İstifa Erdoğan için sürpriz olmuş... 'Albayrak istifasının kabul edilmemesini istedi'

Fatih Altaylı, Berat Albayrak'ın istifasının Erdoğan için sürpriz olduğunu öne sürdü. Altaylı, Albayrak’ın istifasının kabul görmemesi için kendisine yakın herkesi devreye sokarak “Cumhurbaşkanlığı tarafından reddedilmesinin ülke yararına olacağı” şeklinde fikir oluşturmaya çalıştığını iddia etti.

İstifa Erdoğan için sürpriz olmuş... 'Albayrak istifasının kabul edilmemesini istedi'

Ekonomi ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın sosyal medya hesabından istifasını duyurmasıyla başlayan kriz, devletin 27 saatlik sessizliğinin ardından dün gece karar bağlandı. Albayrak'ın istifasını "görevinden af" olarak niteleyen Cumhurbaşkanlığı, istifayı kabul etti. Birkaç saat sonra bakanlığa Lütfü Elvan'ın getirildiği ilan edildi.

HaberTürk'ten Fatih Altaylı, istifayla ilgili ilginç iddialarda bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifasında olduğu gibi istifasının kabul edilmemesini istediğini öne süren Altaylı, "Öğrenebildiğim detaylardan biri, Berat Albayrak’ın istifasının kabul görmemesini istediği. Bu yüzden de kendisine ya da yakın herkesi devreye sokarak istifasının “Cumhurbaşkanlığı tarafından reddedilmesinin ülke yararına olacağı” konusunda bir kamuoyu, bir genel fikir oluşturulmasına çabaladığı" ifadelerini kullandı.

Altaylı "Ama şurası kesin ki, istifa Cumhurbaşkanı için de “sürpriz” olmuş" iddiasını da gündeme taşıdı.

Altaylı'nın yazısının satır başları şöyle:

"Berat Albayrak’ın “hayli sorunlu” bir istifa metni ile görevi bırakması ile birlikte başlayan ya da bir kısım medyada başlayamayan tartışmalar dün gece itibarıyla son buldu.

İletişim Başkanlığı gece yaptığı bir açıklama ile “Albayrak’ın görevden af talebinin” kabul edildiğini açıkladı.

Albayrak’ın “Görevden af” istemediği aşikarken, Cumhurbaşkanlığı’nın “Affetmesi” garip bulundu ama Beştepe Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yakın kaynaklar “Bu daha çok aile içi bir metin” diyerek meseleye farklı baktılar.

Alışılmışın aksine, görevden ayrılan Bakan'a bir teşekkür bile yer almaması Cumhurbaşkanlığı açıklamasının aslında hayli sert ve kırgın bir ton içerdiğini de gösteriyor.

Öğrenebildiğim detaylardan biri, Berat Albayrak’ın istifasının kabul görmemesini istediği.

Bu yüzden de kendisine ya da yakın herkesi devreye sokarak istifasının “Cumhurbaşkanlığı tarafından reddedilmesinin ülke yararına olacağı” konusunda bir kamuoyu, bir genel fikir oluşturulmasına çabaladığı.

Ancak istifa biçiminin ve öncesinde olan bazı olayların yarattığı kırgınlık ve hayal kırıklığının büyük nedeniyle bu çaba sonuçsuz kalmış.

Ama yine de Albayrak’ın bir şekilde Cumhurbaşkanı’nın yanında tutulacağı ve çok da uzağa itilmeyeceği söyleniyor.

Ama şurası kesin ki, istifa Cumhurbaşkanı için de “sürpriz” olmuş."

Berat Albayrak istifa mesajında neler demişti?

Cumhurbaşkanlığı'nın istifa açıklaması...