ediyor.

TOGG CEO’su Karakaş, yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak yeni ulaşım modelleri ve teknolojileri hakkında düzenlenen toplantılarda yaptığı konuşmalarda, 2022’nin ortalarında Türkiye’nin elektrikli aracını piyasaya sürmeye başlayacağını ve bu aracın piyasaya çıktığı tarihte rakipleriyle aynı seviyede otonom sürüşe hazır olacağını belirtmişti.

Karakaş, bu yılın mayıs ayında Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen bir toplantıda ise “Türkiye’nin otomobilinde 2022 yılında piyasaya çıkana kadar, her hafta, her ay ne yapacağımız programlandı. Planı tıkır tıkır işletiyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

TOGG olarak şarj altyapısından nesnelerin bağlantısına, yeni startuplardan yeni yan sanayilere kadar geniş bir mobilite ekosistemi oluşturacaklarını aktaran Karakaş, “Türkiye’nin teknoloji konusunda sinerji yaratacak şirketleri bünyemizde. Büyüyen segmente yatırım yapacağız. 2022 yılında C segmentte elektrikli SUV araçla pazara giriyoruz. 2-3 yıldan sonra AB merkezli ihracat pazarlarına yönlendirmek istiyoruz.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Karakaş, kasım ayında, Anadolu Ajansı’nın (AA) “Global İletişim Ortağı” olduğu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği Vizyoner Zirvesi’nde yerli otomobilin banttan ineceği açıklanan 2022’nin kısa bir süre olduğuna dair bir yorum üzerine ise “Bu soruyu biz de kendimize sorduk. Dünyadaki kıyaslamalara baktığınızda bu süre zarfında bunu yapmak mümkün. Başkaları yapabiliyorsa biz de yapabiliriz.” açıklamasında bulunmuştu.

2022 yılında seri üretime geçmesi beklenen otomobilin, iç pazar dışında 2-3 yıldan sonra başta Avrupa merkezli olmak üzere uluslararası ihracat pazarlarına açılması da planlanıyor.