İstifa öncesi Soylu ile Erdoğan arasında neler konuşuldu?

İstifasıyla Türkiye'yi sarsan İçişleri Bakanı Soylu'nun, kararını duyurmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a 'bedel ödenmesi gerekiyor' dediği iddia edildi.

İstifa öncesi Soylu ile Erdoğan arasında neler konuşuldu?

İçişleri Süleyman Soylu, istifa açıklamasında, “Sayın cumhurbaşkanım benim bağışlasın…Onurla yürüttüğüm İçişleri bakanlığı görevimden istifa ediyorum” dediği için, bu kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşerek mi alıp almadığı tartışma konusu olmuştu.

AKP’ye yakınlığıyla bilinen Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Soylu’nun istifa açıklaması öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi anlattı.

Selvi’nin yazısının satır başları şöyle:

“Süleyman Soylu gibi, tecrübeli bir siyasetçinin kendisini bu göreve getiren ve her defasında arkasında duran Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bilgi vermeden böyle bir kararı açıklamasını beklemiyordum. Erdoğan’ın kamuoyuna yapılan açıklamadan istifa kararını öğrenmesine ihtimal vermiyordum. O nedenle işin perde arkasını öğrenebilmek için Süleyman Soylu ile zaman zaman görüştüğüm telefon numaralardan kendisine ulaşmaya çalıştım. Ancak Soylu telefonlarını kapatmıştı. Yakın çevresine ulaştığımda ise, “Cep telefonlarını kapattı. Başka bir numara yanında” yanıtını aldım. Soylu’nun açıklaması kamuoyuna ulaştığı anda o eşi Hamdiye hanımla Ankara’dan, İstanbul’a doğru yola çıkmıştı bile.

BEDEL ÖDEME ADINA…

Peki Süleyman Soylu, istifa kararını açıklamadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştü mü? Edindiğim bilgiye göre görüşmüş. Hem de kapsamlı bir görüşme gerçekleşmiş.Kamuoyuna açıklama yapılmadan önce Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Süleyman Soylu arasında bir görüşme gerçekleşmiş. Soylu, sokağa çıkma yasağıyla ilgili yaşanan kargaşadan dolayı tüm sorumluluğun kendisine ait olduğunu söylemiş. Bedel ödeme adına istifa etmek istediğini ifade etmiş.

ERDOĞAN İLE SOYLU ARASINDAKİ DİYALOG

Erdoğan ile Soylu arasında şu diyalog gerçekleşmiş.

Erdoğan – Gerek yok.

Soylu – Efendim konjonktür onu gerektiriyor. Sizin elinizi rahatlatmak için istifa ediyorum

Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ikinci bir şey söylemesini beklemeden,”Hakkınızı helal edin” demiş.

DAHA ÖNCE DE İSTİFADAN DÖNMÜŞTÜ

Daha önce de bir kriz yaşanmıştı. Süleyman Soylu, seçim bölgesi olan Trabzon’da istifa sinyali vermiş, “Bugün İçişleri bakanıyız,yarın belki değiliz. Buradan gideriz belki bir daha gelişimiz olmaz” demişti. Soylu bu konuşmayı 24 Şubat 2018 tarihinde Trabzon’da Türkiye Gençlik Vakfı’nın toplantısında yapmıştı. Aynen dün gece olduğu gibi o zamanda cep telefonlarını kapatıp kimseyle görüşmemişti. Bu görüşmeden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, Soylu’yu İstanbul’a çağırmıştı. Erdoğan ile Soylu, baş başa görüşmüşler. Soylu’nun sıkıntılarını aktarıp, istifa aşamasına geldiğini bildirmesi üzerine Erdoğan, “Seni ben atadım. Git işinin başına” demişti. Erdoğan’ın desteği ile güçlenen Soylu’da Ankara’ya dönüp, İçişleri Bakanlığı’na görevine devam etmişti.”

İSTİFA SONRASI İSTANBUL’DA GÖRÜŞTÜLER

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifa kararını kabul etmemesiyle ilgili CNNTürk’te iddialarda bulundu.

Fırat şöyle konuştu:

“Teyit edilmemiş bilgi olarak söylüyorum. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Süleyman Soylu, saat 23.00’te görüştüler. Bu görüşme yanılmıyorsam İstanbul’da yapıldı. Bu görüşmenin sonrasında belli ki bu karara varıldı. Edindiğim bilgiler bu yönde. Bugün saat 20.00’de kendisiyle görüşen partinin yetkilileri hiç böyle bir izlenim edilmediklerini söylediler. Dolayısıyla böyle bir karar alması partide şok etkisi yaratmış durumda. Televizyon yayınlarında, sosyal medyada da destek mesajları takip edildi. Süleyman Soylu’nun yaptığı görüşmenin ardından; görüşmede ne konuşulduğu önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır. Tekrardan görevde kalmasına karar verildi. Cumhurbaşkanı, istifayı kabul etmediğini net bir şekilde ortaya koydu. Yarın kabine toplantısı var. Muhtemelen Süleyman Soylu, son durumu sosyal medyadan özetleyecektir diye düşünüyorum.”